• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD? Poznaj sposoby prawidłowej segregacji starych płyt

Jeśli masz stare płyty CD lub DVD, z których nie będziesz już korzystać, warto wiedzieć, gdzie je wyrzucić. Tego typu nośniki, w ciągu ostatniego dziesięciolecia były zastępowane nowszymi rozwiązaniami, m.in. takimi jak pendrive. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w firmach oraz w prywatnych domach pojawia się potrzeba wyrzucenia zbędnych dysków. Jednak utylizacja tego rodzaju nośników może stanowić pewien problem, tak samo jak kwestia tego, gdzie wyrzucić żarówki- do jakiego pojemnika. Dlatego, by rozwiać Twoje wątpliwości, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu tematowi. W tym artykule powiemy jak zbudowana jest płyta kompaktowa i przedstawimy różne sposoby jej recyklingu. Dowiesz się gdzie wyrzucić płyty CD i jak utylizować płyty CD by nie zaszkodzić środowisku, a jednocześnie ochronić cenne dane przed osobami niepowołanymi. Pamiętaj, że odpowiednie sortowanie odpadów umożliwia ich ponowne przetworzenie i uzyskanie cennych surowców, dlatego prawidłowa segregacja śmieci jest tak ważna.

Z czego zrobione są płyty CD i DVD?  

Płyta kompaktowa składa się z kilku warstw: poliwęglanowej warstwy nośnej (wykonanej z poliwęglanu), refleksyjnej warstwy aluminiowej, warstwy barwnika oraz ochronnej powłoki lakierowanej. To, w jaki sposób zrobione są płyty CD może sprawiać trudności przy wyborze kontenera, do którego powinny trafić. Sprawę utrudnia fakt, iż taka płyta rozkłada się setki lat. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo utylizować niepotrzebne płyty, by nie szkodzić środowisku. W dalszej części artykułu powiemy więc jak bezpiecznie pozbyć się bezużytecznych płyt i gdzie je wyrzucić by mieć pewność, że nie ucierpi na tym środowisko naturalne.

Czy można wyrzucić płyty do pojemnika na odpady? 

Zacznijmy od czegoś co większości z nas od razu przychodzi na myśl gdy zastanawiamy się gdzie wyrzucić starą płytę CD. Chodzi oczywiście o żółty pojemnik do segregacji odpadów z metalu i tworzyw sztucznych. Okazuje się, że można wyrzucać płyty CD do żółtego pojemnika na plastik. Umieszczając swój nośnik danych w takim kontenerze zyskujesz pewność, że zostanie on poddany prawidłowej utylizacji. Warto jednak sprawdzić zasady segregacji odpadów w zamieszkiwanym regionie, gdyż w niektórych miastach obowiązywać może zakaz wrzucania elektrośmieci do żółtych pojemników. Z całą pewnością jednak, nie należy wyrzucać płyt do kontenerów na odpady zmieszane, co skutkowałoby zanieczyszczeniem środowiska.

Stare płyty CD- inne sposoby utylizacji 

Alternatywnie, zużyte płyty CD można zanieść do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który specjalizuje się w przyjmowaniu różnych problematycznych śmieci, w tym żarówek. Wiemy jednak, że takich punktów nie ma zbyt wiele i najczęściej zlokalizowane są na obrzeżach miast, co może utrudniać dotarcie do takich miejsc. Dlatego warto zainteresować się czy w niedalekiej odległości orgaznizowane są jakieś zbiórki elektrośmieci, co często ma miejsce chociażby w szkołach czy hipermarketach. Innym rozwiązaniem jest zaniesienie płyt CD czy DVD do sklepu z elektroniką. Takie sklepy są zobligowane do ich przyjmowania i wyposażone w specjalne dedykowane pudełka.

Jak bezpiecznie wyrzucać nośniki danych z poufnym informacjami?

Co w przypadku, gdy chcesz bezpiecznie pozbyć się płyt, ale masz zapisane na nich dane wrażliwe? Trzeba być ostrożnym, aby poufne informacje umieszczone na nośniku nie wpadły w niepowołane ręce. Zgodnie z wymogami RODO poufne dane nie mogą być dostępne dla osób niepowołanych. Dlatego nośniki z tajnymi informacjami muszą zostać zutylizowane w taki sposób, by były niemożliwe do odzyskania. Najlepiej oddać takie płyty do specjalnych punktów, które  oferują  profesjonalnym niszczeniem danych. W ten sposób unikniesz kradzieży danych, która mogłaby mieć poważne konsekwencje. Doskonałym pomysłem jest także skorzystanie z biurowej niszczarki do papieru, pod warunkiem, że Twój model posiada funkcję niszczenia płyt oraz wysoki stopień bezpieczeństwa DIN.

Recykling płyt CD

Zanim postanowisz pozbyć się niepotrzebnej płyty, zastanów się czy Ci się do czegoś nie przyda. Jak się okazuje, ten popularny krążek doskonale nadaje się do recyklingu. Zbędne płyty CD w niezmienionej formie możesz wykorzystać w twórczy sposób, pobudzając swoją kreatywność. Możesz z nich stworzyć na przykład podkładki pod kubki lub podkładki na stół. Sprawdzą się także do tworzenia dekoracji ściennych (przykładowo lustrzanej mozaiki  z pociętych kawałków płyt) oraz do przygotowania ozdób biżuteryjnych, co daje wiele możliwości zarówno użytkowych, jak i ozdobnych. Co więcej, tego rodzaju materiały mogą interesować artystów czy twórców instalacji. Dzięki temu unikniesz wyrzucania nadmiernych odpadów i nadasz nowe życie starym płytom. 

Istotny jest także recykling płyt polegający na ich przetworzeniu. Materiały, na które przetwarzane są płyty mogą zyskać nowe zastosowanie jako dodatek do biopaliw, czy produkcji nowych płyt. 

Recykling tworzyw sztucznych

Segregacja śmieci - na co zwrócić uwagę

Zużyta elektronika i recykling płyt CD budzi wiele wątpliwości, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami odnośnie prawidłowej segregacji odpadów i utylizacji płyt CD. Można zanieść je do punktów zbiórki elektrośmieci, oddać w sklepach, które prowadzą programy recyklingu, wyrzucić do pojemnika na odpady segregowane, lub oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Płyty składają się z kilku warstw, dlatego ważne jest, aby świadomie dbać o środowisko i unikać wyrzucania elektronicznych śmieci do pojemnika na odpady zmieszane. Czas rozkładu takiego krążka może wynosić 100 a nawet 300 lat - z tego powodu należy dbać o wyrzucanie starych płyt cd zgodnie z zasadami segregacji. Dzięki odpowiedniej segregacji zużyty sprzęt elektroniczny może zostać poddany recyklingowi i przetworzony na nowe produkty.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu będziesz wiedzieć gdzie wyrzucić płyty CD oraz w jaki sposób możesz je wykorzystać do innych celów. A jeśli okaże się, że potrzebujesz nowych płyt CD lub DVD, zajrzyj do naszego sklepu internetowego Ofix.pl. Znajdziesz u nas szeroką ofertę tego typu nośników danych. Zapewniamy konkurencyjne ceny i dostawę w 24h od zamówienia.