• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Rozwój plastyczny ma kluczowe znaczenie dla dzieci wchodzących w etap edukacji szkolnej, gdyż znacząco wpływa na ich zdolności poznawcze, spostrzegawczość i koordynację. To nie tylko forma zabawy, ale podstawa rozwoju umiejętności, które są niezbędne w dalszej nauce. W tym artykule omówimy, jak rodzice mogą wspierać i rozwijać zdolności plastyczne swoich dzieci, przygotowując je do pierwszej klasy.

Podstawy rozwoju plastycznego w wieku przedszkolnym

Malowanie i rysowanie w przedszkolu odgrywają istotną rolę w rozwoju dziecka, wpływając na wiele aspektów jego życia, zarówno w zakresie umiejętności poznawczych, jak i emocjonalnych. Działalności artystyczne są więcej niż tylko formą zabawy; są one kluczowymi narzędziami, które pomagają dzieciom w przygotowaniu do późniejszych etapów edukacji oraz życia. Oto kilka powodów, dla których malowanie i rysowanie są tak ważne:

 1. Rozwój motoryczny: Malowanie i rysowanie wymagają od dzieci używania rąk i palców w precyzyjny sposób. Te działania pomagają w rozwijaniu drobnych umiejętności motorycznych, które są niezbędne do pisania, używania narzędzi, a nawet do wykonywania codziennych czynności, takich jak wiązanie butów czy używanie przyborów kuchennych.
 2. Wzrost umiejętności poznawczych: Dzieci, bawiąc się kolorami i formami, uczą się rozpoznawania wzorców, co jest fundamentalne w matematyce i czytaniu. Rysowanie stwarza również okazję do rozwiązywania problemów (np. jak najlepiej przedstawić dom przy użyciu kształtów i linii), co wzmacnia ich zdolności analityczne i strategiczne myślenie.
 3. Rozwój językowy: Kiedy dzieci opisują swoje rysunki, rozmawiają o tym, co stworzyły, używając słów, aby opisać obrazy, czynności i pomysły. Ta narracja pomaga w rozwoju umiejętności językowych, poprawiając ich zdolność do komunikowania się i wyrażania myśli.
 4. Rozumienie emocjonalne i empatia: Malowanie i rysowanie często są używane jako środki wyrazu osobistych doświadczeń i emocji. Dzieci uczą się wyrażać uczucia w bezpieczny i kontrolowany sposób, co jest istotne dla zdrowego rozwoju emocjonalnego. Umożliwiając dzieciom swobodne wyrażanie siebie przez sztukę, uczymy je również, jak rozumieć i akceptować emocje innych.
 5. Wzmacnianie kreatywności i innowacyjności: Twórcze myślenie rozwijane przez sztukę jest kluczowe w każdym aspekcie nauki i pracy. Dzieci, które są zachęcane do tworzenia sztuki, uczą się myśleć w sposób innowacyjny i poza utartymi schematami, co może prowadzić do lepszego radzenia sobie z nowymi i nieoczekiwanymi problemami w przyszłości.
 6. Samopoczucie i samoocena: Sukcesy w tworzeniu czegoś widocznego, co może być pokazane i docenione przez innych, wzmacniają poczucie własnej wartości dzieci i dają poczucie osiągnięcia.

Wszystkie te elementy pokazują, jak malowanie i rysowanie w przedszkolu przygotowują dzieci nie tylko do formalnej edukacji, ale także do życiowych wyzwań, ucząc je cennych umiejętności i sposobów wyrażania siebie, które są wartościowe na każdym etapie życia.

Wpływ twórczości plastycznej na spostrzegawczość dzieci 

Opisujemy, jak działania związane z twórczością plastyczną, takie jak rysowanie czy modelowanie, wpływają na rozwijanie spostrzegawczości u dzieci. Podkreślamy, że twórczość plastyczna nie tylko wspiera umiejętności manualne, ale także rozwija zdolność dostrzegania szczegółów w otaczającym świecie.

W przedszkolu działalność plastyczna łączy zabawę, pracę i skupienie, do tego pomaga również w rozwijaniu wrażliwości estetycznej oraz zdolności do dłuższego skupienia na szczegółach, co jest kluczowe w nauce i pracy. Kiedy dziecko rysuje, nadaje swoim rysunkom osobisty charakter, który często pełni rolę pierwszego symbolu lub podobizny tego, jak dziecko postrzega siebie i swoje miejsce w świecie. Dzięki temu rodzajowi aktywności dzieci zaczynają mieć coraz lepsze zrozumienie form i kształtów, co z kolei sprzyja ich motorycznemu i poznawczemu rozwojowi.

rozwój plastyczny dziecka

Jak wspierać rozwój plastyczny rysując z dzieckiem

Wspólne rysowanie i tworzenie z dzieckiem to nie tylko doskonały sposób na spędzanie czasu razem, ale także skuteczna metoda na rozwijanie ekspresji twórczych malucha. Oto kilka praktycznych zabaw i ćwiczeń, które mogą być punktem wyjścia do zabaw w domu, korzystając z artykułów plastycznych dostępnych na Ofix.pl, aby wspierać twórczość dziecka w tym ważnym etapie rozwoju.

 1. Bazgroty: Dla małych dzieci w wieku przedszkolnym, spontaniczne bazgrołki są nie tylko zabawą, ale także ważnym stadium w rozwoju rysunku, gdzie dziecko, posługując się kredkami czy palcami, zaczyna mieć pierwsze świadome doświadczenia z formami i kształtami. To fundament dla rozwijania motoryki małej oraz wrażliwości estetycznej.
 2. Kolorowe portrety rodziny: Prosta, ale bardzo rozwijająca wyobraźnię zabawa, gdzie dziecko może stworzyć portrety członków rodziny za pomocą ołówka lub pisaków. Rysowanie postaci ludzkich pomaga dziecku poznać części ciała, rozpoznawać emocje oraz lepiej zrozumieć proporcje i wyrażenia twarzy, co jest świetnym ćwiczeniem na rozwój percepcji wizualnej.
 3. Krajobrazy sezonowe: Korzystając z farb plakatowych, zachęć dziecko do stworzenia krajobrazu przedstawiającego różne pory roku. To ćwiczenie nie tylko pozwala dziecku eksperymentować z różnymi kolorami i technikami malowania, ale również uczy je obserwacji zmian w środowisku naturalnym. Dziecko tworząc, odwołuje się do tego, co go zaciekawia i interesuje w przyrodzie oraz rozwija wiedzę o świecie, który je otacza. 
 4. Modelowanie z plasteliny: wysokiej jakości plastelina Bambino, która jest świetnym materiałem do rozwijania kreatywności oraz zdolności manualnych dziecka. Poprzez tworzenie różnych form, dziecko rozwija koordynację oko-ręka i zaczyna rozumieć złożoność przestrzennych relacji.
 5. Kolaż z naturalnych materiałów: Zbieranie naturalnych elementów i tworzenie z nich kolażu to aktywność, która rozwija zarówno zdolności manualne, jak i wrażliwość na otaczającą naturę. Praca z różnorodnymi teksturami i kształtami pomaga dziecku zrozumieć świat w bardziej złożony sposób.
 6. Mandale z kresek i wzorów: Użycie linijek do tworzenia mandali lub innych wzorów geometrycznych to doskonała metoda na naukę symetrii, a także na rozwijanie precyzji i cierpliwości. Dzieci uczą się również, jak ważne jest planowanie i myślenie strategiczne podczas tworzenia artystycznych dzieł.

Te zabawy i ćwiczenia nie tylko wspierają rozwój plastyczny dziecka, ale również przyczyniają się do rozwijania jego wrażliwości estetycznej i zdolności obserwacji, które są niezmiernie ważne zarówno w nauce, jak i w codziennym życiu. Korzystając z różnorodnych przyborów szkolnych, możesz łatwo zorganizować przestrzeń twórczą, która będzie sprzyjać rozwojowi twórczym i artystycznym twojego dziecka.

Jeżeli chcesz przeczytać jak przygotować dziecko do pierwszej klasy zapraszamy do artykułu "Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły"

Rola rodziców w rozwoju twórczości plastycznej dzieci

Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu twórczości plastycznej swoich dzieci. Jest to proces, w którym wsparcie i zachęta ze strony dorosłych są niezbędne, aby dzieci mogły w pełni kształtować swoje umiejętności i pasje artystyczne. Rysunek dziecka, choć może wydawać się prostą czynnością, jest ważnym elementem, który wspiera rozwój procesów poznawczych oraz umożliwia kształcenie zdolności wizualnych i kreatywnego myślenia.

Zachęcanie dziecka do regularnego rysowania i malowania to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim inwestycja w jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Emocje i uczucia mają kluczowe znaczenie w rozwoju procesów poznawczych dla dziecka w tym okresie życia. Warto zauważyć, że treści, które są nasączone emocjami, łatwiej się spostrzega, dłużej i dokładniej, pamięta, a także prowokują bogatsze obrazy wyobrażeniowe. Rodzice, tworząc odpowiednie warunki – takie jak zorganizowanie stałego miejsca do twórczej pracy, dostęp do różnorodnych materiałów plastycznych oraz zapewnienie atmosfery akceptacji i swobody w wyrażaniu siebie – stwarzają środowisko, które sprzyja rozwojowi artystycznemu.

Rola rodziców w rozwoju twórczości plastycznej dzieci

Odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do twórczej pracy jest istotne, ponieważ zapewnia dziecku poczucie własnej przestrzeni i narzędzi potrzebnych do wyrażania swoich myśli i uczuć poprzez sztukę. Kiedy dziecko wie, że ma stałe miejsce, gdzie może tworzyć, łatwiej jest mu włączyć myślenie twórcze w codzienne rutyny.

Kluczową rolą rodziców jest także obserwowanie i aktywne uczestniczenie w procesie twórczym dziecka. To nie tylko szansa na zbudowanie silnej więzi emocjonalnej, ale również na bezpośrednie wpływ na  twórcze działanie dziecka poprzez delikatne kierowanie jego działaniami, proponowanie nowych technik czy materiałów, a także celebrację każdego, nawet najmniejszego osiągnięcia artystycznego.

Pamiętajmy, że każdy rysunek dziecka, każda plastyczna kreacja, to krok w kształtowaniu jego osobowości oraz zdolności adaptacyjnych i poznawczych, które będą miały wpływ na wszystkie aspekty jego późniejszego życia. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli świadomi swojej roli w rozwijaniu i wspieraniu twórczości plastycznej swoich dzieci.

Do prac plastycznych

Kredka wodoodporna Staedtler Glasochrom, 1 sztuka, czerwony
Kredka wodoodporna Staedtler Glasochrom, 1 sztuka, czerwony
kod: OD22
29 maj u Ciebie
9,50 zł brutto
szt.
1 szt.
Oprawka do kredki/lubryki Lyra, średnica 12 mm, 1 sztuka
Oprawka do kredki/lubryki Lyra, średnica 12 mm, 1 sztuka
kod: BV54
pojutrze u Ciebie
60,15 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki Bambino, w oprawie drewnianej, 12 sztuk, mix kolorów
Kredki Bambino, w oprawie drewnianej, 12 sztuk, mix kolorów
kod: BV158
pojutrze u Ciebie
21,68 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe Astra Prestige, z drewna cedrowego, w metalowym pudełku, 48 sztuk, mx kolorów
Kredki ołówkowe Astra Prestige, z drewna cedrowego, w metalowym pudełku, 48 sztuk, mx kolorów
kod: BV151
pojutrze u Ciebie
115,50 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki Bambino, 18 sztuk, mix kolorów
Kredki Bambino, 18 sztuk, mix kolorów
kod: BV154
pojutrze u Ciebie
12,88 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe Stabilo EASYcolors L, dla leworęcznych, w etui z zawieszką, 12 sztuk, mix kolorów
Kredki ołówkowe Stabilo EASYcolors L, dla leworęcznych, w etui z zawieszką, 12 sztuk, mix kolorów
kod: BV110
pojutrze u Ciebie
-41%
130,26 zł brutto
77,03 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 130,26
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, czarny
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, czarny
kod: FA104
pojutrze u Ciebie
-9%
16,99 zł brutto
15,49 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 16,99
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, brązowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, brązowy
kod: FA106
pojutrze u Ciebie
-9%
16,99 zł brutto
15,49 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 16,99
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, fioletowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, fioletowy
kod: FA107
pojutrze u Ciebie
15,85 zł brutto
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, pomarańczowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, pomarańczowy
kod: FA108
pojutrze u Ciebie
15,49 zł brutto
szt.
1 szt.
Farby plakatowe Herlitz, 20ml, 12 sztuk, mix kolorów
Farby plakatowe Herlitz, 20ml, 12 sztuk, mix kolorów
kod: FA3
pojutrze u Ciebie
22,23 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe trójkątne Cricco, 12 kolorów
Kredki ołówkowe trójkątne Cricco, 12 kolorów
kod: BV55
pojutrze u Ciebie
10,33 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kredki ołówkowe dwustronne Astra, trójkątne, 12 sztuk (24 kolory) + temperówka, mix kolorów
Kredki ołówkowe dwustronne Astra, trójkątne, 12 sztuk (24 kolory) + temperówka, mix kolorów
kod: BV185
pojutrze u Ciebie
10,18 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kredki ołówkowe dwustronne Astra, trójkątne, 24 sztuki (48 kolorów) + temperówka, mix kolorów
Kredki ołówkowe dwustronne Astra, trójkątne, 24 sztuki (48 kolorów) + temperówka, mix kolorów
kod: BV188
pojutrze u Ciebie
20,77 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Arkusze piankowe Happy Color Intensive, A4, 5 arkuszy, 5 kolorów
Arkusze piankowe Happy Color Intensive, A4, 5 arkuszy, 5 kolorów
kod: FG38
pojutrze u Ciebie
-48%
12,41 zł brutto
6,42 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 12,41
opak
1 opak
Nowość
Arkusze piankowe Happy Color, A4, 5 arkuszy, czerwony
Arkusze piankowe Happy Color, A4, 5 arkuszy, czerwony
kod: FG35
pojutrze u Ciebie
-48%
12,41 zł brutto
6,42 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 12,41
opak
1 opak
Blok rysunkowy Interdruk, A3, 20 kartek, biały
Blok rysunkowy Interdruk, A3, 20 kartek, biały
kod: DL53
pojutrze u Ciebie
10,32 zł brutto
szt.
1 szt.
Arkusze piankowe Happy Color MIX, A4, 10 arkuszy, 10 kolorów
Arkusze piankowe Happy Color MIX, A4, 10 arkuszy, 10 kolorów
kod: KH2861
pojutrze u Ciebie
-46%
18,07 zł brutto
9,75 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 18,07
opak
1 opak
Kredki Bambino, w oprawie drewnianej, trójkątne, 12 sztuk, żółty
Kredki Bambino, w oprawie drewnianej, trójkątne, 12 sztuk, żółty
kod: BV164
pojutrze u Ciebie
-44%
38,01 zł brutto
21,30 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 38,01
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe trójkątne Astra Jumbo, z temperówką, 12 sztuk, mix kolorów
Kredki ołówkowe trójkątne Astra Jumbo, z temperówką, 12 sztuk, mix kolorów
kod: BV150
pojutrze u Ciebie
22,15 zł brutto
szt.
1 szt.

Plastyczny rozwój dziecka - podsumowanie

Aktywność plastyczna dzieci jest niezwykle ważnym elementem ich ogólnego rozwoju, wpływającym na zdolności poznawcze, emocjonalne i społeczne. Przez działania takie jak rysowanie, malowanie, modelowanie czy tworzenie kolaży, dzieci nie tylko wyrażają siebie, ale również poszukują, uczą się nowych umiejętności, koordynacji, ruchów ręki oraz wzmacniają zdolności obserwacji.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w tym procesie, dostarczając niezbędnych materiałów, organizując przestrzeń oraz zachęcając do twórczej ekspresji. Wspólne tworzenie może stać się doskonałą okazją do budowania więzi, a także do nauczania dzieci, jak czerpać radość i satysfakcję z procesu twórczego.

Zachęcamy więc wszystkich rodziców do aktywnego zaangażowania się w rozwój artystycznych zdolności swoich dzieci, wykorzystując wskazówki zawarte w tym artykule. Pamiętajcie, że każda chwila spędzona na wspólnym tworzeniu to inwestycja w przyszłość waszego dziecka, która może przynieść nieocenione korzyści dla jego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego. Niech każdy dzień będzie okazją do odkrywania nowych możliwości i eksperymentowania z różnorodnymi formami sztuki.

Artykuły plastyczne

Zestaw pędzli Astra, z naturalnego włosia, rozmiar 2/4/8/10/16, 5 sztuk
Zestaw pędzli Astra, z naturalnego włosia, rozmiar 2/4/8/10/16, 5 sztuk
kod: FE23
pojutrze u Ciebie
10,52 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredka wodoodporna Staedtler Glasochrom, 1 sztuka, czerwony
Kredka wodoodporna Staedtler Glasochrom, 1 sztuka, czerwony
kod: OD22
29 maj u Ciebie
9,50 zł brutto
szt.
1 szt.
Oprawka do kredki/lubryki Lyra, średnica 12 mm, 1 sztuka
Oprawka do kredki/lubryki Lyra, średnica 12 mm, 1 sztuka
kod: BV54
pojutrze u Ciebie
60,15 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki Bambino, w oprawie drewnianej, 12 sztuk, mix kolorów
Kredki Bambino, w oprawie drewnianej, 12 sztuk, mix kolorów
kod: BV158
pojutrze u Ciebie
21,68 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe Astra Prestige, z drewna cedrowego, w metalowym pudełku, 48 sztuk, mx kolorów
Kredki ołówkowe Astra Prestige, z drewna cedrowego, w metalowym pudełku, 48 sztuk, mx kolorów
kod: BV151
pojutrze u Ciebie
115,50 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki Bambino, 18 sztuk, mix kolorów
Kredki Bambino, 18 sztuk, mix kolorów
kod: BV154
pojutrze u Ciebie
12,88 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe Stabilo EASYcolors L, dla leworęcznych, w etui z zawieszką, 12 sztuk, mix kolorów
Kredki ołówkowe Stabilo EASYcolors L, dla leworęcznych, w etui z zawieszką, 12 sztuk, mix kolorów
kod: BV110
pojutrze u Ciebie
-41%
130,26 zł brutto
77,03 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 130,26
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, czarny
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, czarny
kod: FA104
pojutrze u Ciebie
-9%
16,99 zł brutto
15,49 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 16,99
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, brązowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, brązowy
kod: FA106
pojutrze u Ciebie
-9%
16,99 zł brutto
15,49 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 16,99
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, fioletowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, fioletowy
kod: FA107
pojutrze u Ciebie
15,85 zł brutto
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, pomarańczowy
Farba plakatowa Alpino, w butelce, 500ml, pomarańczowy
kod: FA108
pojutrze u Ciebie
15,49 zł brutto
szt.
1 szt.
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50 cm, 10 sztuk, ciemny zielony
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50 cm, 10 sztuk, ciemny zielony
kod: FG24
pojutrze u Ciebie
22,69 zł brutto
opak
1 opak
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50 cm, 10 sztuk, ciemny żółty
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50 cm, 10 sztuk, ciemny żółty
kod: FG25
pojutrze u Ciebie
-19%
33,09 zł brutto
26,94 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 33,09
opak
1 opak
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50cm, 10 sztuk, czerwony
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50cm, 10 sztuk, czerwony
kod: FG15
pojutrze u Ciebie
17,24 zł brutto
opak
1 opak
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50 cm, 10 sztuk, fioletowy
Bibuła marszczona Fiorello, 200x50 cm, 10 sztuk, fioletowy
kod: FG16
pojutrze u Ciebie
-19%
33,09 zł brutto
26,94 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 33,09
opak
1 opak
Farby plakatowe Herlitz, 20ml, 12 sztuk, mix kolorów
Farby plakatowe Herlitz, 20ml, 12 sztuk, mix kolorów
kod: FA3
pojutrze u Ciebie
22,23 zł brutto
szt.
1 szt.
Plastelina Fiorello, 96g, 6 kolorów
Plastelina Fiorello, 96g, 6 kolorów
kod: CO5
pojutrze u Ciebie
4,40 zł brutto
szt.
1 szt.
Pędzel Happy Color hobby, nr 10, syntetyk, okrągły, 1 sztuka
Pędzel Happy Color hobby, nr 10, syntetyk, okrągły, 1 sztuka
kod: FE19
pojutrze u Ciebie
13,03 zł brutto
szt.
1 szt.
Kredki ołówkowe trójkątne Cricco, 12 kolorów
Kredki ołówkowe trójkątne Cricco, 12 kolorów
kod: BV55
pojutrze u Ciebie
10,33 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kredki ołówkowe dwustronne Astra, trójkątne, 12 sztuk (24 kolory) + temperówka, mix kolorów
Kredki ołówkowe dwustronne Astra, trójkątne, 12 sztuk (24 kolory) + temperówka, mix kolorów
kod: BV185
pojutrze u Ciebie
10,18 zł brutto
szt.
1 szt.