• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Marker permanentny zazwyczaj nie jest zmywalny, ponieważ wykorzystuje wodoodporny tusz, który jest odporny i trwały. Nie oznacza to jednak, że nie można usunąć po nim śladów. Są na to skuteczne sposoby. Podpowiadamy czym zmyć plamy i zabrudzenia po markerach permanentnych z różnego typu powierzchni. 

Czym jest marker permanentny?

Marker permanentny to produkt specjalistyczny, który służy do tworzenia trwałych oznaczeń na różnych powierzchniach, na przykład na płytach, kartonach, plastiku, szkle czy drewnie. Można go również używać do bardziej wyspecjalizowanych zastosowań. Często pozostawia trwałe oznaczenia nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jest także odporny na wodę, blaknięcie i nie rozmywa się. Poza tym, markery permanentne są dostępne w wielu różnych kolorach i rozmiarach końcówek - od bardzo cienkich po pogrubione. Mogą być więc używane do różnego rodzaju projektów - do pisania na opakowaniach produktów, butelkach, nośnikach informacji i wielu innych elementach. 

Na przykład foliopisy zawierają specjalny tusz, który trwale przylega do powierzchni i nie rozmazuje się ani nie zmywa, jak również jest odporny na blaknięcie pod wpływem światła słonecznego i wody. Tego typu markery permanentne mogą być używane między innymi do tworzenia etykiet, pisania na szkle, płytach CD lub folii. Pisaki foliowe są również powszechnie stosowane w projektach artystycznych i rzemieślniczych, ponieważ zapewniają żywe i trwałe zabarwienie powierzchni, na którą są nakładane. Z kolei markery przemysłowe w paście są przeznaczone do zadań specjalnych, takich jak znakowanie trudnych powierzchni: szorstkich, zabrudzonych i zardzewiałych, np. na metalu, kamieniu czy drewnie. Co więcej tego typu markety wykorzystuje się do tworzenia oznaczeń pod wodą - np. do znakowania statków. Zaś aby pisać po trudnodostępnych miejscach, najlepsze są markery permanentne z wydłużoną końcówką - idealne do precyzyjnego znakowania w wywierconych otworach, wspornikach montażowych i w głębokich otworach. Można je stosować na prawie każdej powierzchni, takiej jak metal, plastik, drewno, ceramika, guma czy szkło. 

To pokazuje, jak szerokie jest zastosowanie markerów permanentych - są używane między innymi w biurach, magazynach, halach produkcyjnych i w przemyśle, ale także w domu.

Zmywanie markera permanentnego z różnego rodzaju powierzchni - jak to zrobić? (jak pozbyć się śladów po markerze permanentnym z różnego rodzaju powierzchni)

Markery permanentne umożliwiają pisanie po różnego rodzaju powierzchniach. Czasem jednak zachodzi potrzeba usunięcia oznaczeń wykonanych tymi pisakami. Co wtedy zrobić i czym zmyć marker nie niszcząc materiału, na którym go użyto? Nie ważne na jakiej powierzchni zostawiłeś ślad po markerze permanentnym, zawsze istnieje metoda na jego bezpieczne usunięcie. Podpowiadamy w jaki sposób pozbyć się śladów po markerze permanentnym  z tablic suchościeralnych, drewna, ścian, plastiku, skóry czy ubrań.   

Jak zmyć marker permanentny z tablicy suchościeralnej?

Usuwanie markera permanentnego z tablicy suchościeralnej

Jeśli zdarzy Ci użyć markera permanentnego  zamiast markera do tablic, to nie wpadaj w panikę. Istnieje prosta metoda na usunięcie niechcianych oznaczeń wykonanych  pisakiem niewłaściwego rodzaju z tablicy suchościeralnej. W takich sytuacjach należy użyć markera do tablic - zamalować nimi napisy wykonane nieodpowiednim pisakiem, a następnie zetrzeć wszystko gąbką. Alkohol zawarty w tuszu markera do tablic skutecznie usunie zabrudzenia z permanentnego tuszu. Można też użyć ściereczki zwilżonej alkoholem, którą należy delikatnie pocierać miejsce, w którym został użyty marker, aż zostanie on usunięty. W razie potrzeby można również zastosować środka do czyszczenia tablic lub specjalistycznej gumki do ścierania.   

Jak zmyć marker permanentny z drewna?

Usuwanie markera z powierzchni drewna

Marker permanentny może być irytujący, zwłaszcza gdy zostaje na powierzchni drewna. Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie go bez powodowania szkody w drewnie. Wystarczy użyć wacika kosmetycznego i zmywacza do paznokci, a jeśli obawiamy się o lakier na meblach,  to spirytusu salicylowego. Trzeba nasączyć wacik i przystąpić do usuwania poprzez delikatne pocieranie zabrudzonego miejsca. Ślady markera znikną po kilku sekundach. Można również spróbować zastosować zwykłą pastę do zębów lub płyn do mycia naczyń. W przypadku mocniejszych plam, można spróbować użyć specjalnych środków do czyszczenia drewna, dostępnych w sklepach. 

Jak zmyć marker permanentny ze ściany?

Marker permanentny na ścianie może wydawać się nie do usunięcia, ale istnieją sposoby na pozbycie się go. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie spirytusu lub alkoholu izopropylowego i gąbki. Przetrzyj plamę kilka razy i to powinno pomóc w usunięciu markeru z Twojej ściany. Warto również pamiętać, że im szybciej przystąpisz do pozbycia się śladów po mazakach, tym większa szansa na skuteczność Twoich działań.  

Jak zmyć marker permanentny ze skóry?

Permanentny marker może być przydatnym narzędziem w różnych sytuacjach, ale co zrobić, gdy pozostawi ślady na naszej skórze? Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, aby z tym sobie poradzić. Aby usunąć ślady markera ze naszej skóry, warto skorzystać z ciepłej wody i mydła. Jeśli to nie pomoże, warto użyć ostrzejszej strony gąbeczki, spirytusu kosmetycznego lub olejku z drzewa herbacianego. Możesz również spróbować użyć maści lub płynu do makijażu micelarnego, które dobrze radzą sobie ze zmywaniem makijażu i innych substancji wodoodpornych. Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby działać szybko, zanim marker zdąży dobrze wniknąć w naskórek. 

Podobnie będziemy działać w przypadku kiedy to ze skóry mebli będziemy chcieli usunąć ślady po markerze. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie trwałego markera ze skórzanych mebli jest użycie szmatki lub gąbki zwilżonej alkoholem spożywczym. Pocieraj delikatnie obszar wilgotną szmatką, aż marker zostanie usunięty. Jeśli skóra jest impregnowana, może być konieczne użycie nieco silniejszego środka czyszczącego, takiego jak aceton lub zmywacz do paznokci. Najpierw należy przetestować niewielką powierzchnię skóry, aby upewnić się, że nie uszkodzi ona wykończenia. Inną metodą usuwania trwałego markera ze skórzanych mebli jest użycie gumki. Delikatnie pocieraj obszar z gumką aż do usunięcia markera. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze na skórach o jaśniejszych kolorach. Jeśli te metody nie działają, możesz spróbować komercyjnego środka czyszczącego przeznaczonego specjalnie do usuwania trwałych markerów ze skórzanych mebli.

Jak zmyć marker permanentny z plastiku?

usuwanie markera z palstiku

Marker permanentny na plastiku jest bardzo trudny do usunięcia. Jednak, istnieje kilka sposobów, jak zmyć go skutecznie bez uszkodzenia powierzchni plastikowej. Jednym z nich jest użycie etanolu,  Wystarczy nasączyć ręcznik lub szmatkę alkoholem i kulistymi ruchami ścierać ślady po markerze. Kolejnym skutecznym sposobem jest użycie spirytusu lub octu. Wystarczy nasączyć wacik w spirytusie lub octem i delikatnie przetrzeć powierzchnię z zastosowaniem niewielkiej siły.  By skutecznie pozbyć się plam można również spróbować użyć wacika zwilżonego roztworem czyszczącym, przygotowanym na bazie wody i sody oczyszczonej. 

Jak zmyć marker permanentny z ubrania?

usuwanie markera z ubrań

Marker permanentny to jeden z największych wrogów tkanin, najtrudniej usunąć go z ubrań. Jednak z odpowiednią wiedzą i narzędziami możemy go pokonać. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że czas jest kluczowy. Im szybciej zareagujemy na plamę, tym większa szansa na usunięcie jej całkowicie.  Oto kilka skutecznych sposobów na pozbycie się tych uporczywych plam. Możesz użyć octu, płynu do mycia naczyń lub acetonu. Wszystkie te produkty są dostępne w większości domów i sklepów. Najpierw należy nałożyć wybrane rozwiązanie na plamkę, a następnie delikatnie pocierać miękką szczoteczką. Po kilku powtórzeniach plama powinna zniknąć, a Twoje ubranie odzyskać swoją pierwotną formę. Pamiętaj, żeby przed użyciem wybranej metody przetestować w mniej widocznym miejscu ubrania, aby upewnić się, że nie uszkodzi ona materiału. W celu usunięcia zabrudzeń po markerze z ubrań można też najpierw potraktować je płynem do dezynfekcji rąk, następnie posypać sodą oczyszczoną, polać sokiem z cytryny i wyczyścić szczoteczką oraz bezzwłocznie wrzucić do pralki i uprać. Po tej procedurze plamy powinny zniknąć.

Innym sposobem na pozbycie się niechcianych plam po markerze permanentnym jest użycie alkoholu izopropylowego, który skutecznie rozpuści tusz z materiału. Nałóż go na plamę przy pomocy bawełnianej ściereczki i delikatnie pocieraj. Potem zetrzyj dokładnie wilgotną ściereczką i powtórz proces, jeśli nie udało się całkowicie usunąć zacieku. Warto też pamiętać o sprawdzonych sposobach, takich jak pasta do zębów lub proszek do pieczenia, które również świetnie radzą sobie z usuwaniem zacieków.  Staraj się działać szybko, ponieważ im dłużej farba będzie wchłaniana przez tkaninę, tym trudniej się jej pozbyć.

Jak uratować wysuszone markery?

Jeśli zdarzyło Ci się, że Twoje ulubione markery wyschły i przestały działać, nie martw się, nie musisz ich od razu wyrzucać. Istnieje wiele sposobów na ratowanie tych narzędzi do pisania. Jednym z najprostszych sposobów jest dodanie do nich trochę wody, co pomoże przywrócić płynność atramentu. Możesz również spróbować ogrzewać końcówki markerów przy użyciu suszarki do włosów lub przez chwilę przetrzymać końcówki w gorącej wodzie lub nałożyć na nią kroplę alkoholu izopropylowego. Innym skutecznym sposobem jest zanurzenie końcówki markera w octowej wodzie lub płynie do płukania naczyń. Warto jednak pamiętać, żeby dokładnie przemyć końcówkę wodą po każdej z wymienionych metod, aby usunąć pozostałości z płynów ratunkowych. Dzięki tym prostym trikom, markery mogą zostać uratowane i służyć przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że nie wszelkie narzędzia do pisania da się uratować, zwłaszcza te, które były wysuszone przez dłuższy czas. Dla zapobiegania przyszłym problemom warto pamiętać, aby zawsze zamykać markery po ich użyciu i przechowywać ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Podsumowując, markery permanentne są niezwykle przydatne, jeśli chodzi o etykietowanie, prezentowanie i tworzenie wyraźnych etykiet. Chociaż mogą być trudne do usunięcia, przy odpowiednich metodach usuwania można dość łatwo to zrobić bez uszkodzenia materiału, na którym zostały użyte. Często do ich usunięcia potrzebna jest kombinacja dwóch lub więcej różnych środków. Nie zniechęcaj się więc, jeśli zostawiłeś gdzieś tusz po markerze permanentnym - jest sposób, aby go wyczyścić bez niszczenia powierzchni! Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, sięgnij po długopisy ścieralne, których usuniesz bez problemu.

Polecane produkty

Etykiety uniwersalne Emeko, 105x25 mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne Emeko, 105x25 mm, 100 arkuszy, biały
kod: EO919
25 cze u Ciebie
-33%
84,75 zł brutto
56,57 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 84,75
szt.
1 szt.
Etykiety uniwersalne Emeko, 210x 297mm, 100 arkuszy, zielony neonowy
Etykiety uniwersalne Emeko, 210x 297mm, 100 arkuszy, zielony neonowy
kod: EK155
25 cze u Ciebie
-34%
124,11 zł brutto
82,36 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 124,11
szt.
1 szt.
Etykiety uniwersalne Grand No.002, 48.5x16.9mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne Grand No.002, 48.5x16.9mm, 100 arkuszy, biały
kod: ZI129
25 cze u Ciebie
31,96 zł brutto
opak
1 opak
Etykiety uniwersalne Grand No.022, 105x35mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne Grand No.022, 105x35mm, 100 arkuszy, biały
kod: EK866
25 cze u Ciebie
-22%
41,03 zł brutto
31,96 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 41,03
szt.
1 szt.
Etykiety uniwersalne Grand No.030, 105x148mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne Grand No.030, 105x148mm, 100 arkuszy, biały
kod: EK291
25 cze u Ciebie
34,13 zł brutto
szt.
1 szt.
Etykiety uniwersalne Grand, 105x37mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne Grand, 105x37mm, 100 arkuszy, biały
kod: EK904
25 cze u Ciebie
34,13 zł brutto
opak
1 opak
Etykiety uniwersalne Igepa, 210x148 mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne Igepa, 210x148 mm, 100 arkuszy, biały
kod: EK594
25 cze u Ciebie
-42%
65,07 zł brutto
37,70 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 65,07
szt.
1 szt.
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, 45.7x21.2mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, 45.7x21.2mm, 100 arkuszy, biały
kod: EK997
25 cze u Ciebie
122,39 zł brutto
opak
1 opak
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, 63.5x29.6mm, 100 arkuszy, biały
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, 63.5x29.6mm, 100 arkuszy, biały
kod: EK998
25 cze u Ciebie
-30%
208,98 zł brutto
145,29 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 208,98
opak
1 opak
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, 96x16.9mm, 25 arkuszy + 5 gratis, , biały
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, 96x16.9mm, 25 arkuszy + 5 gratis, , biały
kod: EK517
25 cze u Ciebie
-35%
83,52 zł brutto
54,11 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 83,52
opak
1 opak
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, okrągłe, średnica 10mm, 10 arkuszy, 3150 sztuk, biały
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, okrągłe, średnica 10mm, 10 arkuszy, 3150 sztuk, biały
kod: EK1066
25 cze u Ciebie
-36%
34,32 zł brutto
22,03 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 34,32
szt.
1 szt.
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, okrągłe, średnica 20mm, 10 arkuszy, 880 sztuk, biały
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, okrągłe, średnica 20mm, 10 arkuszy, 880 sztuk, biały
kod: EK1067
25 cze u Ciebie
-36%
34,32 zł brutto
22,03 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 34,32
szt.
1 szt.
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, w rolce, do drukarek termicznych Dymo LabelWriter, 500 etykiet, 19x51mm, 1 rolka, biały
Etykiety uniwersalne usuwalne Avery Zweckform, w rolce, do drukarek termicznych Dymo LabelWriter, 500 etykiet, 19x51mm, 1 rolka, biały
kod: EK882
25 cze u Ciebie
45,04 zł brutto
szt.
1 szt.
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 25.4x10mm, 20 arkuszy, czerwony
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 25.4x10mm, 20 arkuszy, czerwony
kod: EK970
25 cze u Ciebie
54,02 zł brutto
opak
1 opak
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 25.4x10mm, 20 arkuszy, zielony
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 25.4x10mm, 20 arkuszy, zielony
kod: EK1002
25 cze u Ciebie
-35%
83,52 zł brutto
54,27 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 83,52
opak
1 opak
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 38.1x21.2mm, 20 arkuszy, żółty
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 38.1x21.2mm, 20 arkuszy, żółty
kod: EK968
25 cze u Ciebie
-42%
83,52 zł brutto
48,07 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 83,52
opak
1 opak
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 45.7x21.2mm, 20 arkuszy, niebieski
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 45.7x21.2mm, 20 arkuszy, niebieski
kod: EK254
25 cze u Ciebie
-35%
83,52 zł brutto
54,02 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 83,52
opak
1 opak
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 45.7x21.2mm, 20 arkuszy, zielony
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 45.7x21.2mm, 20 arkuszy, zielony
kod: EK255
25 cze u Ciebie
45,88 zł brutto
opak
1 opak
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 63.5x33.9 mm, 20 arkuszy, żółty
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 63.5x33.9 mm, 20 arkuszy, żółty
kod: EU53
25 cze u Ciebie
54,02 zł brutto
opak
1 opak
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 63.5x33.9mm, 20 arkuszy, czerwony
Etykiety usuwalne Avery Zweckform, 63.5x33.9mm, 20 arkuszy, czerwony
kod: EU52
25 cze u Ciebie
-35%
83,52 zł brutto
54,02 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 83,52
opak
1 opak