• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Era różnorodnych ładowarek dla różnych urządzeń powoli dobiega końca. Po latach negocjacji i dyskusji, Parlament Europejski podjął przełomową decyzję w sprawie standaryzacji ładowania. Nadchodzi rewolucja: do końca 2024 roku wszystkie urządzenia mobilne również te od Apple, począwszy od telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów, a skończywszy na aparatach, słuchawkach czy przenośnych konsolach, będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. W 2026 r spodziewana jest kolejna zmiana, obejmująca również laptopy. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenia takie jak smartwatche czy opaski fitness nie są objęte regulacją, z uwagi na zbyt duży port USB-C.

Potrzebę zmian podkreślał Alex Agius Saliba, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego. Długotrwałe debaty i analizy zaowocowały w końcu tym, że standard ładowania USB-C stanie się jedyną opcją na rynku. Jest to ważny krok w kierunku zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych nawet o 11 tysięcy ton rocznie oraz wzmocni rynek recyklingu i ponownego wykorzystania elektroniki. Dodatkowo, europejscy konsumenci mogą oczekiwać oszczędności sięgających 250 mln euro rocznie

standaryzacja ładowarek

Nowa regulacja jakie są jej główne założenia?

Ta przełomowa decyzja Komisji Europejskiej i rozporządzenie nie tylko zmieni sposób, w jaki ładowane są nasze urządzenia, ale również wpłynie pozytywnie na środowisko i nasze portfele. Jakość, efektywność i jednolitość to filary, na których opiera się ta nowa era ładowania. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają następnie 12 miesięcy na wprowadzenie dyrektywy do prawa krajowego, zaś kolejne 12 miesięcy na jej skuteczne zastosowanie.

Uniwersalna Ładowarka dla Wszystkich Urządzeń Przenośnych  UE

Jednym z fundamentów nowego podejścia jest wprowadzenie jednolitych standardów ładowania, a więc wykorzystywania tego samego kabla do ładowania szerokiej gamy urządzeń. Nadchodzą czasy kiedy jedna ładowarka będzie pasować do wszystkich małych i średnich urządzeń elektronicznych. Nie ważne czy będzie to iPhone 15 od Apple czy smartfon Samsung lub innej marki a może tablet, aparat. Urządzenia te będą musiały mieć  jednolite wejście. Takie standardy ograniczą liczbę  ton e-odpadów, jak i dezorientację konsumentów, 

Zwiększone bezpieczeństwo

Wprowadzenie ładowarki USB-C zapewnia również większe bezpieczeństwo dla użytkowników. Obejmuje ono szereg wbudowanych środków bezpieczeństwa, takich jak ochrona przed przepięciem, kontrola temperatury i ochrona przed zwarciem. Te środki bezpieczeństwa umożliwią konsumentom ładować swoje urządzenia bez obawy o potencjalne szkody. 

Zmniejszone zużycie energii

Standaryzacja ładowania umożliwia również producentom korzystanie z ulepszonych algorytmów regulacji mocy, co z kolei oznacza znaczne zmniejszenie zużycia energii. Pomaga to środowisku i z czasem zmniejsza ogólne koszty dla konsumentów. 

Lepsza łączność i znormalizowana prędkość ładowania

Technologia USB-C pozwala na szybszy transfer danych niż jej poprzednicy. Poza tym nowe przepisy przewidują standaryzację prędkości ładowania dla sprzętu obsługującego szybkie ładowanie. To oznacza, że niezależnie od urządzenia, proces ładowania będzie równie efektywny.

Wybór dla konsumentów

Zgodnie z ustawą konsumenci będą mogli dokonać wyboru między zakupem urządzenia z ładowarką lub bez niej. To znaczy, że ci, którzy już posiadają kompatybilne ładowarki, nie będą zmuszeni do ich ponownego zakupu - mogą zaoszczędzić na dodatkowych zakupach. Będą mogli kupić urządzenia elektroniczne bez nowej ładowarki. To po raz kolejny pokazuje, że decyzja o standaryzacji w zakresie ładowania będzie korzystnie wpływała na środowisko. Ograniczenie produkcji i utylizacji nowych ładowarek zmniejszy ilość odpadów elektronicznych o 980 ton rocznie.

Przed konsumentami staje również obietnica jasnych informacji dotyczących cech ładowania urządzeń oraz informacja od producenta czy ładowarki spełniają wymagania nowego urządzenia. Dzięki temu, przed dokonaniem zakupu, każdy będzie mógł zweryfikować, czy posiada odpowiednią ładowarkę do nowego sprzętu. Pojęcie "znormalizowanej prędkości ładowania" oznacza wprowadzenie standardu, który zagwarantuje tę samą szybkość ładowania dla wszystkich kompatybilnych urządzeń.

kabel USB-C

Jaki typ ładowarki będzie odpowiedni do mojego smartfona? - jednolite wytyczne

Współczesna rzeczywistość wciąż przyspiesza. Dzięki innowacjom w dziedzinie ładowania możemy mieć zawsze gotowe nasze mobilne narzędzia. Szybkie ładowanie telefonu to tylko jedno z udogodnień, które dostarcza nam nowoczesna technologia. Dzięki odpowiednim praktykom i nowym rozwiązaniom, możemy przyspieszyć proces ładowania i cieszyć się dłuższym czasem pracy na naładowanej baterii. Producent będzie musiał dostarczyć odpowiednich informacji wizualnych i pisemnych na temat charakterystyki ładowania i typu wejścia, w tym informacji o mocy, jakiej wymaga urządzenie, i czy obsługuje szybkie ładowanie. To ma ułatwić zrozumienie, czy posiadane już ładowarki spełniają wymagania nowego sprzętu. Według oficjalnych danych Komisji Europejskiej, szacuje się, że ma to zaoszczędzić co najmniej 250 milionów euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek.

Podstawy ładowania baterii telefonu i innych urządzeń mobilnych (w tym Apple) kablem typu USB

Dziś ładowanie smartfona to czynność rutynowa - podłączamy ładowarkę przewodową lub korzystamy z ładowania bezprzewodowego, by móc wrócić do korzystania z telefonu. Chcemy, aby proces ten przebiegał najszybciej i najbardziej efektywnie, byśmy mogli szybko wrócić do pracy. Jednak jeszcze niedawno wyglądało to inaczej - ładowanie trwało dłużej, a obawialiśmy się, że nadmiernie używanie ładowarki może zaszkodzić akumulatorowi. Czy krótkie doładowanie jest bezpieczne? A może lepiej poczekać, aż bateria się całkowicie rozładuje?

Szczęśliwie, producenci smartfonów stale udoskonalają konstrukcje nowych urządzeń, aby akumulatory były bardziej wydajne, a czas ładowania się skracał. Producentom telefonów towarzyszą twórcy certyfikowanych akcesoriów, takich jak ładowarki i kable, którzy pracują nad najbardziej efektywnymi rozwiązaniami. Procesory komunikują się z telefonem, dostosowując prąd ładowania i interweniując w razie błędów.

Proces ładowania telefonu jest złożonym procesem elektrycznym. Nie będziemy tu zgłębiać jego szczegółów. Ładowanie polega na dostarczeniu energii elektrycznej do akumulatora lub baterii w celu zasilenia urządzenia i utrzymania jego działania. A więc podłączenia go do źródła zasalania w postaci gniazda elektrycznego lub portu USB przy użyciu odpowiedniego kabla. W większości przypadków telefony korzystają z litowo-jonowych (Li-Ion) lub litowo-polimerowych (Li-Po) akumulatorów, ze względu na ich pojemność, wydajność i brak efektu pamięci.

Istnieje kilka metod ładowania telefonu:

Ładowanie przewodowe

Standardowy sposób, w którym podłączasz telefon do źródła zasilania za pomocą kabla ładowania. Wtyczka od strony telefonu to zwykle USB Type-A, USB Type-C lub Lightning (dla sprzętu Apple). Drugi koniec kabla może mieć różne wtyczki. Na przykład mogą to być kabla takie, jak kabel USB 2.0- Micro USB B Hama, 0.9m, kabel USB A-B Hama, 5m czy też kabel USB Hama do Apple iPhone Lightning/ USB-C lub kabel ładujący Hama Extreme, USB-A/ LIGHTNING, 1.5m, czarny bądź kabel Hama Micro USB, dwustronny.

Ładowanie bezprzewodowe

 Ta technologia umożliwia ładowanie telefonu bez kabla. Telefon musi być kompatybilny z ładowaniem bezprzewodowym, a używane są specjalne ładowarki indukcyjne lub podkładki. Telefon umieszcza się na ładowarce, a energia przenosi się przez indukcję magnetyczną do akumulatora.

Warto jednak pamiętać, że oprócz samego zasilacza istotnym elementem jest dobór odpowiedniego kabla, który ma swoją „przepustowość”. Należy wybrać taki kabel, który jest w stanie „przepuścić” prąd o odpowiednim natężeniu i nie ogranicza przy tym mocy ładowania. To kluczowy aspekt, który wpływa na czas ładowania oraz zachowanie trwałości akumulatora danego sprzętu.

ładowarka przewodowa

Standard USB-C to era ekspresowego ładowania - szybkie ładowanie telefonu na czołowych pozycjach

W dzisiejszych czasach wiele firm oferuje możliwość wykorzystania szybkiego ładowania telefonu, opartego na specjalnych technologiach zastosowanych zarówno w samym urządzeniu, jak i w dostarczanej ładowarce. Wymagają one zazwyczaj dedykowanych ładowarek i kabli, które są w stanie dostarczyć zwiększoną moc.

Jednym z istotnych standardów w dziedzinie szybkiego ładowania jest USB Power Delivery (USB PD) - pozwala on na błyskawiczne naładowanie różnego typu urządzeń poprzez port USB Type-C. Obejmuje on nie tylko telefony, lecz także inne sprzęty zgodne z tym standardem, takie jak laptopy czy tablety. W niektórych przypadkach, za sprawą specjalnych ładowarek, możliwe jest naładowanie baterii telefonu do poziomu 60% w zaledwie 30 minut.

Inną rozpoznawalną technologią szybkiego ładowania jest Quick Charge - zaawansowany system stworzony przez Qualcomm. Ma on za zadanie umożliwienie wydajniejszego i szybszego ładowania urządzeń mobilnych, działając w sposób zbliżony do USB PD. Cechy charakterystyczne dla technologii Quick Charge obejmują przede wszystkim przyspieszone ładowanie, które jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych protokołów i algorytmów. To przede wszystkim krótszy czas ładowania w porównaniu do tradycyjnych metod. Kolejnym atutem jest kompatybilność wsteczna, co oznacza, że sprzęt z Quick Charge mogą być naładowane przy użyciu zwykłych, standardowych ładowarek USB, gdy brakuje dedykowanych źródeł zasilania. W kontekście Quick Charge istotne jest również inteligentne zarządzanie energią. System ten potrafi dostosować napięcie i prąd ładowania w czasie rzeczywistym, optymalizując cały proces i zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się urządzenia. Należy również podkreślić, że technologia Quick Charge wyposażona jest w różnego rodzaju zabezpieczenia, takie jak ochrona przed przeciążeniem, przegrzaniem czy nadmiernym prądem. Wszystko po to, aby gwarantować bezpieczne i niezawodne ładowanie różnego typu sprzętu,

Przykładem ładowarki wykorzystującej technologię  Qualcomm Quick Charge™ jest ładowarka indukcyjna Hama QI-FC10 Wireless Charger 

ładowanie bezprzewodowe

Jednym ze znanych i cenionych producentów złączy typu USB-C jest Hama. Mają w swojej ofercie szeroką gamę kabli tego typu, jak i ładowarek indukcyjnych, ale też starszych wersji złącza USB czy kable HDMI oraz wiele innych akcesoriów do urządzeń mobilnych. Na przykład szybki proces ładowania oferuje również kabel ładujący Hama Typ C - USB 3.1 o długości 1,5m  czy nieco krótszy kabel ładujący Hama, TYP-C USB-3.1, 1 m. Z kolei ładowarką sieciową z obustronną wtyczką USB-C oferującą szybkie ładowanie jest Hama Typ-C, 230V, 3A, 15W lub  ładowarka sieciowa Hama Qualcomm Quick Charge 3.0-  wydajne urządzenie o mocy 19.5W, ze złączem USB-A.

ładowarki Hama

Podsumowując, wybór odpowiedniej ładowarki stanowi kluczowy element dla osiągnięcia szybkiego ładowania telefonu. Wszystko sprowadza się do precyzyjnie dopasowanych parametrów elektrycznych, takich jak moc i napięcie. Odpowiednio dobrane akcesoria nie tylko przyspieszą proces ładowania, lecz także pomogą w zachowaniu sprawności oraz trwałości naszych urządzeń mobilnych. Przy wyborze ładowarki warto zwrócić uwagę na zgodność z technologią szybkiego ładowania, by móc cieszyć się pełnym potencjałem naszych smartfonów. Optymalizacji sposobu ładowania, która zakłada, że USB typu C stanie się wspólnym portem ładowania dla każdej marki telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych z pewnością rozwieje wiele wątpliwości i ułatwi konsumentom wybór.

Kabel USB-C gdzie kupić? W Ofix.pl

W naszym sklepie internetowym Ofix.pl znajdziesz zarówno kable i ładowarki różnych producentów, w tym Hama. Będą to kable typu USB starszych wersji, jak i nowszych, jak również ładowarek czy kable video - m.in. HDMI oraz wiele innych akcesoriów do urządzeń mobilnych. Naszym atutem jest szeroki asortyment, dogodne warunki dostawy i płatności oraz profesjonalna obsługa.