• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Pokój socjalny w biurze odgrywa ważną rolę w zapewnianiu odpowiednich warunków dla pracowników, dlatego jego znaczenie nie może być bagatelizowane. W pierwszej kolejności, pomieszczenie higieniczno-sanitarne musi spełniać wytyczne BHP, zapewniając pracownikom miejsce do odpoczynku i spożycia posiłku. Niezależnie od stanowiska pracy, każdy powinien mieć dostęp do takiego pomieszczenia. Oprócz tego, to miejsce sprzyja integracji zespołów i budowaniu relacji między pracownikami, co ma istotny wpływ na atmosferę w biurze.

W pomieszczeniu socjalnym zazwyczaj znajduje się również kuchnia, wyposażona w niezbędne urządzenia do przygotowywania posiłków, co jest istotne dla zachowania zdrowego trybu życia wśród pracowników. Kluczowe aspekty, takie jak czytelnia, strefa wypoczynkowa czy dostępność do napojów ciepłych, również pomagają stworzyć bardziej przyjazną atmosferę w czasie pracy. Zapewnienie takiego pomieszczenia i urządzenie go w odpowiedni sposób to klucz do przyjaznego środowiska w biurze.

Pomieszczenie socjalne w biurze – dlaczego jest tak ważne?

Pomieszczenie socjalne w biurze odgrywa kluczową rolę w zaspokojeniu podstawowych potrzeb pracowników. Dostępność wygodnych miejsc do spożycia posiłków, aneks kuchenny oraz strefa relaksu z kanapami i wygodnymi fotelami pozwala pracownikom na regenerację sił i odetchnięcie od codziennych obowiązków. Może to pełnić także funkcję organizacyjną, umożliwiającą przeprowadzanie spotkań i rozmów w mniej formalnych okolicznościach. Wpływa na ogólną atmosferę w biurze, a także na produktywność pracowników oraz na ich zadowolenie z pracy.

Nie od dziś wiadomo, że często najważniejsze sprawy załatwia się tak naprawdę podczas przerwy. Warto więc zadbać o przytulną przestrzeń, która pozwoli się odprężyć i poczuć swobodnie. Zapewnienie pracownikom pomieszczenia socjalnego w biurze jest niezmiernie ważne dla poprawy warunków pracy i ogólnej organizacji pracy w firmie. 

Przykład pomieszczenia socjalnego

Wymagania BHP dotyczące pomieszczenia socjalnego

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 wskazuje, że pomieszczenie socjalne powinno: Dla 10 lub mniejszej liczby zatrudnionych pracowników zapewnić dostęp do toalety i umywalki, odpowiednie warunki przechowywania odzieży oraz miejsce do higienicznego spożywania posiłków. Jeśli zespół przekracza 20 pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom osobną jadalnię. W przypadku pracy w zamkniętych pomieszczeniach odległość od toalety do stanowiska pracy musi wynosić co najmniej 75 m.

Wymagania dotyczące pomieszczeń socjalnych dla pracowników wskazują także na ogrzewanie, wentylację i oświetlenia określone w przepisach techniczno-budowlanych. Minimalna wysokość pomieszczeń higieniczno-sanitarnych to 2,5 m. Przepisy wymagają, aby w przypadku zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, urządzenia higieniczno-sanitarne były dostosowane do ich potrzeb. Pracodawca obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia dostęp do apteczki pierwszej pomocy, gaśnicy i numerów alarmowych. 

Wymogi Sanepidu  obejmują szeroki zakres kwestii dotyczących higieny środowiska w miejscu pracy, w tym wody przeznaczonej do spożycia, powietrza w pomieszczeniach, należytego stanu higienicznego nieruchomości, warunków przechowywania żywności oraz warunków żywienia zbiorowego. Celem szczególnych wymagań sanitarnych jest zapobieganie powstawaniu chorób zawodowych i innych dolegliwości związanych z warunkami pracy. 

Elementy, które powinno zawierać pomieszczenie socjalne dla pracowników

W dobrze wyposażonym pomieszczeniu socjalnym powinna się znaleźć szatnia, w której pracownicy mogą bezpiecznie przechowywać swoje rzeczy, jadalnia, która oprócz możliwości spożycia posiłku podczas przerwy daje możliwość relaksu, oraz pomieszczenie z natryskami, jeżeli charakter placówki tego wymaga. W zależności od specyfiki miejsca pracy, można udostępnić także pralnie i suszarnie, służące do suszenia i odpylania odzieży. Przy projektowaniu pomieszczenia socjalnego należy także uwzględnić przy tym liczbę zatrudnionych. W tym fragmencie dowiesz się jakie szczególne elementy powinny znaleźć się w tych miejscach. 

Jadalnia i kuchnia

Jadalnia może być przystosowana do spożywania posiłków własnych. W tym przypadku zaleca się zaopatrzyć w zamykane szafki do przechowywania jedzenia. Jadalnia może być przystosowana także do wydawania napojów oraz może posiadać zaplecze do wydawania posiłków.

Nie zapomnij, że powierzchnia określona jest na co najmniej 8 m2, oraz każdy pracownik powinien mieć indywidualne miejsce siedzące przy stole. Jeżeli w zakładzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, pracownicy mający z nimi styczność powinni mieć osobną jadalnię. Jak w każdym innym pomieszczeniu dla pracowników, powinno być zapewnione ogrzewanie. Odpowiednie urządzenie kuchni w biurze to nie tylko obowiązek, ale także dbałość o dobre warunki w firmie.

Warto mieć na uwadze, że możliwość napicia się kawy podczas przerwy i odgrzanie ciepłego posiłku to podstawowe udogodnienie, dlatego dobrze zaopatrzyć to pomieszczenie w czajnik elektryczny, czy mikrofalówkę. Dobrze jest także, aby dostępny w kuchni był blat i umywalka. Dzięki temu uzyskamy komfortowe miejsce, które nie tylko służy do spożywania posiłków, ale także pełni rolę pomieszczenia do wypoczynku podczas przerwy. Aby dowiedzieć się szczegółowe informacje, co powinna zawierać kuchnia biurowa, koniecznie zajrzyj do artykułu w co wyposażyć kuchnie biurową.

Szatnia

W szatni ważne jest, aby każdy pracownik miał osobne miejsce na odwieszanie swoich rzeczy osobistych, odzież zmienną oraz możliwość swobodnego przebrania się. Konieczna jest tutaj dobra wentylacja. Meble socjalne powinny być dopasowane do potrzeb danego biznesu. Warto wiedzieć, że metalowe szafki zamykane na klucz są bardziej odporne na uszkodzenia, zapewniając pracownikom poczucie większego komfortu. Ponadto, niezbędne są też miejsca do siedzenia, dostosowane do liczby pracowników. 

Pomieszczenie z natryskami

Zgodnie z zasadami bhp, pracodawca powinien zapewnić osobne miejsca dla kobiet i mężczyzn, chyba że jest mniej niż 10 pracowników. Podstawowym wyposażeniem takich miejsc są metalowe szafki na ubrania i środki higieny osobistej oraz siedziska. W miejscach narażonych na wilgoć, warto zaopatrzyć się w metalowe meble socjalne, które są także odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatur. Dbając o te kwestie, można stworzyć funkcjonalne i bezpieczne pomieszczenie z natryskami, spełniające potrzeby pracowników. 

Palarnia

W zakładach pracy przestrzeganie przepisów BHP jest bardzo ważne, również jeśli chodzi o kwestię palenia wyrobów tytoniowych. Pracodawca może zdecydować się na urządzenie palarni, ale nie jest to obowiązkowe. W przypadku, gdy decyduje się na stworzenie takiego miejsca, musi ono spełniać określone standardy. Palenie jest dozwolone wyłącznie w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach, odpowiednio oznaczonych i wyposażonych w dostateczną ilość popielniczek.

Palarnia powinna być wyodrębniona konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, aby dym nie przenikał do innych miejsc. Dzięki tym przepisom, pracownicy mogą korzystać z przerwy na papierosa w bezpiecznych warunkach, nie narażając innych osób na działanie dymu tytoniowego. 

Pomieszczenie socjalne jako miejsce spotkań i relaksu

Zaplecze socjalne może być przestrzenią, w której pracownicy będą mieli szansę do budowania relacji. Aby pokój socjalny stał się autentycznym miejscem spotkań i relaksu, warto zwrócić uwagę na kilka prostych szczegółów, które mogą uczynić tę przestrzeń bardziej przyjazną. 

Ważne jest, aby zaopatrzyć się w dobrze dopasowane meble biurowe, takie jak porządny stół i krzesła. Natomiast, jeżeli pozwala Ci na to przestrzeń, kącik do odpoczynku z sofami gabinetowymi, fotelami i stolikami do kawy, przeniesie Twoich pracowników myślami do ich ulubionej kawiarni. Postaw na prostotę i minimalizm, dzięki temu będzie też łatwiej utrzymać porządek.

Zapewnij swoim pracownikom także dostęp do ich ulubionej kawy, czy herbaty. Kawa ziarnista, kawa mielona, kawa rozpuszczalna, a może zielona herbata? - zaopatrz kuchenne szafki tak, aby każdy coś znalazł dla siebie. Warto zaopatrzyć się także w dobry ekspres do kawy, który spełni oczekiwania nawet największych smakoszy. Aby poznać więcej wskazówek, zajrzyj do artykułu kawa do biura - na co postawić.

Polecane produkty

Nowość
Rurki waflowe Dr Gerard Rolls Rolls Chocolate, z kremem czekoladowym, 144g
Rurki waflowe Dr Gerard Rolls Rolls Chocolate, z kremem czekoladowym, 144g
kod: HT335
wydłużony czas dostawy
5,97 zł brutto
szt.
1 szt.
Baton BeRAW Healthy Snack, masło orzechowe, 40g
Baton BeRAW Healthy Snack, masło orzechowe, 40g
kod: PK644
17 cze u Ciebie
-20%
3,87 zł brutto
3,08 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 3,87
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Kawa rozpuszczalna Nescafé Classic, 475g
Kawa rozpuszczalna Nescafé Classic, 475g
kod: KW694
17 cze u Ciebie
79,99 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Bombonierka Złota Choinka Lindt Lindor Assorted Xmas Tree, mix smaków, 125g
Bombonierka Złota Choinka Lindt Lindor Assorted Xmas Tree, mix smaków, 125g
kod: PK435
17 cze u Ciebie
23,74 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Praliny Lindt Lindor Assorted Xmas Tree, z mlecznej czekolady, 125g
Praliny Lindt Lindor Assorted Xmas Tree, z mlecznej czekolady, 125g
kod: PK501
17 cze u Ciebie
-17%
23,78 zł brutto
19,67 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 23,78
szt.
1 szt.
Nowość
Baton proteinowy 28% BeRAW, sernikowy,  bez cukru, 40g
Baton proteinowy 28% BeRAW, sernikowy, bez cukru, 40g
kod: PK999
17 cze u Ciebie
3,99 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Baton orzechowy BeRAW Nuts&Honey pistachio, 30g
Baton orzechowy BeRAW Nuts&Honey pistachio, 30g
kod: PK998
17 cze u Ciebie
3,54 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Baton proteinowy 26% BeRAW, kakao,  bez cukru, 40g
Baton proteinowy 26% BeRAW, kakao, bez cukru, 40g
kod: PK1003
17 cze u Ciebie
-7%
3,68 zł brutto
3,44 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 3,68
szt.
1 szt.
Nowość
Baton owocowy BeRAW Energy, śliwkowy, bez cukru, 40g
Baton owocowy BeRAW Energy, śliwkowy, bez cukru, 40g
kod: PK995
17 cze u Ciebie
-6%
3,68 zł brutto
3,47 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 3,68
szt.
1 szt.
Nowość
Baton owocowy BeRAW Energy, banan i orzeszki, bez cukru, 40g
Baton owocowy BeRAW Energy, banan i orzeszki, bez cukru, 40g
kod: PK997
17 cze u Ciebie
-5%
3,68 zł brutto
3,48 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 3,68
szt.
1 szt.
Nowość
Ekspres przelewowy Philips Essential Collection z serii 1000, szary
Ekspres przelewowy Philips Essential Collection z serii 1000, szary
kod: EC175
17 cze u Ciebie
-31%
202,83 zł brutto
139,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 202,83
szt.
1 szt.
Nowość
Baton owocowy BeRAW Energy, kokos, bez cukru, 40g
Baton owocowy BeRAW Energy, kokos, bez cukru, 40g
kod: PK994
17 cze u Ciebie
-6%
3,68 zł brutto
3,47 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 3,68
szt.
1 szt.
Nowość
Ekspres automatyczny Philips Seria 1200, czarny
Ekspres automatyczny Philips Seria 1200, czarny
kod: EC174
17 cze u Ciebie
1298,02 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Guma do żucia bez cukru Orbit Peppermint, miętowy, torebka, 25 drażetek
Guma do żucia bez cukru Orbit Peppermint, miętowy, torebka, 25 drażetek
kod: PK1019
17 cze u Ciebie
4,04 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Guma do żucia bez cukru Orbit Spearmint, miętowy, torebka, 25 drażetek
Guma do żucia bez cukru Orbit Spearmint, miętowy, torebka, 25 drażetek
kod: PK1018
17 cze u Ciebie
4,96 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kawa rozpuszczalna w saszetkach Mokate Cappuccino Ice Cream, lody śmietankowe, 8 sztuk x 20g
Kawa rozpuszczalna w saszetkach Mokate Cappuccino Ice Cream, lody śmietankowe, 8 sztuk x 20g
kod: KW704
17 cze u Ciebie
8,72 zł brutto
szt.
1 szt.
Outlet
Outlet: Praliny Mieszko Likwory Vodka, tuba, 150g
Outlet: Praliny Mieszko Likwory Vodka, tuba, 150g
kod: CK210KT20240620
17 cze u Ciebie
-43%
9,83 zł brutto
5,65 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 9,83
szt.
1 szt.
Outlet
Outlet: Praliny Mieszko Likwory Brandy, 180g
Outlet: Praliny Mieszko Likwory Brandy, 180g
kod: CK193KT20240629
17 cze u Ciebie
-25%
13,51 zł brutto
10,07 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 13,51
szt.
1 szt.
Outlet
Outlet: Ekspres przelewowy Blaupunkt CMD401, czarny
Outlet: Ekspres przelewowy Blaupunkt CMD401, czarny
kod: EC144U
17 cze u Ciebie
-47%
228,66 zł brutto
121,60 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 228,66
szt.
1 szt.
Outlet
Outlet: Praliny Mieszko Likwory Brandy, 180g
Outlet: Praliny Mieszko Likwory Brandy, 180g
kod: CK193KT20240630
17 cze u Ciebie
-25%
13,51 zł brutto
10,07 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 13,51
szt.
1 szt.

Podsumowanie

Pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne to klucz do zadowolenia pracowników. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki w tych przestrzeniach, nie tylko zgodnie z wymaganiami BHP, ale także w trosce o komfort i satysfakcję zespołu. Pomieszczenie socjalne powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy oraz powinno być funkcjonalne i przyjazne.

Komfortowe meble, czystość, dobre oświetlenie i odpowiednie wyposażenie są niezbędne, aby pracownicy mogli zrelaksować się i naładować baterie do dalszego działania. Zaopatrzenie pracowników w napoje i środki higieny osobistej to podstawa. Dlatego warto inwestować w to pomieszczenie i zadbać o dobre samopoczucie w godzinach pracy. Zajrzyj do szerokiej oferty wyposażenia do biura na Ofix.pl i stwórz przyjazną atmosferę w swojej firmie!