• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Segregacja dokumentów jest nieodzowną częścią każdej firmy i jednym z kluczowych elementów w osiągnięciu wysokiej wydajności w pracy biurowej. W dzisiejszych czasach, gdy wszystko jest zdominowane przez technologię, niektórzy mogą uznać sortowanie dokumentów za przesadną lub zbędną. Nic bardziej mylnego. Uporządkowane dokumenty to nie tylko brak bałaganu, ale także sposób na oszczędność czasu. Ponadto, to też gwarancja bezpieczeństwa i minimalizacji błędów w codziennej pracy, a także zwiększenie jej efektywności. Odpowiednia segregacja dokumentacji biurowej pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek w najmniej oczekiwanym momencie - kiedy to brakuje nam faktury lub innego dokumentu, a my nie możemy go znaleźć. Dlatego ważne jest, aby mieć łatwy dostęp do dokumentów firmowych, które w razie potrzeby łatwo odszukasz. Sprawdź jak segregować i archiwizować dokumenty biurowe by zachować porządek i archiwizować je zgodnie z prawem w erze cyfrowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami - jak zachować ład i porządek w biurowej dokumentacji. 

Dobry system organizacji i archiwizacji dokumentów biurowych - to porządek w dokumentach, oszczędność czasu i zwiększenie wydajności pracy

Bez wątpienia, odpowiednie porządkowanie dokumentów to podstawa sprawnego funkcjonowania firmy. Właściwa segregacja pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność pracy. Kiedy wszystkie dokumenty są uporządkowane i łatwo dostępne, to nie tracisz czasu na szukanie potrzebnych informacji. Możesz skupić się na wykonywaniu swoich zadań i realizowaniu celów biznesowych. Ponadto, właściwie zorganizowane dokumenty są kluczowe w przypadku jakichkolwiek kontroli podatkowych lub audytów. Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów czy kar finansowych. 

Rodzaje dokumentów w biurze i sposób ich segregacji z wykorzystaniem segregatorów, organizerów czy teczek na akta osobowe i nie tylko

Wykaz wszystkich dokumentów w firmie jest bardzo szeroki, ale można w skrócie określić je jako wszystkie ważne, oficjalne dokumenty trzymane na piśmie lub w formie elektronicznej. Będą to umowy, korespondencja, wyciągi z kont bankowych, akta osobowe, ZUS, podatki, faktury VAT czy dokumenty kadrowe. Na podstawie takiej listy warto stworzyć katalog dokumentów, dzięki czemu będzie można łatwiej określić, co jest ważne i trzeba zachować. 

Podstawą dobrego systemu pozwalającego zadbać o porządek w biurze jest podział dokumentów na kategorie. Aby ułatwić sobie dostęp do konkretnych informacji, warto zastosować takie materiały biurowe, jak etykiety do segregatorów czy kolorowe zakładki indeksujące. Dzięki nim, jednym rzutem oka możemy określić, co znajduje się w danym segregatorze czy skoroszycie. Możemy również wyróżnić najważniejsze dokumenty kolorami, dając im większy priorytet i podkreślając ich wagę. Warto także zdecydować, które dokumenty wymagają archiwizowania przez dłuższy czas, a które można już bezpiecznie wyrzucić.

Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w segregatory na dokumenty czy skoroszyty. W naszym sklepie internetowym Ofix.pl znajdziesz zarówno wytrzymałe, wykonane z tektury segregatory przeznaczone dla dokumentów w formacie A4 i A5, polipropylenowe albumy ofertowe, aktówki i teczki w uniwersalnym formacie A4, zamykane na gumkę, zatrzask czy wiązane. Przydadzą się w każdym miejscu pracy. Z ich pomocą w prosty i wygodny sposób można posortować według kategorii nawet duże ilości dokumentów oraz w razie potrzeby łatwo przenosić. Bez problemu znajdziesz wówczas potrzebne pismo, umowy i rachunki. 

Polecamy listwy i okładki wsuwane do oprawy dokumentów, z pomocą których bez potrzeby dziurkowania i użycia bindownicy połączysz w jeden plik określony typ dokumentów. Jeśli masz bindownicę, to pomocne będą grzbiety i okładki do bindowania lub oprawy kanałowej. Porządkowanie dokumentów w firmie będzie prostsze dzięki organizerom, szufladom, pudełkom kartonowym, pojemnikom i pudłom archiwizacyjnym dla dokumentów. Ułatwiają one przechowywanie dokumentów zarówno tych na co dzień potrzebnych, jak i przeznaczonych do długoletniej archiwizacji. Dzięki temu łatwiej je schować do szafy biurowej czy postawić na regale. Dobrą praktyką jest również wkładanie ważnych dokumentów w przezroczyste koszulki na dokumenty, ponieważ zapewniają one im dodatkową ochronę, ale też ułatwiają przechowywanie - np. można je wpiąć do segregatora bez konieczności dziurkowania dokumentu.

Równe istotne w organizacja biura jest też regularne sprawdzanie i aktualizacja posiadanych dokumentów. Wraz z upływem czasu archiwalnych dokumentów jest coraz więcej, a miejsca coraz mniej na ich przechowywanie. Często zdarza się, że dokumenty gromadzone są przez wiele lat, a ich wartość i potrzeba archiwizacji wygasła już dawno temu. Wówczas warto poświęcić czas na przegląd i wyrzucenie takich papierów. Dzięki temu w swojej firmie gromadzimy tylko potrzebne dokumenty, oszczędzimy miejsce, ale przede wszystkim nasz system stanie się bardziej przejrzysty, a szansa na odnalezienie potrzebnych informacji zwiększy się kilkukrotnie.

pudła i segregatory na dokumnety

Jak zadbać o organizację biura i archiwum w erze cyfrowej - nowoczesne narzędzia do segregacji dokumentów

W dzisiejszych czasach, przechowywanie dokumentów w formie papierowej staje się coraz mniej popularne. Wraz z rozwojem technologii, wiele firm przechowuje swoje dokumenty w formie elektronicznej. Jednakże, ważne jest nie tylko posiadanie tych dokumentów w formie cyfrowej, ale również odpowiednie zabezpieczenie ich przed utratą lub uszkodzeniem, ale też wygodne ich udostępnianie.

Archiwizowanie dokumentów w formie elektronicznej pozwala firmom uzyskać dostęp do wielu nowoczesnych narzędzi do segregacji i porządkowania dokumentów. Są to m.in. programy i aplikacje, które umożliwiają szybkie wyszukiwanie i dostęp do potrzebnych informacji w trybie online. Ponadto, istnieją także specjalne platformy do zarządzania dokumentami, pozwalające na wygodne przechowywanie, udostępnianie i współpracę nad nimi w zespole, a tym samym ułatwiające pracę w biurze. Dzięki tym narzędziom, organizacja dokumentów w biurze staje się jeszcze bardziej efektywna i łatwiejsza oraz zwiększa bezpieczeństwo danych. Warto więc wykorzystać je w codziennej pracy, aby zoptymalizować proces zarządzania dokumentami i poprawić wydajność firmy, pamiętając  o przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawnych dotyczących przechowywania różnych typów dokumentów.

archiwizacja dokumentów cyfrowych

Wprowadzenie do skanowania i cyfryzacji oraz organizacji dokumentów cyfrowych - jakie urządzenia będą niezbędne 

Skanowanie dokumentów papierowych to podstawa procesu cyfryzacji. Aby jednak uzyskać odpowiednią jakość i nie tracić czasu na poprawianie później zeskanowanego dokumentu, warto zainwestować w dobry skaner. Obecnie najpopularniejsze są skanery stacjonarne i te przenośne. Pierwsze mają zdecydowanie większą funkcjonalność i są w stanie poradzić sobie z większą ilością papierów. Ich wadą może być cena i większe gabaryty. Zaś skanery przenośne to wybór dla tych, którzy potrzebują wygodnego urządzenia na co dzień, np. do skanowania pism. Są mniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu, a ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.

Przed przystąpieniem do procesu cyfryzacji ważne jest przemyślenie, w jaki sposób chcemy przechowywać nasze dane. Dla małych i średnich firm świetnym wyborem jest dysk zewnętrzny, który zabezpieczy dane przed utratą w przypadku awarii komputera. Dla większych korporacji, które chcą mieć dostęp do swoich danych z każdego miejsca na świecie, polecamy skorzystanie z usługi chmury obliczeniowej. Jest to nie tylko bezpieczne, ale także bardzo wygodne rozwiązanie.

Kolejnym istotnym krokiem w procesie cyfryzacji jest odpowiednie oprogramowanie. Dobry program do skanowania dokumentów powinien umożliwiać przesyłanie zeskanowanego dokumentu bezpośrednio do odpowiedniego folderu, konta e-mail czy chmury obliczeniowej. Powinien także mieć możliwość automatycznego odczytywania tekstu zeskanowanego dokumentu i konwersji go na format Word lub PDF. Ważne, aby oprogramowanie miało również funkcję rozpoznawania obrazów, dzięki czemu zeskanowany dokument wygląda dokładnie tak, jak oryginał.

Ważnym elementem cyfryzacji dokumentów jest również ich odpowiednie zabezpieczenie. Dlatego warto zainwestować w oprogramowanie antywirusowe i zapory ogniowe, które ochraniają przed próbami nieautoryzowanego dostępu czy atakami hakerów. Warto także zaszyfrować dokumenty i przechowywać je na dysku zewnętrznym lub w chmurze z szyfrowaniem danych.

Zasady przechowywania i archiwizacji dokumentacji firmowej - jak długo trzymać ważne papiery? 

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z dokumentami papierowymi czy cyfrowymi, istnieją pewne zasady przechowywania, które warto przestrzegać. Przede wszystkim, pamiętaj o zachowaniu porządku i systematyczności. Niektóre dokumenty należy przechowywać przez określony czas, np. faktury przez 5 lat, umowy przez 10 lat. W przypadku dokumentów cyfrowych, ważne jest również regularne ich archiwizowanie i tworzenie kopii zapasowych w celu ochrony przed utratą danych lub awariami systemu.

W przypadku dokumentów księgowych, archiwizowanie dokumentów jest ściśle uzależnione od przepisów podatkowych. Zgodnie z nimi, dokumentacja księgowa, takie jak np. faktury, ryczałty czy kasy fiskalne, muszą być przechowywane przez okres 5 lat. Jednak, kosztowne inwestycje, takie jak np. zakup maszyn czy nieruchomości, muszą być przechowywane o wiele dłużej, aż do momentu likwidacji firmy. Jednak, warto pamiętać, że niektóre dokumenty powinny być przechowywane jeszcze dłużej. Przykładowo, dokumenty związane z kredytami, umowami leasingowymi czy także zeznaniami podatkowymi powinny być przechowywane przez okres 10 lat. A w przypadku dokumentów elektronicznych, takich jak faktury czy dokumenty finansowe, przechowywanie w formie cyfrowej również jest dopuszczalne.  Z kolei dokumenty pracownicze, zgodnie z art. 94 Kodeksu pracy, muszą być przechowywana przez okres 50 lat od daty dokonania ostatniej wpisu. Jeśli przedsiębiorca nie przestrzega przepisów, to może narazić się na kary finansowe. Dlatego, warto zadbać o odpowiednią segregację dokumentów i właściwe ich archiwizowanie.

Podsumowując, segregacja dokumentów  jest niezwykle ważna dla każdego przedsiębiorcy. Dzięki niej, unikniesz stresu i oszczędzisz czas w codziennej pracy. Pamiętaj o odpowiednim oznaczaniu i przechowywaniu różnych rodzajów dokumentów oraz wykorzystuj narzędzia cyfrowe, aby zapewnić sobie dobrą organizację. Dzięki temu będziesz miał wszystkie niezbędne informacje pod ręką i skupisz się na osiąganiu sukcesów w biznesie. W sklepie z artykułami biurowymi Ofix.pl znajdziesz wszystko, co potrzebujesz do efektywnego porządkowania dokumentów w biurze z szybką dostawą w 24h.