• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto dla InPost Paczkomat
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Jak spakować plecak szkolny - porady

Zespół Ofix.pl
2024 czerwiec 20
Jak spakować plecak szkolny - porady

Ergonomiczny plecak lub tornister jest nieodłącznym elementem wyprawki szkolnej. Dziś podpowiadamy, jak spakować je odpowiednio, aby nie przeciążyć bagażu, a tym samym nie narażać ucznia na problemy zdrowotne związane z noszeniem zbyt ciężkiego obciążenia. Aby w prawidłowy sposób spakować do plecaka szkolnego wszystkie przybory i materiały edukacyjne, trzeba przestrzegać pewnych zasad pakowania, o których powiemy poniżej. Znajdziesz tam informacje o tym, w jaki sposób rozkładać ciężar zawartości plecaka, by nie obciążać jednej strony ciała oraz by uniknąć wad postawy. Dowiesz się również, co powinno znaleźć się w szkolnym plecaku. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów w dalszej części tekstu.

Najważniejsze zasady pakowania plecaka do szkoły

Pakowanie plecaka szkolnego to nie lada wyzwanie. Jednak proces ten nie musi być trudny. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach, a pakowanie plecaka do szkoły stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne.

Najważniejszą z zasad podczas szykowania tornistra szkolnego jest spakowanie jedynie najpotrzebniejszych rzeczy, które są niezbędne do nauki danego dnia. Dobrze jest zatem najpierw zrobić listę potrzebnych przedmiotów, a następnie uszykować je do zapakowania. Kolejnym krokiem jest spakowanie plecaka w taki sposób, by równomierne rozłożyć ciężar tzn. tak, by nie dopuścić do większego obciążenia jednej ze stron torby i uniknąć przechylana sylwetki dziecka. Jak zatem odpowiednio ułożyć przedmioty w plecaku? Zasada jest prosta - im większe i cięższe przedmioty, tym bliżej pleców powinny się znajdować. Tak więc pakowanie i porządek w plecaku należy zacząć od najcięższych i największych akcesoriów- ciężkie i duże podręczniki bądź zeszyty w twardej oprawie powinny zostać umieszczone w głównej komorze i jak najbliżej pleców plecaka, czyli na samym tyle. W ten sposób plecak będzie stabilny, a sylwetka dziecka nie będzie się przekrzywiać. Dzięki temu odseparujesz też pozostałe przedmioty w plecaku takie jak np. piórnik, czy przybory na plastykę, które nie powinny bezpośrednio stykać się z plecami ze względu na dyskomfort, który mogą powodować. Te artykuły szkolne oraz lżejsze i mniejsze książki i zeszyty w miękkiej okładce oraz drobne akcesoria należy włożyć do przednich komór plecaka lub dodatkowych przednich kieszeni. Wykorzystaj wszystkie dostępne przegródki w plecaku, aby zachować ład i uniknąć przemieszczania się przedmiotów. Warto skorzystać z dedykowanych organizerów na drobiazgi takie jak mała kieszonka na klucze czy przegródka na telefon komórkowy, by mieć je łatwo dostępne i móc je szybko wyjąć bez przeszukiwania całego tornistra. Gdy każda rzecz ma w plecaku swoje miejsce, łatwiej jest zachować w nim porządek, a dzieci przy okazji szybciej odnajdują wszystkie potrzebne w danym momencie przedmioty.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, organizując wyposażenie plecaka jest znalezienie odpowiednego miejsca na śniadaniówkę i bidon. Na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem umieszczenie tych artykułów w środku plecaka. Dlaczego? Otóż ze względu na możliwe zabrudzenie zawartości torby jedzeniem lub zalanie piciem. Dlatego pamiętaj by lunchbox (pojemnik śniadaniowy) i bidon z filtrem wkładać do bocznych kieszeni znajdujących się w zewnętrznej części plecaka. Takie umiejscowienie tych akcesoriów uchroni notatki przed zniszczeniem i zawilgoceniem, a dodatkowo dzięki temu dziecko będzie miało śniadanie oraz butelkę z napojem w zasięgu ręki, przez co z pewnością chętniej po nie sięgnie.

Gdy plecak jest już spakowany, należy upewnić się, że zapięcia i zamki są dobrze zabezpieczone, aby uniknąć przypadkowego otwarcia i zgubienia zawartości. Na koniec, trzeba pamiętać o ustawieniu szelek plecaka tak, aby równomiernie rozkładały ciężar na ramionach i aby plecak jak najbardziej przylegał do pleców, a jego spód znajdował się nie niżej niż na wysokości miednicy dziecka. Należy unikać noszenia zbyt ciężkiego plecaka, aby nie obciążać zbytnio kręgosłupa i uniknąć kontuzji- zaleca się, by waga plecaka z zwartością nie przekraczała 10-15% masy ciała dziecka.

Co powinno znaleźć się w tornistrze szkolnym?

Wiesz już jak spakować plecak, by zapewnić dziecku komfort noszenia i zapobiec dolegliwościom bólowym. Pora przejść do elementów szkolnej wyprawki, które powinny znaleźć się w plecaku ucznia. Z pewnością nie może w nim zabraknąć tak istotnych elementów, jak zeszyty i podręczniki wymagane do danego przedmiotu nauczania. Dobrze jest je owinąć w dedykowane okładki/ obwoluty, by zapobiec zaginaniu rogów oraz rozdarciom, a także opatrzeć naklejkami na zeszyty w celu łatwej identyfikacji. Niezbędny w plecaku jest także piórnik z wyposażeniem, który zawierać powinien artykuły piśmienne takie jak długopis, pióro czy ołówek oraz gumkę do mazania, cyrkiel, linijkę, nożyczki, klej, taśmę klejącą i inne przydatne przybory. Oczywiście nie należy zapominać o stroju gimnastycznym na wf, czyli o sportowym obuwiu i odzieży (spodenki oraz koszulka), które bez problemu zmieszczą się w plecaku szkolnym 30 litrów, niezależne od tego, czy są luzem, czy w worku na buty. Warto umieścić taki strój wewnątrz plecaka po bokach, wypełniając w ten sposób puste przestrzenie w przegrodach, zachowując przy tym równowagę i ergonomię plecaka. Co jeszcze należy spakować do plecaka szkolnego? Szykując dziecku plecak do szkoły, ważne jest, by pamiętać również o zapakowaniu drugiego śniadania oraz ulubionego napoju lub wody. Dzieci spędzają w szkole po kilka godzin, przez co należy zadbać o ich odpowiednie odżywianie i nawodnienie. Dobrym pomysłem może być także dodanie do plecaka jakiejś zdrowej przekąski, na przykład owoców, orzechów czy bakalii, aby dziecko miało dodatkową energię do nauki i zabawy w szkole. Warto również wyposażyć plecak dziecka w artykuły higieniczne takie jak chusteczki higieniczne oraz mokre chusteczki nawilżane. Będę one pomocne przy wycieraniu rozlanych napojów oraz wycieraniu brudnych rąk i buzi. W szkolnym plecaku powinien znaleźć się również plasterek do opatrzenia drobnych skaleczeń, a w przypadku wycieczki szkolnej (np. wycieczki w góry) dodatkowo płaszcz przeciwdeszczowy, który uchroni przed zamoczeniem oraz latarka. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat wyprawki szkolnej, polecamy nasz artykuł Wyprawka dla pierwszoklasisty - co powinna zawierać wyprawka pierwszej klasy?

Jak spakować plecak - podsumowanie

By dobrze spakować plecak szkolny dziecka, powinniśmy poznać zasady, jakimi należy się kierować. Ważne jest, aby umiejętnie rozłożyć ciężar w plecaku, by zapobiec zbyt dużemu obciążeniu pleców dziecka, co mogłoby wiązać się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Niebagatelne znaczenie ma sposób układania przedmiotów w plecaku tak, by nie zaburzać równowagi - ciężkie i duże przedmioty najlepiej umieścić na dnie i bliżej pleców, lżejsze i mniejsze z przodu plecaka. Dobrze spakowany szkolny tornister zapewni dziecku komfort oraz uchroni przed wadami postawy. Należy też pamiętać, by zawartość plecaka była łatwo dostępna i nie powodowała dodatkowego dyskomfortu. Ważnym elementem jest również regularne kontrolowanie zawartości plecaka, aby pozbyć się z niego zbędnych przedmiotów, które niepotrzebnie dociążają tornister. Powinny się w nim znajdować tylko najważniejsze artykuły: książki, zeszyty i potrzebne do szkoły przybory. Dzięki odpowiednio spakowanemu plecakowi dziecko będzie miało wszystko pod ręką i będzie gotowe do nauki i zabawy w szkole.

Nie zapominajmy jednak, że nie tylko samo pakowanie plecaka wpływa na komfort jego użytkowania. Ważny jest wybór odpowiednego modelu tornistra. Szkolny plecak powinien być wygodny i ergonomiczny, aby dziecko nie miało problemów z dźwiganiem go na plecach przez dłuższy czas. Warto wybierać plecaki z wyprofilowanymi, usztywnionymi plecami i szerokimi, regulowanymi szelkami, które pomagają w rozkładaniu ciężaru na oba ramiona. Dobrze jest, gdy plecak posiada pas biodrowy oraz pas mostkowy, które stabilizują plecak i przenoszą ciężar na przód ciała, odciążając kręgosłup. Ważne jest, by umieć odpowiednio dobrać wielkość plecaka (pojemność) do gabarytów ucznia oraz ilości książek i akcesoriów szkolnych, które będzie nosić. By ułatwić Ci wybór, stworzyliśmy ranking plecaków szkolnych. Konieczne przeczytaj.

Mamy nadzieję, że zawarte w artykule wskazówki będą pomocne przy pakowaniu szkolnego plecaka. Po wszystkie szkolne artykuły: plecaki, worki na buty, piórniki, śniadaniówki, butelki dna wodę, artykuły plastyczne i inne przybory zapraszamy do naszego sklepu internetowego Ofix.pl. Znajdziesz tu bardzo szeroki asortyment, od renomowanych producentów takich jak Oxford, Astra Polska, St.Right, CoolPack, Paso, Starpak i wiele innych. Gwarantujemy konkurencyjne ceny oraz szybką dostawę, bezpłatną dla zamówień od 100zł brutto. Spakuj swój szkolny plecak z Ofix.pl i bądź dobrze przygotowany do zajęć!

Polecane produkty

Zeszyt w kratkę Leitz Wow, A5, twarda oprawa, 80 kartek, turkusowy
Zeszyt w kratkę Leitz Wow, A5, twarda oprawa, 80 kartek, turkusowy
kod: ZS190
pojutrze u Ciebie
28,89 zł brutto
szt.
1 szt.
Brystol Beniamin, A2, 170g/m2, 20 arkuszy, biały
Brystol Beniamin, A2, 170g/m2, 20 arkuszy, biały
kod: GP523
pojutrze u Ciebie
-9%
43,28 zł brutto
39,35 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 43,28
opak
1 opak
Farby plakatowe Oxford, 20ml, 6 sztuk, mix kolorów
Farby plakatowe Oxford, 20ml, 6 sztuk, mix kolorów
kod: FA146
pojutrze u Ciebie
-9%
15,46 zł brutto
14,12 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 15,46
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe Faber Castell Zamek, 24 sztuki + 3 kredki dwustronne + temperówka, mix kolorów
Kredki ołówkowe Faber Castell Zamek, 24 sztuki + 3 kredki dwustronne + temperówka, mix kolorów
kod: BV209
pojutrze u Ciebie
27,58 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe Uni Posca Pencil, w etui, 36 kolorów
Kredki ołówkowe Uni Posca Pencil, w etui, 36 kolorów
kod: BV153
pojutrze u Ciebie
-9%
248,93 zł brutto
226,30 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 248,93
szt.
1 szt.
Piórnik materiałowy Uni Posca, niebieski
Piórnik materiałowy Uni Posca, niebieski
kod: CC269
pojutrze u Ciebie
-9%
68,38 zł brutto
62,16 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 68,38
szt.
1 szt.
Plastelina Oxford mix kolorów pastelowych, 12 kolorów, 200g
Plastelina Oxford mix kolorów pastelowych, 12 kolorów, 200g
kod: CO31
pojutrze u Ciebie
8,82 zł brutto
szt.
1 szt.
Zeszyt w kratkę Leitz Wow, A4, twarda oprawa, 80 kartek, różowy
Zeszyt w kratkę Leitz Wow, A4, twarda oprawa, 80 kartek, różowy
kod: ZS21
pojutrze u Ciebie
-11%
46,24 zł brutto
41,19 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 46,24
szt.
1 szt.
Zeszyt w kratkę Leitz Wow, A5, twarda oprawa, 80 kartek, różowy
Zeszyt w kratkę Leitz Wow, A5, twarda oprawa, 80 kartek, różowy
kod: ZS12
pojutrze u Ciebie
-11%
32,50 zł brutto
28,89 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 32,50
szt.
1 szt.
Słomki ustniki zapasowe B.Box do butelki tritanowej, 2 szt.
Słomki ustniki zapasowe B.Box do butelki tritanowej, 2 szt.
kod: AX252
pojutrze u Ciebie
-9%
38,90 zł brutto
35,37 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 38,90
szt.
1 szt.
Kredki żelowe w sztyfcie Strigo SSC034, neonowe, 6 kolorów
Kredki żelowe w sztyfcie Strigo SSC034, neonowe, 6 kolorów
kod: BV113
pojutrze u Ciebie
13,42 zł brutto
szt.
1 szt.
Zestaw kreślarski MemoBe z linijką 30cm, 4 elementy, transparentny
Zestaw kreślarski MemoBe z linijką 30cm, 4 elementy, transparentny
kod: LJ99
pojutrze u Ciebie
-9%
6,88 zł brutto
6,25 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 6,88
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe Faber Castell Zamek, sześciokątne, 60 sztuk, mix kolorów
Kredki ołówkowe Faber Castell Zamek, sześciokątne, 60 sztuk, mix kolorów
kod: BV141
pojutrze u Ciebie
-9%
85,29 zł brutto
77,54 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 85,29
szt.
1 szt.
Cyrkiel Herlitz, 280mm, srebrny
Cyrkiel Herlitz, 280mm, srebrny
kod: OA32
pojutrze u Ciebie
-7%
13,84 zł brutto
12,82 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 13,84
szt.
1 szt.
Cyrkiel Maped Start, 250mm, z grafitem, srebrny
Cyrkiel Maped Start, 250mm, z grafitem, srebrny
kod: LJ58
pojutrze u Ciebie
-9%
8,11 zł brutto
7,37 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 8,11
szt.
1 szt.
Plastelina Herlitz, 16 kolorów
Plastelina Herlitz, 16 kolorów
kod: CO4
pojutrze u Ciebie
-9%
11,01 zł brutto
10,01 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 11,01
szt.
1 szt.
Worek na buty Oxford School, 46x36cm, jeansowy
Worek na buty Oxford School, 46x36cm, jeansowy
kod: WB23
wydłużony czas dostawy
42,99 zł brutto
szt.
1 szt.
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50cm, 10 sztuk, błękitny
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50cm, 10 sztuk, błękitny
kod: FG21
30 lip u Ciebie
-9%
13,83 zł brutto
12,58 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 13,83
opak
1 opak
Kredka wodoodporna Staedtler Glasochrom, 1 sztuka, czerwony
Kredka wodoodporna Staedtler Glasochrom, 1 sztuka, czerwony
kod: OD22
29 lip u Ciebie
9,50 zł brutto
szt.
1 szt.
Cyrkiel szkolny MemoBe, z ołówkiem, srebrny
Cyrkiel szkolny MemoBe, z ołówkiem, srebrny
kod: OA97
pojutrze u Ciebie
7,90 zł brutto
szt.
1 szt.