• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Marker permanentny zazwyczaj nie jest zmywalny, ponieważ wykorzystuje wodoodporny tusz, który jest odporny i trwały. Nie oznacza to jednak, że nie można usunąć po nim śladów. Są na to skuteczne sposoby. Podpowiadamy czym zmyć plamy i zabrudzenia po markerach permanentnych z różnego typu powierzchni. 

Czym jest marker permanentny?

Marker permanentny to produkt specjalistyczny, który służy do tworzenia trwałych oznaczeń na różnych powierzchniach, na przykład na płytach, kartonach, plastiku, szkle czy drewnie. Można go również używać do bardziej wyspecjalizowanych zastosowań. Często pozostawia trwałe oznaczenia nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jest także odporny na wodę, blaknięcie i nie rozmywa się. Poza tym, markery permanentne są dostępne w wielu różnych kolorach i rozmiarach końcówek - od bardzo cienkich po pogrubione. Mogą być więc używane do różnego rodzaju projektów - do pisania na opakowaniach produktów, butelkach, nośnikach informacji i wielu innych elementach. 

Na przykład foliopisy zawierają specjalny tusz, który trwale przylega do powierzchni i nie rozmazuje się ani nie zmywa, jak również jest odporny na blaknięcie pod wpływem światła słonecznego i wody. Tego typu markery permanentne mogą być używane między innymi do tworzenia etykiet, pisania na szkle, płytach CD lub folii. Pisaki foliowe są również powszechnie stosowane w projektach artystycznych i rzemieślniczych, ponieważ zapewniają żywe i trwałe zabarwienie powierzchni, na którą są nakładane. Z kolei markery przemysłowe w paście są przeznaczone do zadań specjalnych, takich jak znakowanie trudnych powierzchni: szorstkich, zabrudzonych i zardzewiałych, np. na metalu, kamieniu czy drewnie. Co więcej tego typu markety wykorzystuje się do tworzenia oznaczeń pod wodą - np. do znakowania statków. Zaś aby pisać po trudnodostępnych miejscach, najlepsze są markery permanentne z wydłużoną końcówką - idealne do precyzyjnego znakowania w wywierconych otworach, wspornikach montażowych i w głębokich otworach. Można je stosować na prawie każdej powierzchni, takiej jak metal, plastik, drewno, ceramika, guma czy szkło. 

To pokazuje, jak szerokie jest zastosowanie markerów permanentych - są używane między innymi w biurach, magazynach, halach produkcyjnych i w przemyśle, ale także w domu.

Zmywanie markera permanentnego z różnego rodzaju powierzchni - jak to zrobić? (jak pozbyć się śladów po markerze permanentnym z różnego rodzaju powierzchni)

Markery permanentne umożliwiają pisanie po różnego rodzaju powierzchniach. Czasem jednak zachodzi potrzeba usunięcia oznaczeń wykonanych tymi pisakami. Co wtedy zrobić i czym zmyć marker nie niszcząc materiału, na którym go użyto? Nie ważne na jakiej powierzchni zostawiłeś ślad po markerze permanentnym, zawsze istnieje metoda na jego bezpieczne usunięcie. Podpowiadamy w jaki sposób pozbyć się śladów po markerze permanentnym  z tablic suchościeralnych, drewna, ścian, plastiku, skóry czy ubrań.   

Jak zmyć marker permanentny z tablicy suchościeralnej?

Usuwanie markera permanentnego z tablicy suchościeralnej

Jeśli zdarzy Ci użyć markera permanentnego  zamiast markera do tablic, to nie wpadaj w panikę. Istnieje prosta metoda na usunięcie niechcianych oznaczeń wykonanych  pisakiem niewłaściwego rodzaju z tablicy suchościeralnej. W takich sytuacjach należy użyć markera do tablic - zamalować nimi napisy wykonane nieodpowiednim pisakiem, a następnie zetrzeć wszystko gąbką. Alkohol zawarty w tuszu markera do tablic skutecznie usunie zabrudzenia z permanentnego tuszu. Można też użyć ściereczki zwilżonej alkoholem, którą należy delikatnie pocierać miejsce, w którym został użyty marker, aż zostanie on usunięty. W razie potrzeby można również zastosować środka do czyszczenia tablic lub specjalistycznej gumki do ścierania.   

Jak zmyć marker permanentny z drewna?

Usuwanie markera z powierzchni drewna

Marker permanentny może być irytujący, zwłaszcza gdy zostaje na powierzchni drewna. Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie go bez powodowania szkody w drewnie. Wystarczy użyć wacika kosmetycznego i zmywacza do paznokci, a jeśli obawiamy się o lakier na meblach,  to spirytusu salicylowego. Trzeba nasączyć wacik i przystąpić do usuwania poprzez delikatne pocieranie zabrudzonego miejsca. Ślady markera znikną po kilku sekundach. Można również spróbować zastosować zwykłą pastę do zębów lub płyn do mycia naczyń. W przypadku mocniejszych plam, można spróbować użyć specjalnych środków do czyszczenia drewna, dostępnych w sklepach. 

Jak zmyć marker permanentny ze ściany?

Marker permanentny na ścianie może wydawać się nie do usunięcia, ale istnieją sposoby na pozbycie się go. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie spirytusu lub alkoholu izopropylowego i gąbki. Przetrzyj plamę kilka razy i to powinno pomóc w usunięciu markeru z Twojej ściany. Warto również pamiętać, że im szybciej przystąpisz do pozbycia się śladów po mazakach, tym większa szansa na skuteczność Twoich działań.  

Jak zmyć marker permanentny ze skóry?

Permanentny marker może być przydatnym narzędziem w różnych sytuacjach, ale co zrobić, gdy pozostawi ślady na naszej skórze? Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, aby z tym sobie poradzić. Aby usunąć ślady markera ze naszej skóry, warto skorzystać z ciepłej wody i mydła. Jeśli to nie pomoże, warto użyć ostrzejszej strony gąbeczki, spirytusu kosmetycznego lub olejku z drzewa herbacianego. Możesz również spróbować użyć maści lub płynu do makijażu micelarnego, które dobrze radzą sobie ze zmywaniem makijażu i innych substancji wodoodpornych. Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby działać szybko, zanim marker zdąży dobrze wniknąć w naskórek. 

Podobnie będziemy działać w przypadku kiedy to ze skóry mebli będziemy chcieli usunąć ślady po markerze. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie trwałego markera ze skórzanych mebli jest użycie szmatki lub gąbki zwilżonej alkoholem spożywczym. Pocieraj delikatnie obszar wilgotną szmatką, aż marker zostanie usunięty. Jeśli skóra jest impregnowana, może być konieczne użycie nieco silniejszego środka czyszczącego, takiego jak aceton lub zmywacz do paznokci. Najpierw należy przetestować niewielką powierzchnię skóry, aby upewnić się, że nie uszkodzi ona wykończenia. Inną metodą usuwania trwałego markera ze skórzanych mebli jest użycie gumki. Delikatnie pocieraj obszar z gumką aż do usunięcia markera. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze na skórach o jaśniejszych kolorach. Jeśli te metody nie działają, możesz spróbować komercyjnego środka czyszczącego przeznaczonego specjalnie do usuwania trwałych markerów ze skórzanych mebli.

Jak zmyć marker permanentny z plastiku?

usuwanie markera z palstiku

Marker permanentny na plastiku jest bardzo trudny do usunięcia. Jednak, istnieje kilka sposobów, jak zmyć go skutecznie bez uszkodzenia powierzchni plastikowej. Jednym z nich jest użycie etanolu,  Wystarczy nasączyć ręcznik lub szmatkę alkoholem i kulistymi ruchami ścierać ślady po markerze. Kolejnym skutecznym sposobem jest użycie spirytusu lub octu. Wystarczy nasączyć wacik w spirytusie lub octem i delikatnie przetrzeć powierzchnię z zastosowaniem niewielkiej siły.  By skutecznie pozbyć się plam można również spróbować użyć wacika zwilżonego roztworem czyszczącym, przygotowanym na bazie wody i sody oczyszczonej. 

Jak zmyć marker permanentny z ubrania?

usuwanie markera z ubrań

Marker permanentny to jeden z największych wrogów tkanin, najtrudniej usunąć go z ubrań. Jednak z odpowiednią wiedzą i narzędziami możemy go pokonać. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że czas jest kluczowy. Im szybciej zareagujemy na plamę, tym większa szansa na usunięcie jej całkowicie.  Oto kilka skutecznych sposobów na pozbycie się tych uporczywych plam. Możesz użyć octu, płynu do mycia naczyń lub acetonu. Wszystkie te produkty są dostępne w większości domów i sklepów. Najpierw należy nałożyć wybrane rozwiązanie na plamkę, a następnie delikatnie pocierać miękką szczoteczką. Po kilku powtórzeniach plama powinna zniknąć, a Twoje ubranie odzyskać swoją pierwotną formę. Pamiętaj, żeby przed użyciem wybranej metody przetestować w mniej widocznym miejscu ubrania, aby upewnić się, że nie uszkodzi ona materiału. W celu usunięcia zabrudzeń po markerze z ubrań można też najpierw potraktować je płynem do dezynfekcji rąk, następnie posypać sodą oczyszczoną, polać sokiem z cytryny i wyczyścić szczoteczką oraz bezzwłocznie wrzucić do pralki i uprać. Po tej procedurze plamy powinny zniknąć.

Innym sposobem na pozbycie się niechcianych plam po markerze permanentnym jest użycie alkoholu izopropylowego, który skutecznie rozpuści tusz z materiału. Nałóż go na plamę przy pomocy bawełnianej ściereczki i delikatnie pocieraj. Potem zetrzyj dokładnie wilgotną ściereczką i powtórz proces, jeśli nie udało się całkowicie usunąć zacieku. Warto też pamiętać o sprawdzonych sposobach, takich jak pasta do zębów lub proszek do pieczenia, które również świetnie radzą sobie z usuwaniem zacieków.  Staraj się działać szybko, ponieważ im dłużej farba będzie wchłaniana przez tkaninę, tym trudniej się jej pozbyć.

Jak uratować wysuszone markery?

Jeśli zdarzyło Ci się, że Twoje ulubione markery wyschły i przestały działać, nie martw się, nie musisz ich od razu wyrzucać. Istnieje wiele sposobów na ratowanie tych narzędzi do pisania. Jednym z najprostszych sposobów jest dodanie do nich trochę wody, co pomoże przywrócić płynność atramentu. Możesz również spróbować ogrzewać końcówki markerów przy użyciu suszarki do włosów lub przez chwilę przetrzymać końcówki w gorącej wodzie lub nałożyć na nią kroplę alkoholu izopropylowego. Innym skutecznym sposobem jest zanurzenie końcówki markera w octowej wodzie lub płynie do płukania naczyń. Warto jednak pamiętać, żeby dokładnie przemyć końcówkę wodą po każdej z wymienionych metod, aby usunąć pozostałości z płynów ratunkowych. Dzięki tym prostym trikom, markery mogą zostać uratowane i służyć przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że nie wszelkie narzędzia do pisania da się uratować, zwłaszcza te, które były wysuszone przez dłuższy czas. Dla zapobiegania przyszłym problemom warto pamiętać, aby zawsze zamykać markery po ich użyciu i przechowywać ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Podsumowując, markery permanentne są niezwykle przydatne, jeśli chodzi o etykietowanie, prezentowanie i tworzenie wyraźnych etykiet. Chociaż mogą być trudne do usunięcia, przy odpowiednich metodach usuwania można dość łatwo to zrobić bez uszkodzenia materiału, na którym zostały użyte. Często do ich usunięcia potrzebna jest kombinacja dwóch lub więcej różnych środków. Nie zniechęcaj się więc, jeśli zostawiłeś gdzieś tusz po markerze permanentnym - jest sposób, aby go wyczyścić bez niszczenia powierzchni! Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, sięgnij po długopisy ścieralne, których usuniesz bez problemu.

Polecane produkty

Hit cenowy
Napój roślinny owsiany Sonko, bez dodatku cukru, 500ml
Napój roślinny owsiany Sonko, bez dodatku cukru, 500ml
kod: SI674
jutro u Ciebie
-19%
5,69 zł brutto
4,59 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 5,69
Marker kredowy Rystor RMG-1, 4mm, biały
Marker kredowy Rystor RMG-1, 4mm, biały
kod: MK1768
jutro u Ciebie
5,99 zł brutto
Danie w kubku Knorr Danie Puree, boczek z cebulką, 51g
Danie w kubku Knorr Danie Puree, boczek z cebulką, 51g
kod: DY115
jutro u Ciebie
12,79 zł brutto
Syrop Łowicz, żurawina, 400ml
Syrop Łowicz, żurawina, 400ml
kod: SI709
jutro u Ciebie
11,55 zł brutto
Hit cenowy
Termometr/higrometr Hama TH-130, czarny
Termometr/higrometr Hama TH-130, czarny
kod: AB125
jutro u Ciebie
44,90 zł brutto
Bateria alkaliczna Panasonic Alkaline Power, AAA, 1.5V, LR03, 10 sztuk
Bateria alkaliczna Panasonic Alkaline Power, AAA, 1.5V, LR03, 10 sztuk
kod: BT312
jutro u Ciebie
-38%
21,39 zł brutto
13,32 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 21,39
Nowość
Marker z farbą plakatową Posca PC-1MR, 0.7mm, biały
Marker z farbą plakatową Posca PC-1MR, 0.7mm, biały
kod: MK1859
wydłużony czas dostawy
26,94 zł brutto
Nowość
Nożyczki szkolne Bambino, z odbojnikiem, mix kolorów
Nożyczki szkolne Bambino, z odbojnikiem, mix kolorów
kod: NC180
jutro u Ciebie
9,34 zł brutto
Hit cenowy
Pendrive Hama Fancy, 128GB, USB 2.0, srebrno-czarny
Pendrive Hama Fancy, 128GB, USB 2.0, srebrno-czarny
kod: DD331
3 kwi u Ciebie
29,40 zł brutto
Skoroszyt kartonowy oczkowy Barbara, A4, do 150 kartek, 280g/m2, biały
Skoroszyt kartonowy oczkowy Barbara, A4, do 150 kartek, 280g/m2, biały
kod: SL1145
jutro u Ciebie
2,82 zł brutto
Zszywacz długoramiennyD.Rect Heavy Duty, do 240 kartek, kremowo-czarny
Zszywacz długoramiennyD.Rect Heavy Duty, do 240 kartek, kremowo-czarny
kod: GB032
jutro u Ciebie
-6%
146,25 zł brutto
137,64 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 146,25
Brystol, B1, 250g/m2, biały
Brystol, B1, 250g/m2, biały
kod: PS70
jutro u Ciebie
5,04 zł brutto
Blok techniczny kolorowy Intedruk, A3, 10 kartek, mix wzorów
Blok techniczny kolorowy Intedruk, A3, 10 kartek, mix wzorów
kod: PS67
jutro u Ciebie
11,64 zł brutto
Wkład do pióra kulkowego Parker, M, niebieski
Wkład do pióra kulkowego Parker, M, niebieski
kod: BE340
jutro u Ciebie
23,49 zł brutto
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50cm, 10 sztuk, biały
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50cm, 10 sztuk, biały
kod: FG4
jutro u Ciebie
33,09 zł brutto
Bibuła marszczona Fiorello, 10 sztuk, czarny
Bibuła marszczona Fiorello, 10 sztuk, czarny
kod: FG3
7 mar u Ciebie
17,31 zł brutto
Czyściwo włókninowe Merida, 1-warstwowe, 300mmx45m, biały
Czyściwo włókninowe Merida, 1-warstwowe, 300mmx45m, biały
kod: RP99
jutro u Ciebie
-17%
101,97 zł brutto
84,75 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 101,97
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, żółty
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, żółty
kod: FA48
jutro u Ciebie
20,21 zł brutto
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, granatowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, granatowy
kod: FA73
jutro u Ciebie
16,99 zł brutto
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, zielony
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, zielony
kod: FA50
jutro u Ciebie
15,49 zł brutto