• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Dobry wentylator, czyli jaki? Jakimi kryteriami kierować się w trakcie zakupu tego urządzenia. Oto nasz ranking wentylatorów – opisujemy modele zróżnicowane pod względem funkcji, cech i przeznaczenia. Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję o zakupie!

Jaki wentylator do biura wybrać? Na pierwszym etapie warto doprecyzować kryteria wyboru, zadając sobie kilka pytań:

  1. W jakim celu kupuję wentylator?
  2. Jaką powierzchnię ma objąć jego działanie? 
  3. Jaki system zasilania urządzenia jest dla mnie najbardziej wygodny?
  4. Jakiego stopnia regulacji nawiewu wymagam?

Po krótkim podsumowaniu można przejść do kolejnego etapu, czyli wyboru podkategorii urządzeń.

Wybieramy najlepszy wentylator do biura!

Rozmiar i forma

Podstawowe kryterium wyboru dotyczy kształtu i konstrukcji podstawy urządzenia.  Według tych kryteriów wyróżniamy m.in. wentylatory: biurkowe, stojące, kolumny, kompaktowe. 

Pierwszy typ urządzenia posiada zazwyczaj stabilną, okrągłą podstawę, drugi – praktyczny stojak. Wentylatory typu „kolumna” to wysokie urządzenia o smukłej formie – idealne do pomieszczeń ciasnych. Wiatraki kompaktowe – zwane też przenośnymi – to zazwyczaj niewielkie gadżety z klipsem, który można zamocować do obudowy laptopa lub brzegu biurka. Oddzielną kategorię stanowią duże wentylatory cyrkulacyjne, umieszczane zazwyczaj na suficie.

Przeznaczenie

Najlepsze wiatraki, czyli jakie? Urządzenie musi idealnie wpasować się w Twoje potrzeby. Wentylator biurkowy ma zapewnić nawiew na określonej, ograniczonej przestrzeni; cyrkulacyjny – zapewnić stały ruch powietrza w całym pomieszczeniu. Zadaniem małych, kompaktowych wiatraków, zasilanych za pomocą USB, jest zapewnienie punktowego nawiewu – na klawiaturę, twarz, miejsce czytania lub pracy.

Regulacja oscylacji

W nowoczesnych wentylatorach i wiatrakach funkcją obowiązkową jest opcja regulowania siły nawiewu. Im bardziej precyzyjne możliwości regulacji, im więcej opcji, tym lepsze dopasowanie mocy „wiatraka” do Twoich potrzeb. W większości przypadków wystarczy zazwyczaj trzystopniowa skala regulacji. 

Idealnie, jeśli możesz także sterować kątem oscylacji i pochyleniem części roboczej urządzenia. Opcja, która zapewnia maksymalny komfort użytkowania, to możliwość sterowania pracą wentylatora za pomocą pilota.

Typ zasilania

Większość standardowych wentylatorów biurowych jest zasilana sieciowo. Wyjątkiem są modele kompaktowe, zasilane akumulatorowo i urządzenia, które możesz podłączyć przez kabel USB.

Kształt obudowy

Design niekoniecznie przesądza o funkcjonalności wentylatora, ale przed zakupem warto zwrócić uwagę m.in. na średnicę obudowy czy kształt podstawy. Wentylator z solidną, stabilną podstawą jest lepszym rozwiązaniem, niż wiatrak nowatorski, ale niepraktyczny. Jeśli wybierasz model kompaktowy z klipsem, sprawdź, jaka jest rozpiętość szczęk – ten wymiar przyda się, gdy chcesz np. zamocować wiatraczek do stołu o grubym, nietypowym blacie.

Wiesz, jakie kryteria brać pod uwagę? Pora na krótki ranking wentylatorów o różnych kształtach, funkcjach i przeznaczeniu.

Ranking wentylatorów do biura

Wentylator biurkowy Blaupunkt ATF401

Blaupunkt ATF401 to klasyczny wentylator z 3 śmigłami, do postawienia na biurku. Jego średnica wynosi 30cm a specjalny kształt łopatek sprawia, że urządzenie pracuje cicho (40dB) i nie zakłóca spokoju. Kąt pochylenia części roboczej wiatraka możesz łatwo dopasować do własnych potrzeb ze względu na wygodną regulację. Funkcja oscylacji zastosowana w w tym wentylatorze burkowym równomiernie rozprowadza chłodne powietrze, gdyż czasza wentylatora obraca się naprzemiennie w lewo i w prawo. Wentylator ten posiada również 3 tryby pracy, dzięki którym wybrać można preferowaną prędkość wiatraka a tym samym zdecydować o sile nawiewu.

Urządzenie posiada stabilną, standardową podstawę, dzięki której nie przesuwa się podczas pracy. Na uwagę zasługuje również fakt, iż produkt ten jest bezpieczny w użytkowaniu dzięki zastosowaniu dwóch solidnych kratek- tylnej plastikowej i przedniej metalowej. A ponieważ wentylator ma klasyczny design i biały kolor, wpasuje się doskonale w każde biurowe wnętrze. 

Wentylator biurkowy USB Esperanza Yugo

Model Esperanza Yugo to mini wentylator, który zasilany jest przez port USB. Wystarczy podłączyć go do komputera, ładowarki lub powerbanka by wprawić w ruch 4 łopatki i odczuć przyjemny chłód. Ze względu na fakt, iż model ten posiada wyłącznik, nie trzeba go za każdym razem odłączać od portu USB, co niewątpliwie wpływa na komfort użytkowania produktu. Jego średnica wynosi zaledwie 14cm, dzięki czemu wentylator jest kompaktowy i nie zabiera dużo miejsca na biurku. Można go swobodnie przenosić i zabierać wszędzie tam, gdzie jest potrzebny.

Co prawda ten niewielki wentylator nie posiada funkcji oscylacji, jednakże za sprawą możliwości regulacji kąta pochylenia (góra-dół) można ustawić optymalny kierunek nadmuchu powietrza i odczuć ulgę w upalne dni.

Wentylator Esperanza Yugo ma wytrzymałą konstrukcję- metalowe śmigła to gwarancja odporności na uszkodzenia a tym samym długiego użytkowania sprzętu. Atutem tego małego wentylatora są także gumowe nakładki, które nie tylko chronią powierzchnię blatu biurka przed uszkodzeniami, ale także tłumią drgania pojawiające się podczas obracania śmigła. Co wyróżnia ten model spośród gąszczu innych wersji wentylatorów nabiurkowych to z całą pewnością jego wyrazisty niebieski kolor. Jest to zatem doskonała propozycja dla osób lubiących się wyróżniać, które nie boją się odważnych aranżacji.

Wentylator stojący Blaupunkt ASF501

Duży wentylator podłogowy o mocy 55W, który da przyjemne odczucie chłodu, gdy wysoka temperatura daje się we znaki. Wentylator Blaupunkt ASF501 o średnicy 40cm, z 5 łopatkami posiada funkcję oscylacji i rozprowadza chłodne powietrze równomierne w całym pomieszczeniu. Może zatem zapewnić komfort wszystkim osobom przebywającym w danym pokoju biurowym. Funkcję oscylacji można w każdej chwili wyłączyć naciskając odpowiedni przycisk- blokadę oscylacji umieszczoną na panelu sterowania, za czaszą wentylator. By móc dopasować ustawienia do własnych potrzeb, wentylator wyposażono w regulację pochylenia czaszy a także w regulację wysokości. Moc strumienia powietrza również podlega ustawieniom- wystarczy wybrać jeden z 3 trybów pracy: 1-niska prędkość obrotowa, 2- średnia prędkość, 3- wysoka prędkość.

Mogłoby się wydawać, że większy wentylator generować będzie większy hałas ze względu na wyższą moc. Nic bardziej mylnego. Ten model pracuje na poziomie głośności 40dB (przy najmniejszej prędkości śmigieł) a więc tak samo cicho, jak wspomniany wyżej model biurkowy tej samej marki. Tak więc decydując się na jego zakup możesz być spokojny o komfortowe warunki pracy- jego działanie nie będzie przeszkadzać użytkownikom biura w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych. 

ASF501 to wentylator z solidną krzyżową podstawą, która gwarantuje odpowiedną stabilność, co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania. Producent zadbał również o ochronę palców poprzez zastosowanie metalowego grilla oraz plastikowej osłony zabezpieczającej. Elementy te można z łatwością zdemontować, co ułatwia utrzymanie wentylatora w należytej czystości.

Wentylator podłogowy Webber WB1820, bezłopatkowy

Nowoczesne urządzenie 6 w 1, które urzeka designem i funkcjonalnością. Wentylator Webber WB1820 o 7 trybach pracy i bardzo niskim poziomie generowanego hałasu (od 34dB do 70dB) to doskonały wybór do nowoczesnych wnętrz biurowych- oryginalny kształt i bezłopatkowa, bezpieczna konstrukcja sprawiają, że produkt wpasowuje się idealnie w nowatorskie rozwiązania aranżacyjne. Jeśli więc jesteś fanem nowoczesnych technologii, Webber WB1820 jest dla Ciebie stworzony.

Jednak urządzenie to nie tylko świetne się prezentuje, ale także posiada szereg funkcji. Główną z nich jest oczywiście wprawienie powietrza w ruch i ochłodzenie pomieszczenia o maksymalnej powierzchni do 50m2. Dzięki 8 prędkościom nawiewu oraz funkcji oscylacji wentylator ten zapewnia szybki, równomierny nawiew. Kolejne funkcje to nawilżanie ewaporacyjne oraz oczyszczanie powietrza. Wentylator Webber pomoże Ci utrzymać w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgotności a także oczyści powietrze z unoszącego się w nim kurzu oraz pyłu (wyposażony jest w filtr wstępny, węglowy i Hepa). Sprzęt ten pełni również rolę jonizatora (wydajności 3 000 000 jonów/cm3)- generując jony ujemne likwiduje bakterie, wirusy i alergeny a jego skuteczność wynosi 99,9%. Ten model urządzenia możesz także wykorzystać do aromaterapii, by wypełnić pomieszczenie swoim ulubionym zapachem.

Z cech, które wpływają na wygodę użytkowania wentylatora wymienić należy podświetlenie, czujnik temperatury, czujnik wilgotności powietrza oraz timer, z pomocą którego nastawić można czas pracy (max 4h), po jakim wentylator ma się automatyczne wyłączyć.

Największą jednak zaletą wentylatora Webber WB1820 jest możliwość sterowania za pomocą pilota. Nie musisz więc odrywać się od pracy i  wstawać od biurka by włączyć sprzęt lub zmienić jego ustawienia.

Ekspert radzi, jaki wentylator do biura wybrać? 

Wybór idealnego modelu wentylatora powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami i przyzwyczajeniami użytkownika. Każdy z nas ma inną tolerancję wysokich lub niskich temperatur. Dla jednych idealnym rozwiązaniem jest mały wentylator na USB, inni nie wyobrażają sobie pracy bez stałego, silnego nawiewu. Nie ma jednego, optymalnego rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkich – co może okazać się problematyczne np. w przestrzeniach biurowych bez klimatyzacji lub domowym home office. Więcej przydatnych informacji o wentylatorach biurowych znajdziesz w naszym artykule: Jak wybrać odpowiedni model wentylatora pokojowego.

Wentylatory – ranking według kryteriów czy własnych potrzeb?

Jeśli szukasz rozwiązania dla małego biura lub biura „domowego”, w którym nie masz za dużo przestrzeni, wybierz kompaktowy wentylator nabiurkowy zasilany sieciowo bądź przez kabel USB. Nie zajmie dużo miejsca i przyniesie ulgę od upałów. Jeśli z kolei pracujesz w pomieszczeniu, w którym przebywa większa ilość osób i zależy Ci na równomiernym ochłodzeniu całego pomieszczenia, sięgnij po uniwersalny model wentylatora stojącego z krzyżową podstawą lub, dedykowany do bardziej minimalistycznych wnętrz, wentylator bezłopatkowy. Spośród wyżej opisanych urządzeń najwięcej praktycznych funkcji posiada ten ostatni, a więc wentylator podłogowy Webber WB1820.  Jest to solidny wentylator stojący z ośmiostopniową regulacją nawiewu. Kluczowa zaleta? Urządzeniem możesz wygodnie sterować bez konieczności odejścia od biurka – wystarczy ruch pilotem. 

Wentylatory ranking – podsumowanie  

Czy już wiesz, jak znaleźć najlepszy wentylator? W pierwszej kolejności określ nie budżet, a własne potrzeby. Obowiązkowe funkcje dobrego wentylatora – niezależnie od wymiarów urządzenia – to:

  1. regulacja siły nawiewu,
  2. regulacja kąta nachylenia,
  3. solidna obudowa,
  4. stabilna podstawa stojąca lub silny klips do mocowania miejscowego.

Nie można też zupełnie pomijać kwestii estetycznych. W sezonie letnim wentylator będzie stałym elementem wyposażenia biura lub Twojej przestrzeni domowej. Warto zatem wybrać urządzenie o eleganckiej, solidnej obudowie i nowoczesnym designie, który będzie pasować do pomieszczenia o dowolnym wystroju.

Czy już wiesz, czego szukać? Najlepsze wiatraki i wentylatory znajdziesz w asortymencie Ofix.pl! Polecamy wentylatory na biurko oraz wentylatory podłogowe, z dostawą w 24h.