• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Plan i organizacja są kluczowe w skutecznym zarządzaniu pracą. W tym artykule przedstawiamy 5 różnych technik priorytetyzacji zadań, takich jak: macierz Eisenhowera, metoda ABCDE, P.O.W.E.R., zasada Pareto i MoSCoW. Są to bezcenne narzędzia, które pomogą Ci w organizacji codziennej pracy oraz pozwolą wyznaczać zadania w Twojej firmie tak, aby przy mniejszym nakładzie czasu i środków finansowych osiągnąć założone cele. Podpowiadamy także, jak efektywnie wykorzystać karteczki i zakładki samoprzylepne, które są nieocenione w delegowaniu działań.

Przetestuj te metody i zobacz, jak Twoja praca zyska na dynamizmie i skuteczności! Metoda priorytetyzacji zadań polega na skupieniu się na tym, co naprawdę ważne. Sprawdź jak właściwa technika wpłynie na wyznaczanie celów i przebieg realizacji projektów!

Macierz Eisenhowera – metoda priorytetyzacji z łatwością!

Matryca Eisenhowera to prosta i skuteczna metoda nadawania priorytetów zadaniom. Składa się z 4 ćwiartek, gdzie jedna oś określa ważność danego zadania, a druga jego pilność. Dzięki temu możemy efektywnie zarządzać naszym czasem i energią. Po takim porządkowaniu, nie będziesz musiał już się zastanawiać, które priorytety w pracy są najważniejsze i które wymagają pilnego wykonania.

W ćwiartce pierwszej znajdują się zadania ważne dla wykonywanej pracy, mają ogromne znaczenie strategiczne, i zbliża się ich czas na realizację. Konieczne jest zajęcie się nimi najszybciej, jak to możliwe, a ich niewykonanie może przynieść poważne konsekwencje. W tej ćwiartce zajmujemy się zarządzaniem kryzysami.

Ćwiartka druga to miejsce dla zadań ważnych, ale nie pilnych. Tutaj znajdują się strategiczne działania, które jeszcze nie mają terminu lub termin ich wykonania jest odległy. Jest to strefa rozwoju osobistego i planowania pracy. Skupiając się na działaniach z tej ćwiartki, umiejętnie planujesz swój czas, co przynosi rezultaty w dłuższej perspektywie. 

Ćwiartka trzecia to miejsce dla czynności pilnych, ale nie ważnych, które ktoś nam zlecił. Nie wnoszą niczego do naszego życia, pracy czy rozwoju osobistego, ale należy wykonać je "na już". Ich realizacja może wynikać z braku asertywności i nadmiernej chęci pomagania innym.

Zadania z Ćwiartki IV są nieważne i niepilne, nie mają wpływu na naszą pracę ani rozwój, ale niestety zabierają czas. Choć mogą nam czasem dostarczać chwilowej przyjemności i relaksu, to w większości przypadków są tylko ucieczką od obowiązków. Można je oddelegować innym. 

Metoda ABCDE – priorytetyzacja zadań na pięć poziomów!

Metoda ABCDE umożliwia łatwe ustalanie priorytetów i efektywną organizację pracy. Polega ona na ocenianiu każdego z zadań na skali od A (bardzo ważne) do E (do eliminacji, jeśli to możliwe). Daje nam to klarowny obraz, których zadań powinniśmy się najpierw podjąć. Wykorzystując utworzoną listę swoich zadań, przypisujemy do każdego z nich literę odzwierciedlającą ich ważność, a następnie realizujemy je według ustalonej kolejności. Ta metoda pozwala nam szybko określić  priorytety oraz skrócić czas potrzebny na wykonanie zadania.

Metoda P.O.W.E.R – twoja lista zadań pod kontrolą!

Trudność w odmawianiu kolejnym zadaniom i przyjmowanie propozycji od współpracowników niejednokrotnie spowodowała chaos w pracy. Metoda wspomagająca priorytetyzację P.O.W.E.R opisuje pięć obszarów, pod kątem których należy rozpatrywać zadania, jeśli chcesz przystąpić do ich realizacji. Dzięki tej metodzie łatwiej będzie kontrolować swoją listę  czynności. Tym, co wyróżnia tą metodę jest możliwość zmiany punktu widzenia oraz rozszerzenie horyzontów przy rozpatrywaniu np. nowego zlecenia. Zastosowanie jej pozwoli Ci skoncentrować się na najważniejszych elementach i zwiększyć swoją produktywność. Aby to zastosować w praktyce, przeanalizuj nowy punkt na liście pod kątem pięciu kategorii:

P (priorytety) – Czy nowa propozycja wpisuje się w twoje najważniejsze cele? Czy jest zgodna z planem działania wartościami oraz długoterminowymi planami?O (okazje) – Jakie możliwości to niesie? - Czy zyskasz nowe umiejętności? Jakie są z tego inne korzyści?W (kto) – Czy osoba (lub organizacja), która przedstawiła tę propozycję, jest godna zaufania? Czy nie jest na tobie wywierana presja?E (oczekiwania) – Czego możesz się spodziewać? Jakie będą twoje obowiązki? Co będziesz musiał poświęcić w zamian? Jakiej odpowiedzialności dotyczy podjęcie się tego?R (realność) – Skup się jakie emocje to wzbudza. Jaka była twoja pierwsza, spontaniczna reakcja? 

Zasada Pareto - wykonanie zadań, które przynoszą 80% sukcesu

Zasada 80/20, czy też prawo zasadniczej części to metoda priorytetyzacji zadań, która polega na koncentracji na tych działaniach, które przynoszą największe efekty. Jest to zjawisko, które obserwujemy zarówno w ekonomii, biznesie jak i zarządzaniu. Dzięki tej zasadzie możemy określić, na czym naprawdę powinniśmy się skupić, aby osiągnąć maksymalne rezultaty. Jeśli podzielimy naszą pracę na mniejsze części, zasada Pareto pomoże nam przystąpić do realizacji zadań, które będą miały największy wpływ na efekt finalny.

Pierwszym krokiem jest umieszczenie zadań na liście rzeczy do zrobienia,  a następnie określamy, które z nich mają największy wpływ na nasze cele. Ważne jest zrozumienie, że celem nie jest zminimalizowanie wysiłku, lecz skupienie go na działaniach, które przyniosą większe rezultaty. Włożenie 100% starań w wykonanie priorytetowych działań jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. 

MoSCoW - metoda priorytetyzacji zadań

Metoda MoSCoW to doskonałe narzędzie do ustalania hierarchii zadań według ich konieczności i ważności. Pomaga kontrolować wydatki podczas realizacji projektu, daje możliwość podziału na etapy, przyspiesza pracę i finalną realizację. Aby skorzystać z tej metody i w prosty oraz skuteczny sposób ustalić priorytety w swojej liście  rzeczy do zrobienia należy przeanalizować poszczególne elementy projektu bez względu na jego etap. Ta metoda dzieli poszczególne zadania na cztery kategorie: Must have, Should have, Could have, lub Won’t have.

  1. M: Elementy kluczowe, niezbędne, bez których projekt nie może istnieć. Z biegiem czasu redukuje się tą grupę zadań.
  2. S: Elementy, które są ważną częścią projektu, ale nie są to takie priorytety jak w przypadku kategorii M. Mają one wpływ na ostateczny kształt projektu.
  3. C: Elementy te nie są niezbędne, ale dodają wartość projektowi.
  4. W: Elementy, które nie są niezbędne, kluczowe, ani opcjonalne. Istnieją ważniejsze rzeczy, które muszą być zrealizowane w określonym czasie i budżecie i należy wyeliminować je z listy zadań, ponieważ mogą naruszyć czas i budżet przeznaczony na realizację projektu.

Według ekspertów, aby utrzymać dobry harmonogram pracy, należy przypisywać około 60% zadań do wymagań typu M, a Wymagania typu S i C powinny stanowić około 20%.

Karteczki i zakładki samoprzylepne do wsparcia priorytetów! 

Klasyczne narzędzia biurowe doskonale sprawdzają się w procesach priorytetyzacji, co czyni je niezwykle praktycznymi w organizowaniu dnia pracy. Możemy je wykorzystać na wiele sposobów, na przykład przyklejając karteczki samoprzylepne bezpośrednio na monitorze. Zakładki samoprzylepne służą natomiast świetnie w zaznaczaniu kluczowych informacji w naszym notatniku lub kalendarzu, aby łatwiej odszukać ważne zapiski wśród całej masy danych. Aby lepiej wyróżnić treści możesz też wykorzystać różnego rodzaju pisaki lub zakreślacze, które w kreatywny sposób podkreślą najważniejsze punkty Twojej pracy.

Wykorzystanie karteczek do priorytetyzacji zadań jest prostym sposobem na wprowadzenie różnych metod organizacji pracy w życie. Możemy w ten sposób połączyć różne techniki i strategie, a jednocześnie utrzymać przejrzystość i kontrolę nad naszymi obowiązkami. Jeżeli chcemy osiągnąć sukces zawodowy, warto zainwestować w te narzędzia biurowe, które pomogą nam zorganizować nasze priorytety i skutecznie osiągnąć zamierzone cele. 

Karteczki samoprzylepne

Polecane produkty

Blok do flipchartów Office Depot, A1, 59.4x84.1cm, w kratkę, 40 kart
Blok do flipchartów Office Depot, A1, 59.4x84.1cm, w kratkę, 40 kart
kod: FC38
pojutrze u Ciebie
33,64 zł brutto
szt.
1 szt.
Karteczki samoprzylepne Post-it Super Sticky, 76x76 mm, 90 karteczek, różowy
Karteczki samoprzylepne Post-it Super Sticky, 76x76 mm, 90 karteczek, różowy
kod: NS255
pojutrze u Ciebie
-13%
14,81 zł brutto
12,84 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 14,81
szt.
1 szt.
Karteczki samoprzylepne Office Depot, 76x51mm, 12x100 karteczek, żółty pastelowy
Karteczki samoprzylepne Office Depot, 76x51mm, 12x100 karteczek, żółty pastelowy
kod: NS213
pojutrze u Ciebie
-9%
14,80 zł brutto
13,48 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 14,80
opak
1 opak
Karteczki samoprzylepne Post-it Super Sticky, 76x76 mm, 90 karteczek, zielony
Karteczki samoprzylepne Post-it Super Sticky, 76x76 mm, 90 karteczek, zielony
kod: NS252
pojutrze u Ciebie
-13%
14,81 zł brutto
12,84 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 14,81
szt.
1 szt.
Karteczki samoprzylepne MemoBe, 75x75mm, 100 karteczek, neonowy pomarańczowy
Karteczki samoprzylepne MemoBe, 75x75mm, 100 karteczek, neonowy pomarańczowy
kod: NS363
pojutrze u Ciebie
-44%
6,26 zł brutto
3,51 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 6,26
szt.
1 szt.
Magnes Grand, 40mm, 10 sztuk, żółty
Magnes Grand, 40mm, 10 sztuk, żółty
kod: MA85
pojutrze u Ciebie
-32%
18,56 zł brutto
12,67 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 18,56
opak
1 opak
Magnesy D.Rect, 15mm, 10 sztuk, mix kolorów
Magnesy D.Rect, 15mm, 10 sztuk, mix kolorów
kod: MA101
pojutrze u Ciebie
-38%
9,34 zł brutto
5,79 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 9,34
opak
1 opak
Magnesy Durable, 15 mm, 20 sztuk, zielony
Magnesy Durable, 15 mm, 20 sztuk, zielony
kod: MA108
pojutrze u Ciebie
-7%
35,73 zł brutto
33,07 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 35,73
opak
1 opak
Magnesy Grand, 30mm, 10 sztuk, niebieski
Magnesy Grand, 30mm, 10 sztuk, niebieski
kod: TA406
pojutrze u Ciebie
-10%
12,08 zł brutto
10,84 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 12,08
opak
1 opak
Chusteczki czyszczące do tablic Durable Whiteboard Box, 100 sztuk,
Chusteczki czyszczące do tablic Durable Whiteboard Box, 100 sztuk,
kod: SC1229
pojutrze u Ciebie
-36%
28,17 zł brutto
17,90 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 28,17
szt.
1 szt.
Uchwyt magnetyczny MemoBe, na 4 markery, biały
Uchwyt magnetyczny MemoBe, na 4 markery, biały
kod: TA657
pojutrze u Ciebie
16,91 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Wskaźnik laserowy Nobo 4w1, czerwony laser, obudowa srebrny
Wskaźnik laserowy Nobo 4w1, czerwony laser, obudowa srebrny
kod: WN38
pojutrze u Ciebie
210,85 zł brutto
szt.
1 szt.
Kreda Fiorello, 12 sztuk, mix kolorów
Kreda Fiorello, 12 sztuk, mix kolorów
kod: BU19
pojutrze u Ciebie
-56%
5,28 zł brutto
2,32 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 5,28
opak
1 opak
Taśma do tablic suchościeralnych Nobo, samoprzylepna, 1.5mm x 10m, czarny
Taśma do tablic suchościeralnych Nobo, samoprzylepna, 1.5mm x 10m, czarny
kod: TA539
pojutrze u Ciebie
-42%
55,23 zł brutto
31,84 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 55,23
szt.
1 szt.
Taśma magnetyczna, 20mm x 10m, żółty
Taśma magnetyczna, 20mm x 10m, żółty
kod: TA386
pojutrze u Ciebie
-36%
174,54 zł brutto
111,89 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 174,54
szt.
1 szt.
Karteczki samoprzylepne Post-it Super Sticky, 76x76 mm, 90 karteczek, błękitny
Karteczki samoprzylepne Post-it Super Sticky, 76x76 mm, 90 karteczek, błękitny
kod: NS254
pojutrze u Ciebie
-13%
14,81 zł brutto
12,84 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 14,81
szt.
1 szt.
Karteczki samoprzylepne Post-it, 51x51 mm, 400 karteczek, cytrynowy
Karteczki samoprzylepne Post-it, 51x51 mm, 400 karteczek, cytrynowy
kod: NS238
pojutrze u Ciebie
-6%
27,26 zł brutto
25,68 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 27,26
szt.
1 szt.
Karteczki samoprzylepne Post-It, Z-notes, R-330, 76x76mm, 12x100 karteczek, żółty pastelowy
Karteczki samoprzylepne Post-It, Z-notes, R-330, 76x76mm, 12x100 karteczek, żółty pastelowy
kod: NS369
pojutrze u Ciebie
-28%
157,32 zł brutto
112,86 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 157,32
szt.
1 szt.
Magnesy MemoBe, 20mm, 6 sztuk, mix kolorów
Magnesy MemoBe, 20mm, 6 sztuk, mix kolorów
kod: MA134
pojutrze u Ciebie
-55%
7,24 zł brutto
3,25 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 7,24
szt.
1 szt.
Magnesy neodymowe MemoBe, do tablic szklanych, 4 sztuki, srebrny
Magnesy neodymowe MemoBe, do tablic szklanych, 4 sztuki, srebrny
kod: MA137
pojutrze u Ciebie
-45%
42,93 zł brutto
23,48 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 42,93
szt.
1 szt.

Skuteczne priorytetyzowanie zadań i organizacja pracy - kluczem do sukcesu

Wyznaczanie priorytetów pomaga skupić się na zadaniach kluczowych dla danego projektu. Powyższe wskazówki mogą okazać się pomocne zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Zastosowanie macierzy Eisenhowera, pomaga rozróżnić zadania ważne i pilne od tych mniej istotnych. Kolejną skuteczną metodą jest Metoda ABCDE, która opiera się na nadawaniu priorytetów oraz eliminowaniu zbędnych zleceń. Następnie, Metoda P.O.W.E.R. pozwala nam rozpatrzyć punkty na liście z wielu różnych perspektyw. Dodatkowo, możemy wykorzystać Zasadę Pareto, która przekieruje nas na te fundamentalne dla projektu działania. Natomiast zasada MoSCoW pomoże nam określić, które zadania są niezbędne, a które są mniej ważne i powinny zostać zredukowane.

W dodatku z odpowiednimi przyborami jak np. karteczki samoprzylepne, planowanie pracy stanie się łatwiejsze, efektywniejsze i bardziej satysfakcjonujące! Wypróbuj sam który sposób priorytetyzacji sprawdzi się dla Ciebie najlepiej!