• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Opakowania zbiorcze spełniają bardzo ważną funkcję w handlu i logistyce, w tym ogromną rolę w transporcie i procesach przeładunkowych. Przechowywanie, magazynowanie i transport to podstawa działalności każdej firmy, dlatego umieszczenie towarów w opakowaniach jednostkowych w różnego rodzaju opakowaniach zbiorczych to prosty i wygodny sposób na jednoczesne zabezpieczenie i dystrybucję towaru. Znaczenie opakowań zbiorczych rośnie, a producenci coraz częściej je stosują. Dlatego w naszym artykule powiemy jakie konkretne funkcje pełnią opakowana zbiorcze i na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego opakowania.

Jaka jest rola opakowań zbiorczych? Podstawowe funkcje opakowań logistycznych

Jak wspomnieliśmy powyżej opakowania zbiorcze to wygodny sposób na dystrybucję towaru. Tego rodzaju pakowanie ułatwia procesy logistyczne, a także zapewnia wygodne składowanie w magazynie- o wiele łatwiejszy jest transport oraz odkładanie na regał jednego większego ładunku zbiorczego, niż mniejszych opakowań jednostkowych. Zatem istotną funkcją opakowań zbiorczych jest funkcja transportowa i magazynowa. Jakie jeszcze funkcje spełniają tego typu opakowania? Otóż przede wszystkim pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając towar przed negatywnymi czynnikami podczas przewożenia - chronią przed zniszczeniem, uszkodzeniem, zabrudzeniem, a także zagubieniem. Opakowania zbiorcze to także cenne źródło informacji (funkcja informacyjna)- umieszczone na nich etykiety posiadają dane, które informują o tym, co znajduje się wewnątrz, czyli jaki rodzaj produktu stanowi zawartość opakowania oraz jaka jest jego ilość. Dane te znacznie ułatwiają identyfikację towarów oraz przyspieszają proces inwentaryzacji. Na opakowaniach umieszcza się również informacje o tym, jak obchodzić się z danym towarem, czyli jakie środki ostrożności zachować (instrukcja obsługi). Opakowania zbiorcze często pełnią również funkcję marketingową, będąc nośnikiem reklamy firmy. Można na nich zauważyć nadrukowane logo, bądź dane producenta lub dystrybutora. 

Znaczenie opakowań zbiorczych w handlu

Rola opakowań zbiorczych jest nie tylko kluczowa dla efektywnego funkcjonowania firm dystrybucyjnych, ale także jest korzystniejszym wyborem dla konsumentów. Opakowania zbiorcze pomagają zaoszczędzić nie tylko firmie dystrybucyjnej, ale także klientom. Dzięki możliwości zakupu produktów w większych ilościach koszty logistyczne są niższe, co przekłada się na korzystne ceny finalnych produktów dostępnych dla konsumentów. Dodatkową korzyścią jest posiadanie zapasu danego produktu, co eliminuje konieczność częstych zakupów. Zaopatrując się np. w zapas kartonów mleka w firmowym magazynie, nie musisz chodzić do sklepu po kolejne artykuły, oszczędzając tym samym czas i pieniądze.

Rodzaje opakowań - opakowania jednostkowe, opakowania transportowe i zbiorcze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze opakowania?

Na rynku mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi rodzajami opakowań, w zależności od pełnionej przez nich funkcji:

opakowania jednostkowe (tzw. opakowania handlowe)- przechowują określoną liczbę towaru przeznaczonego do sprzedaży detalicznej, chroniąc jednocześnie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zawilgoceniem; przykład opakowań jednostkowych- kartonik, kubek, opakowania szklane np. butelka czy słoik, torebka,

opakowania zbiorcze- zawierają określoną ilość produktów w opakowaniach jednostkowych i stanowią dodatkową ochronę; ułatwiają też pracę magazynierów, a także zapewniają wygodny transport i magazynowanie; przykłady opakowań zbiorczych to m.in - karton, pudło z mniejszym kartonami, skrzynki,

opakowania transportowe- odpowiedzialne za wygodne składowanie i magazynowanie towarów; tworzą tzw. jednostki ładunkowe, na które składa się określona ilość opakowań zbiorczych lub opakowań handlowych; ich zadaniem jest między innymi optymalizacja przestrzeni magazynowej; przykłady opakowań transportowych- paleta, beczka, kontener, kosz.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru opakowania?

Przede wszystkim należy ustalić jaki rodzaj produktów będzie w nim magazynowany - od tego zależeć będzie rodzaj opakowania. Należy wybrać takie rozwiązanie, które zapobiegnie ewentualny rozlaniom czy rozsypaniom produktów. Na szczególną uwagę zasługują towary niebezpieczne, czyli tak zwane ADR. Tutaj należy stosować się do przepisów regulujących wymagania dotyczące opakowań dedykowanych do tego typu produktów. Kluczowe jest, by nie dopuszczały one do skażenia środowiska przez wydostanie się zawartości na zewnątrz oraz by nie stanowiła ona zagrożenia dla osób przebywających w bliskim otoczeniu pakunków. Warto zapoznać się również z wymaganiami prawnymi dotyczącymi przewozu takich towarów, czyli z zasadami transportu. W przypadku artykułów spożywczych należy wykorzystać opakowania, które zapewnią odpowiednie warunki przechowywania tych wyrobów, a także zabiegną psuciu się żywności. I tak np. opakowaniami zbiorczymi do szklanych butelek, słoiczków czy metalowych puszek są tworzywa sztuczne, które wykorzystuje się do stworzenia zgrzewek. Takie zgrzewki chronią produkty przed przemieszczaniem się podczas transportu, a tym samym przed ich uszkodzeniem. Plastikowe wielorazowe skrzynki są z kolei wykorzystywane do transportu owoców, warzyw, pieczywa, nabiału i mięsa, stanowiąc ważny czynnik w procesie transportu i dystrybucji. A ponieważ są wielokrotnego użytku, posłużą przez długi czas i stanowią ekonomiczną opcję. Dużą popularnością cieszą się także kartony do pakowania. Powodem tego jest ich duża dostępność, korzystna cena, łatwość dopasowania do produktu oraz niskie koszty utylizacji. Kartonowe opakowania są najczęściej wykorzystywane do wyłożenia na półkę towarów szybkozbywalnych w tym pieczywa, wypieków, batoników, cukierków itp. 

Nie bez znaczenia przy wyborze odpowiedniego opakowania produktów jest wartość towarów, które mają do niego trafić. Im bardziej cenne będą te przedmioty, tym bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia powinno być wybrane opakowanie. W ten sposób zapewnisz wartościowym towarom prawidłową stabilizację i amortyzację oraz najwyższy stopień ochrony.

Ważne jest również, aby stosować opakowania odpowiednie do sposobu składowania towarów. Należy wybrać takie, które zmieszczą się w miejscu przeznaczonym do magazynowania, uwzględniając przy tym ciężar całej paczki, tak by całość nie przekroczyła dopuszczalnego udźwigu regału. Jeśli decydujesz się na składowanie opakowań zbiorczych na palecie, pamiętaj też, by ich wymiar nie przekraczał jej rozmiaru. Aby dowiedzieć się, jak lepiej magazynować towary, sprawdź nasz artykuł co musi się znajdować w magazynie.

Dobierając zbiorcze opakowania, dobrze jest brać pod uwagę ich wpływ na środowisko naturalne. Wiele firm decyduje się na zakup takich opcji, które nadają się do recyklingu. Tego typu ekologiczne opakowania wiążą się z niższymi kosztami utylizacji.

Drewniane palety

Odpowiedni dobór opakowania w logistyce to podstawa

Właściwy dobór opakowań zbiorczych i transportowych ma szczególne znaczenie w logistyce- to klucz do efektywnego składowania i transportu oraz przechowywania towarów, a także podstawowy warunek dobrego funkcjonowania łańcucha dostaw w procesie dystrybucji. Odpowiednio zaprojektowane opakowania i właściwe dopasowane do potrzeb ułatwiają pracę z towarem. Opakowania występują w różnych formach i są zrobione z różnych materiałów-  mogą być papierowe, tekturowe, metalowe, z tworzyw sztucznych, drewniane, a także szklane. Mogą przyjmować postać pudeł, worków, bębnów, butli, słoików, skrzyń i palet, a niektóre z nich nadają się do recyklingu i utylizacji. Najważniejsze by opakowanie było dobrane i zaprojektowane (często specjalnie zaprojektowane) do konkretnego rodzaju towaru, którym handlujesz oraz sposobu jego składowania. Ważne też by było wytrzymałe i zapewniało jak najlepszą ochronę materiałów podczas drogi od dystrybutora do ostatecznego odbiorcy w punkcie sprzedaży. 

Zajrzyj na stronę internetową Ofix.pl i zaopatrz się w naszej hurtowni artykułów biurowych. Oferujemy zarówno towar w opakowaniach jednostkowych, jak i w opakowaniach zbiorczych oraz na paletach. Większe zakupy to większa oszczędność, dlatego polecamy zakupy hurtowe. Kupując większe ilości produktów, ich ceny są bardziej korzystne niż w przypadku pojedynczych sztuk. Nie zwlekaj więc i już dziś zaopatrz swój firmowy magazyn w niezbędne artykuły biurowe i papiernicze, które zakupisz kompleksowo w Ofix.pl. Oferujemy dogodne metody płatności oraz szybką dostawę w 24h.