• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Pakowanie przesyłek to tylko z pozoru banalny proces, szczególnie kiedy zależy nam na właściwym przygotowaniu przesyłki i jej bezpieczeństwie. Źle spakowana paczka może się szybko uszkodzić w trakcie transportu, co z kolei może wywołać niemiłe niespodzianki. Ponadto, może zwiększyć jej wagę, a tym samym koszty wysyłki. Warto więc wiedzieć jakich narzędzi używać by w sposób właściwy i bezpieczny pakować różnego typu przedmioty. Jeśli chcesz wysłać paczkę, ale masz wątpliwości, jak odpowiednio ją zapakować, aby w nienaruszonym stanie dotarła do adresata, to przychodzimy z pomocą. Podpowiadamy co należy zatem zrobić, aby pakowanie paczek było dostosowane do rodzaju zawartości paczki i przestało stanowić jakikolwiek problem.

bezpieczne pakowanie paczek do Inpost

Znaczenie odpowiedniego pakowania paczek

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób kupuje przez Internet, a produkcja i sprzedaż produktów online staje się powszechna, odpowiednie pakowanie paczek nabiera ogromnego znaczenia. Odpowiednio zapakowana paczka może przyczynić się do zadowolenia klienta, a co za tym idzie - do zwiększenia sprzedaży. A przede wszystkim ma znaczenie dla ochrony produktów podczas transportu. Właściwe pakowanie paczek może pomóc także w minimalizacji kosztów transportu. Pakowanie w sposób nieodpowiedni lub nadmiernie skomplikowany może prowadzić do zwiększenia wagi i rozmiaru paczki, co z kolei wiąże się z wyższymi kosztami przesyłki. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie pakowanie już na etapie przygotowania produktów do wysyłki.

Ponadto, właściwe pakowanie paczek może również mieć pozytywny wpływ na środowisko. Odpowiednio zabezpieczone i zapakowane produkty zmniejszają ryzyko uszkodzenia podczas transportu, co oznacza mniejszą liczbę zwrotów i wymian, a w konsekwencji - mniejsze zużycie materiałów opakowaniowych oraz mniejszą emisję zanieczyszczeń.

Jak wybrać właściwe opakowania do wysyłki paczek - karton, kopertę, pudełko 

Aby móc wybrać odpowiednie opakowanie, w którym chcemy nadać paczkę, należy wcześniej określić rodzaj wysłanego towaru - np. czy jest to delikatny przedmiot czy większych rozmiarów lub ciężki. Należy ustalić takie parametry paczki jak waga, rozmiar i rodzaj zawartości. W przypadku wagi, to każdy kurier i inny przewoźnik ma swoje ograniczenia, podobnie jak w przypadku gabarytów paczek przeznaczonych do wysiłki, co przekłada się na różne koszty transportu. Wiele firm kurierskich ma określone maksymalne wymiary paczek, które mogą być przewożone. A jeśli w paczce znajdują się delikatne lub kruche przedmioty, konieczne jest wybranie odpowiedniego opakowania, które zapewni im ochronę podczas transportu. W ostatnim czasie coraz większa popularnością cieszą się paczkomaty, warto więc wiedzieć jakiej wielkości paczki możemy w nich umieścić.

Paczkomaty InPost oferują 3 wielkości skrytek - gabaryt A – maksymalne wymiary 8 × 38 × 64 cm; gabaryt B – maksymalne wymiary 19 × 38 × 64 cm oraz gabaryt C – maksymalne wymiary 41 × 38 × 64 cm. We wszystkich przypadkach Twoja przesyłka nie może przekroczyć wagi 25 kg. 

opakowania do wysyłki paczek

Rodzaje opakowań

W zależności od wielkości paczki i jej zawartości, masz do wyboru kilka rodzajów opakowań: 

Kartony do pakowania – są lekkie, wytrzymałe i łatwe w transporcie. Idealne dla większych paczek lub rzeczy o nieregularnym kształcie. Wykonane jest z tektury, która jest odporna na uszkodzenia i zapewnia ochronę dla zawartości. W wielu przypadkach karton jest również lekkim i łatwym do przetworzenia materiałem. Dostępny jest w różnych grubościach - im grubszy tym będzie odpowiedni do nieco cięższych przesyłek.

Koperta – idealne dla mniejszych przedmiotów takich jak dokumenty lub odzież. Są lekkie i łatwe do wysłania pocztą. To odpowiednie opakowanie do wysyłki dokumentów lub małych przedmiotów, które nie wymagają większej ochrony. Koperty są zazwyczaj wykonane z papieru lub folii (tzw. koperty bąbelkowe) i mogą być różnej wielkości. Mogą też być kartonowe lub rozszerzane.

Pudełka – podobnie jak kartony, pudełka są wykonywane z tektury, jednak są one zazwyczaj mniejsze i wykorzystywane do wysyłki drobnych przedmiotów lub produktów. Pudełka mogą mieć różne kształty i rozmiary, a także dodatkowo wzmocnienia, takie jak warstwy papieru falistego, aby zapewnić większą ochronę.  Są bardziej wytrzymałe niż koperty i mogą pomieścić większe przedmioty. Wiele firm kurierskich oferuje specjalne pudełka do wysyłki paczek, które są zaprojektowane tak, aby przetrwać transport drogą powietrzną lub morską.

Drewniane skrzynie czy palety - stosowane w przypadku wysyłki dużych i ciężkich przedmiotów. Pozwala na bezpieczny i relatywnie łatwy załadunek na naczepy samochodów oraz do kontenerów

Jak prawidłowo zapakować i zabezpieczyć paczkę i przesyłkę  – praktyczne porady

Prawidłowo zaprojektowana paczka znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia paczki podczas transportu i pozwala na bezpieczne jej dostarczenie do adresata oraz przestrzeganie norm wymaganych przez operatorów logistycznych dotyczących pakowania przesyłek kurierskich czy pocztowych.

W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe zapakowanie przedmiotów. W zależności od ich kształtu, rozmiaru i wagi, powinny być one odpowiednio umieszczone wewnątrz opakowania. Należy unikać zostawiania pustych przestrzeni w paczce, ponieważ mogą one spowodować przesuwanie się przedmiotów podczas transportu i doprowadzić do uszkodzenia zawartości. 

W przypadku łamliwych przedmiotów, należy pamiętać o zabezpieczeniu ich dodatkową warstwą ochronną poprzez wypełnienie paczki. Warto mieć na wyposażeniu folię bąbelkową, papier czy styropian. Z kolei w przypadku cięższych przedmiotów warto również użyć specjalnych taśm wzmacniających i mocniejszych opakowań. Ważne jest również zabezpieczenie krawędzi i narożników przedmiotów, które są szczególnie podatne na uszkodzenia.

Dostosowanie rodzaju opakowania do klasycznych przesyłek i zabezpieczenia go z reguły nie jest aż tak kłopotliwe jak to jest w przypadku przesyłek o niestandardowym kształcie.  Wówczas najlepiej pakować je w kartony o kształcie prostopadłościanu, w których wypełnia się wolne przestrzenie.

Najczęściej stosowanymi wypełniaczami są styropian, papier oraz chipsy. W zależności od rodzaju produktu warto dobierać wypełniacze tak, aby zapewnić optymalną ochronę. Na przykład, kiedy wysyłamy produkty szklane, warto użyć papieru, ponieważ nie rysuje on powierzchni szklanych. Natomiast, styropian doskonale sprawdza się w przypadku produktów mniej delikatnych.

Drugim sposobem na zabezpieczenie przedmiotów przed wysyłką są ochraniacze narożnikowe. Są to specjalne elementy z tworzyw sztucznych, które chronią narożniki produktów przed uszkodzeniami. Występują w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można je dopasować do konkretnego produktu. Ochraniacze narożnikowe mają wiele zastosowań - chronią meble, sprzęt elektroniczny, przedmioty o nieregularnym kształcie, a także artykuły spożywcze.

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie przedmiotów do wysyłki jest użycie folii bąbelkowej - z pęcherzami powietrznymi.  Jest wykorzystywana jako osłona przedmiotów podczas transportu w celu zredukowania ryzyka uszkodzenia przesyłki. Pęcherzyki pochłaniają wstrząsy i uderzenia. Folia bąbelkowa jest wykorzystywana w wysyłce wielu rodzajów przedmiotów, takich jak: porcelana, szkło, telewizory, a nawet pieczywo.

Folia bąbelkowa może być również wykorzystana w celu ochrony produktów przed dostępem powietrza. Dzięki temu można przedłużyć trwałość artykułów, takich jak jedzenie czy kosmetyki. Oferuje to dodatkowe zastosowanie folii bąbelkowej i pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, którą klienci musieliby przeznaczyć na kolejne zakupy.

bezpieczne pakowanie przesyłek

Zamykanie opakowań 

Warto poznać różne techniki pakowania i akcesoria, które pomogą Ci w zabezpieczeniu przesyłek.

1. Taśmy pakowe: różne typy i właściwości

Na rynku dostępnych jest wiele typów taśm klejących, które różnią się właściwościami i sposobami użycia. Na przykład, taśmy klejące z akrylem są uniwersalne i mogą być stosowane do większości opakowań, natomiast taśmy klejące z klejem miękkim, takie jak taśmy pakowe, są bardziej wytrzymałe i lepiej nadają się do ciężkich przesyłek. Warto zawsze wybrać taśmę pakową w zależności od rodzaju przesyłki i warunków, w jakich będzie przechowywana.

2. Zapięcia: klamry, zapinki

Do zamknięcia przesyłki można użyć klamer lub zapięć z plastikowymi zapinkami. Klamry pozwalają na szybkie i łatwe zamykanie kartonów, ale nie są w pełni wytrzymałe. Zapięcia z plastikowymi zapinkami są bardziej wytrzymałe i nadają się do cięższych opakowań. Istnieją również systemy zamykania, które używają obu rodzajów zapieć, zapewniając w ten sposób jeszcze większą wytrzymałość na przeciążenia związane z transportem.

Jest ona elastyczna i jednocześnie trwała, zapewniając optymalne zabezpieczenie towaru na czas jego transportu.

folia stretch

4. Oznaczenia przesyłek

Ważne jest, aby upewnić się, że Twoja przesyłka jest odpowiednio oznaczona zgodnie z przepisami pocztowymi. Na zewnętrznej stronie paczki lub pudełka powinna znajdować się etykieta adresowa z informacjami dotyczącymi adresata, nadawcy, wagi, ceny oraz sposobu przesyłki. Pamiętaj, że oznaczenia powinny być czytelne i trwałe, ponieważ przesyłki czasami przechodzą przez wiele rąk, zanim dotrą do swojego celu.

etykieta adresowa

Ubezpieczenie przesyłki czy standardowa dostawa

Najpopularniejszą metodą wysyłki jest standardowa dostawa. Polega ona na tym, że po złożeniu zamówienia, przesyłka jest wysyłana po kilku dniach w poszukiwaniu najszybszej i najtańszej opcji dostarczenia. Koszt zależy od wagi i gabarytów paczki oraz od miejsca docelowego. Standardowe dostawy mają swoje zalety i wady. Zaletą jest przede wszystkim niższa cena, która w przypadku darmowej dostawy będzie równa zero. Niestety, wada jest taka, że nie mamy kontroli nad paczką. Nie mamy wpływu na to, w jaki sposób paczka jest przewożona i czy jest odpowiednio zabezpieczona.

Zawsze też możesz wybrać dodatkowe ubezpieczenie zawartości przesyłki. Taka usługa daje nam dodatkowe bezpieczeństwo. Jeśli paczka ulegnie uszkodzeniu czy też zostanie zgubiona. to otrzymasz odszkodowanie. Jednak to rozwiązanie, jak można się domyślić, ma swoją cenę. Koszty ubezpieczenia wahają się od kilku do kilkuset złotych w zależności od wartości paczki.

Akcesoria do pakowania - gdzie ich szukać?

Odpowiedź jest bardzo prosta - wystarczy wejść na stronę naszego sklepu internetowego Ofix.pl. Zachęcamy by sprawdzić naszą ofertę dotyczącą akcesoriów do pakowania. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz by bezpiecznie i prawidłowo przygotować przesyłkę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o dobraniu kartonu sprawdź artykuł o pakowaniu paczek do wysyłki.

Polecane produkty

Nożyk z wymiennym ostrzem GRAND GR-64, 18mm, mix kolorów
Nożyk z wymiennym ostrzem GRAND GR-64, 18mm, mix kolorów
kod: NK81
pojutrze u Ciebie
8,95 zł brutto
szt.
1 szt.
Ostrza wymienne do nożyków Grand, Nr1, 9mm, 10 sztuk, srebrny
Ostrza wymienne do nożyków Grand, Nr1, 9mm, 10 sztuk, srebrny
kod: NK85
pojutrze u Ciebie
10,81 zł brutto
opak
1 opak
Nożyk z wymiennym ostrzem Grand GR-120/GR-05, 9mm, mix kolorów
Nożyk z wymiennym ostrzem Grand GR-120/GR-05, 9mm, mix kolorów
kod: NK79
pojutrze u Ciebie
2,36 zł brutto
szt.
1 szt.
Reklamówki plastikowe Sarantis, na rolce, 190 sztuk, bezbarwny
Reklamówki plastikowe Sarantis, na rolce, 190 sztuk, bezbarwny
kod: TS38
pojutrze u Ciebie
-6%
9,41 zł brutto
8,88 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 9,41
opak
1 opak
Woreczki strunowe z polami do opisu Isopack, 100x150mm, 100 sztuk, bezbarwny
Woreczki strunowe z polami do opisu Isopack, 100x150mm, 100 sztuk, bezbarwny
kod: TS190
pojutrze u Ciebie
-37%
19,05 zł brutto
12,05 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 19,05
opak
1 opak
Gumki recepturki Office Products, 1.5x3mm, 130mm, 1kg, biały
Gumki recepturki Office Products, 1.5x3mm, 130mm, 1kg, biały
kod: BP64
pojutrze u Ciebie
26,43 zł brutto
opak
1 opak
Gumki recepturki Q-Connect, krzyżowe, 50mm, 100g, mix kolorów
Gumki recepturki Q-Connect, krzyżowe, 50mm, 100g, mix kolorów
kod: BP21
pojutrze u Ciebie
27,23 zł brutto
opak
1 opak
Woreczki strunowe z polami do opisu Isopack, 150x180mm, 100 sztuk, bezbarwny
Woreczki strunowe z polami do opisu Isopack, 150x180mm, 100 sztuk, bezbarwny
kod: TS192
pojutrze u Ciebie
-39%
26,94 zł brutto
16,42 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 26,94
opak
1 opak
Woreczki strunowe z polami do opisu Isopack, 160x220mm, 100 sztuk, bezbarwny
Woreczki strunowe z polami do opisu Isopack, 160x220mm, 100 sztuk, bezbarwny
kod: TS193
pojutrze u Ciebie
-37%
35,55 zł brutto
22,41 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 35,55
opak
1 opak
Nóż bezpieczny Martor Secunorm 175, z wymiennym ostrzem, czarny
Nóż bezpieczny Martor Secunorm 175, z wymiennym ostrzem, czarny
kod: NK103
1 lip u Ciebie
-35%
42,93 zł brutto
27,98 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 42,93
szt.
1 szt.
Gumki recepturki Grand, 140mm, 1kg, mix kolorów
Gumki recepturki Grand, 140mm, 1kg, mix kolorów
kod: BP71
2 lip u Ciebie
-53%
45,62 zł brutto
21,46 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 45,62
opak
1 opak
Gumki recepturki Grand, 25mm, 60% kauczuku, 1kg, mix kolorów
Gumki recepturki Grand, 25mm, 60% kauczuku, 1kg, mix kolorów
kod: BP121
2 lip u Ciebie
20,95 zł brutto
opak
1 opak
Gumki recepturki Grand, 50mm, 1 kg, mix kolorów
Gumki recepturki Grand, 50mm, 1 kg, mix kolorów
kod: BP23
2 lip u Ciebie
-53%
45,62 zł brutto
21,46 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 45,62
opak
1 opak
Gumki recepturki Office Products, 100x1.5x1.5mm, 1kg, zielony
Gumki recepturki Office Products, 100x1.5x1.5mm, 1kg, zielony
kod: BP76
1 lip u Ciebie
-44%
41,70 zł brutto
23,39 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 41,70
opak
1 opak
Woreczki strunowe Emerson, 100x100mm, 100 sztuk, bezbarwny
Woreczki strunowe Emerson, 100x100mm, 100 sztuk, bezbarwny
kod: TS54
pojutrze u Ciebie
-16%
4,62 zł brutto
3,90 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 4,62
opak
1 opak
Gumki recepturki Office Products, 50x1.5x1.5mm, 1kg, naturalny
Gumki recepturki Office Products, 50x1.5x1.5mm, 1kg, naturalny
kod: BP95
pojutrze u Ciebie
-36%
41,70 zł brutto
26,60 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 41,70
opak
1 opak
Gumki recepturki Q-Connect, krzyżowe 102mm, 100g, mix kolorów
Gumki recepturki Q-Connect, krzyżowe 102mm, 100g, mix kolorów
kod: BP30
pojutrze u Ciebie
-36%
49,08 zł brutto
31,29 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 49,08
opak
1 opak
Nóż bezpieczny Martor Secumax 350, z wymiennym ostrzem, czarno-niebieski
Nóż bezpieczny Martor Secumax 350, z wymiennym ostrzem, czarno-niebieski
kod: NK59
pojutrze u Ciebie
-29%
100,74 zł brutto
71,07 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 100,74
szt.
1 szt.
Torba papierowa Ecobag, 240x100x360mm, 250 sztuk, biały
Torba papierowa Ecobag, 240x100x360mm, 250 sztuk, biały
kod: TS101
pojutrze u Ciebie
-27%
330,87 zł brutto
242,91 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 330,87
opak
1 opak
Gumki recepturki Emerson, 30x1.5x1.5mm, 1kg, zielony
Gumki recepturki Emerson, 30x1.5x1.5mm, 1kg, zielony
kod: BP40
pojutrze u Ciebie
-15%
26,67 zł brutto
22,61 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 26,67
opak
1 opak