• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Wybór papieru ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniej jakości wydruku. Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej i laserowej wybrać, aby drukować zdjęcia, które zachwycą? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy zakupie.

Drukowanie zdjęć to prosty sposób na stworzenie domowej kolekcji fotograficznej. Wysokiej jakości aparaty cyfrowe w smartfonach zachęcają do częstego robienia zdjęć, które możesz wydrukować, nie ponosząc przy tym dużych kosztów związanych z wywoływaniem. Zdjęcie, aby było ładne, musi posiadać odpowiednią jakość. To samo dotyczy jego wydruku. Warto więc wybrać taki papier, który pozwoli na jak najlepsze odwzorowanie kolorów i detali fotografii. Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej i laserowej sprawdzi się przy wydruku zdjęć? W artykule dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz czym kierować się podczas zakupu.

Papier błyszczący czy matowy? Poznaj rodzaje papieru do zdjęć

Zdjęcia matowe czy błyszczące? Podstawowym kryterium wyboru jest efekt, który chcesz uzyskać oraz możliwości, jakie stwarza Twoja drukarka. Papier do drukowania zdjęć może być matowy lub błyszczący. W sprzedaży dostępne są również papier satynowy oraz perłowy. Jakie są różnice między nimi? Jaki papier do drukowania zdjęć sprawdzi się najlepiej?

Papier fotograficzny błyszczący

Papier do drukowania zdjęć błyszczący to popularny wybór. Błyszcząca powłoka sprawia, że wydrukowane zdjęcia najbardziej przypominają wywołane fotografie. Taki rodzaj papieru zapewnia również lepszą czytelność zdjęcia i dobrze sprawdza się przy mniejszym formacie wydruku. Zdjęcie odbija promienie słoneczne, a odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie. 

Intensywne kolory oraz wyrazisty wydruk zapewnia, przeznaczony do drukarek atramentowych, papier foto HP Everyday Photo. Gramatura na poziomie 200g/m2 sprawia, że wydruk jest sztywny i posiada grubość wywołanego zdjęcia. Jeśli drukujesz dużo, możesz nabyć od razu większą paczkę papieru foto HP liczącą aż 100 arkuszy. Gładkie wykończenie oraz wysoka jakość premium gwarantują, że Twoje zdjęcia będą zachwycać kolorami i szczegółowością.

Papier fotograficzny perłowy

Papier fotograficzny perłowy klasyfikowany jest jako typ papieru błyszczącego. Jest on jednak bardziej profesjonalny i wykorzystuje się go najczęściej do wydruku fotografii artystycznej. Wydrukowane zdjęcia posiadają charakterystyczny połysk o opalizującej barwie – stąd nazwa papier perłowy. Taki typ papieru dobrze sprawdzą się do wydruku zdjęć portretowych lub fotografii czarno-białej, w których zdjęcia cechują się dużym poziomem kontrastu.

Papier fotograficzny matowy

Papier do zdjęć do drukarki może być również matowy. Taki rodzaj papieru posiada inną fakturę, która nieco gorzej odbija światło. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zrezygnować z papieru matowego do wydruku zdjęć. Papier matowy świetnie sprawdzi się przy drukowaniu zdjęć w większym formacie, gdzie liczy się wyrazistość kolorów oraz kontrast. Mat nie odbija światła, dzięki czemu obraz jest bardziej czytelny. Na takim papierze drukowane są, chociażby popularne fototapety lub widoczne przy drogach banery reklamowe.

Papier fotograficzny satynowy

Papier satynowy nadaje się do druku atramentowego i laserowego. Materiał jest nieprzezroczysty, matowy oraz gładki z obu stron. Jako papier do zdjęć do drukarki zapewnia bardzo wysoką jakość wydruku oraz odwzorowania obrazu i kolorów. Dostępne w sprzedaży arkusze różnią się gramaturą, która również ma wpływ na ogólny wygląd zdjęcia. Im wyższa wartość gramatury, tym sztywniejszy i grubszy będzie papier. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby zdjęcie było trwałe, wybierz papier o wyższej gramaturze.

Papier satynowany Papyrus Optiimage pozwala na wydruk zdjęć i ilustracji o wysokiej rozdzielczości. Gładka powierzchnia i optymalny kolor bieli poprawiają kontrast fotografii oraz pozytywnie wpływają na nasycenie kolorów. Innym popularnym wyborem jest papier satynowany HP Colour Choice, który odznacza się wysoką wydajnością oraz jakością wydruku, a jego nieprzejrzystość pozwala nawet na dwustronne drukowanie. 

Jaki papier fotograficzny wybrać? Najważniejsze parametry

Papier błyszczący czy matowy to nie jedyne kryterium, które musisz rozstrzygnąć przy wyborze. Równie istotne są takie parametry, jak gramatura, format, gradacja, czy odczyn pH. Jakie parametry powinien spełniać papier do drukowania zdjęć?

Gramatura papieru

To parametr, który ma zasadniczy wpływ na sztywność i wytrzymałość zdjęcia. Chcąc cieszyć się fotografiami przez dłuższy czas postaw na papier o gramaturze nie mniejszej niż 200g/m2. Grubszy papier sprawi, że wydruk będzie prezentował się bardziej profesjonalnie. Upewnij się jednak, że gramatura będzie odpowiednia do możliwości Twojej drukarki. Gramaturą od 80 do 120 g/m2 charakteryzują się zwykle kartki przeznaczone do drukowania dokumentów. Są one odpowiednim wyborem do drukarek atramentowych oraz laserowych. Z kolei papier o gramaturze 160g/m2 nada się do wydruku zaproszeń, certyfikatów, wizytówek czy kart okolicznościowych – to papier, który jest grubszy i bardziej ozdobny od standardowego papieru ksero.

Format

W sprzedaży dostępne są arkusze o różnych rozmiarach. Znajdziesz zarówno papier fotograficzny w rozmiarze A3, jak i w wymiarach charakterystycznych dla wywoływanych zdjęć, np. 10 × 15 i inne. Do najpopularniejszych należą jednak arkusze w rozmiarze A4, które pasują do większości domowych drukarek. 

Gradacja

To parametr, który odpowiada za kontrast wydrukowanego zdjęcia. Możesz wybierać między papierem jednogradacyjnym z fabrycznie ustalonym poziomem kontrastu lub zmiennogradacyjnym, w którym kontrast możesz ustalić samodzielnie. Papier zmiennokontrastowy jest znacznie droższy i najczęściej korzystają z niego profesjonalni fotografowie. 

Jaki papier fotograficzny? Pozostałe cechy

Inne cechy, które możesz wziąć pod uwagę, zastanawiając się jaki papier do drukowania zdjęć wybrać, to odpowiedzialny za trwałość papieru odczyn pH, gładkość, rozdzielczość oraz jasność. Ciekawą propozycję jest również samoprzylepny papier, czyli inaczej etykiety uniwersalne w różnych rozmiarach,  dzięki którym możesz zrobić ze zdjęcia naklejkę.

Jaki papier do drukarki atramentowej i laserowej sprawdzi się najlepiej?

O tym czy lepiej drukować zdjęcia matowe, czy błyszczące decyduje również rodzaj Twojej drukarki. Najpopularniejsze są drukarki atramentowe i to one zapewniają wyższą jakość wydruku. Możesz więc śmiało zdecydować się na papier błyszczący, który zapewni bardziej realistyczny efekt odwzorowania kolorów i detali. Papier fotograficzny do drukarek atramentowych jest wytwarzany tak, aby nie dopuszczać do rozlania atramentu. Posiada wyższą gramaturę i gęstość.

Papier fotograficzny do drukarek laserowych jest mniej polecany, ponieważ druk laserowy zapewnia słabsze odwzorowanie kolorów oraz szczegółowość obrazu. Drukarki laserowe sprawdzą jednak do wydruku wielkoformatowych fotografii, gdzie ważny jest kontrast. Z tego powodu najlepszym wyborem będzie gładki papier satynowy, który dzięki optymalnie dobranemu odcieniowi bieli poprawi kontrast oraz nasycenie kolorów.

Jaki papier fotograficzny wybrać? Podsumowanie

Papier fotograficzny powinien być dostosowany do rodzaju i możliwości Twojej drukarki oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. W przypadku drukarek atramentowych oraz niewielkich fotografii, gdzie największe znaczenie ma szczegółowość, świetnie sprawdzi się papier błyszczący. Drukując większe zdjęcia postaw na papier satynowany, który jest bardziej matowy oraz zapewnia lepsze odwzorowanie kontrastów i nasycenie kolorów. Ten typ papieru jest również rekomendowany do drukarek laserowych.

Możesz także postawić na papier samoprzylepny i ozdobić swoimi zdjęciami ściany lub meble. Wybór odpowiedniego papieru powinien więc zależeć nie tylko od Twoich preferencji co do wyglądu wydruku, ale także celu, w jakim drukujesz zdjęcia. Szeroka oferta Ofix z pewnością pozwoli wybrać Ci ten odpowiedni i cieszyć się dobrą jakością wydrukowanych zdjęć.


Wiesz już jaki papier fotograficzny wybrać? Zapoznaj się z asortymentem i zacznij tworzyć swoją kolekcję zdjęć już dzisiaj!

Wybierz swój idealny papier fotograficzny!

Papier Avery Zweckform Premium, do kolorowych drukarek laserwoych, A4, 250 g/m2, 100 arkuszy, błyszczący
Papier Avery Zweckform Premium, do kolorowych drukarek laserwoych, A4, 250 g/m2, 100 arkuszy, błyszczący
kod: PS49
23 kwi u Ciebie
175,77 zł brutto
Papier satynowany Clairefontaine DCP Ivory, A3, 160g/m2, 250 arkuszy, kremowy
Papier satynowany Clairefontaine DCP Ivory, A3, 160g/m2, 250 arkuszy, kremowy
kod: PX526
23 kwi u Ciebie
127,80 zł brutto
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A3, 160g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A3, 160g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX522
23 kwi u Ciebie
-14%
125,34 zł brutto
108,12 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 125,34
Papier Avery Zweckform, A4, 170g/m2, 200 arkuszy, błyszczący
Papier Avery Zweckform, A4, 170g/m2, 200 arkuszy, błyszczący
kod: PS45
23 kwi u Ciebie
138,87 zł brutto
Papier kredowy Interdruk, A4, 115g/m2, 100 arkuszy, matowy
Papier kredowy Interdruk, A4, 115g/m2, 100 arkuszy, matowy
kod: PS86
26 kwi u Ciebie
32,75 zł brutto
Papier satynowany Mondi Color Copy, A5, 200g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany Mondi Color Copy, A5, 200g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX542
23 kwi u Ciebie
42,93 zł brutto
Papier foto Avery Zweckform Classic, A4, 180g/m2, 50 arkuszy, błyszczący
Papier foto Avery Zweckform Classic, A4, 180g/m2, 50 arkuszy, błyszczący
kod: PS192
23 kwi u Ciebie
49,80 zł brutto
Papier satynowany Clairefontaine DCP Ivory A4, 160g/m2, 250 arkuszy, kremowy
Papier satynowany Clairefontaine DCP Ivory A4, 160g/m2, 250 arkuszy, kremowy
kod: PX443
23 kwi u Ciebie
66,30 zł brutto
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A3, 120g/m2,  250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A3, 120g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX521
23 kwi u Ciebie
87,21 zł brutto
Papier foto HP Everyday Photo Q5451A, A4, 200g/m2, 25 arkuszy, błyszczący
Papier foto HP Everyday Photo Q5451A, A4, 200g/m2, 25 arkuszy, błyszczący
kod: PS4
23 kwi u Ciebie
48,86 zł brutto
Papier foto HP Everyday Photo Q2510A, A4, 200g/m2, 100 arkuszy, błyszczący
Papier foto HP Everyday Photo Q2510A, A4, 200g/m2, 100 arkuszy, błyszczący
kod: PS28
23 kwi u Ciebie
145,89 zł brutto
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 90g/m2, 500 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 90g/m2, 500 arkuszy, biały
kod: PX114
29 kwi u Ciebie
-12%
55,92 zł brutto
49,20 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 55,92
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 120g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 120g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX106
23 kwi u Ciebie
-14%
41,32 zł brutto
35,56 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 41,32
Papier satynowany Mondi Color Copy, A4, 160g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany Mondi Color Copy, A4, 160g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX105
23 kwi u Ciebie
-16%
54,72 zł brutto
46,04 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 54,72
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 220g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 220g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX99
23 kwi u Ciebie
-7%
63,94 zł brutto
59,62 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 63,94
Papier satynowany ekologiczny HP Colour Choice, A4, 250g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny HP Colour Choice, A4, 250g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX289
23 kwi u Ciebie
-7%
89,51 zł brutto
83,30 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 89,51
Papier satynowany ekologiczny HP Colour Choice, A4, 200g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny HP Colour Choice, A4, 200g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX288
23 kwi u Ciebie
-5%
58,08 zł brutto
54,97 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 58,08
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 200g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny Mondi Color Copy, A4, 200g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX102
23 kwi u Ciebie
-13%
73,68 zł brutto
63,84 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 73,68
Papier satynowany ekologiczny HP Colour Choice, A4, 160g/m2, 250 arkuszy, biały
Papier satynowany ekologiczny HP Colour Choice, A4, 160g/m2, 250 arkuszy, biały
kod: PX287
23 kwi u Ciebie
-6%
53,59 zł brutto
50,39 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 53,59
Papier satynowany Mondi Color Copy, A4, 100g/m2, 500 arkuszy, biały
Papier satynowany Mondi Color Copy, A4, 100g/m2, 500 arkuszy, biały
kod: PX111
23 kwi u Ciebie
-17%
62,90 zł brutto
52,20 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 62,90