• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Szykują się spore zmiany w branży opakowań. Zmiany te dotkną także konsumentów korzystających z jednorazowych sztućców czy talerzy. Co niesie ze sobą zakaz plastiku 2021 roku i jak się na niego przygotować?

Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska jednorazowymi produktami plastikowymi parlament Europejski już w 2019 roku przyjął dyrektywę plastikową. Ma ona wprowadzić zakaz stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Jakie dokładnie produkty obejmuje i co zmieni zakaz używania opakowań plastikowych w życiu konsumentów i działalności firm? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące nowych przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2021 roku. 

Zakaz plastiku 2021 – na czym polega?

Zakaz plastiku 2021 obowiązuje od 1 stycznia. Na wyczerpanie zapasów magazynowych firmom pozostawiono czas do 3 lipca 2021 roku. Do tego czasu żaden konsument w Polsce nie powinien mieć możliwości zakupu jednorazowych, plastikowych produktów. 

Właściwie, dlaczego wprowadzono zakaz plastiku? Według badań ekologów przez ostatnie 65 lat produkcja plastikowych przedmiotów wzrosła o ponad 300%. Z tego każdego roku do oceanów i mórz przedostaje się ok. 8 milionów ton plastiku. Obecnie zalega w nich około 150 milionów ton, które powodują śmierć wielu milionów ssaków morskich i zaburzają ekosystem wodny. 

To jednak nie wszystko. Plastik przedostający się do mórz i oceanów jest coraz częściej wykrywany także w rybach, które spożywamy, w powietrzu i wodzie, którą pijemy. Odkłada się w postaci mikroplastiku w naszych organach wewnętrznych. Aby zapobiec dalszej degradacji środowiska, przyjęto w Unii Europejskiej zakaz stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. To właśnie one w głównej mierze przedostają się do oceanów. 

zakaz plastiku

Zakaz plastiku w państwach Unii Europejskiej wiąże się także z przepisami mającymi usprawnić recykling plastikowych opakowań. Każda plastikowa butelka do 2025 roku powinna być wyprodukowana przynajmniej w 25% procentach z plastiku pochodzącego z recyklingu. W 2030 roku stosunek ten ma wynosić już 30%. 

Aby tego dokonać, należy usprawnić recykling produktów plastikowych szczególnie plastikowych butelek na napoje. Do 2025 roku każde państwo członkowskie zobowiązało się do zbiórki i recyklingu 77% plastiku. Do 2029 roku przetworzeniu powinno ulec już 90% plastiku. W tym może pomóc m.in. kaucja nałożona na plastikowe butelki, która zachęci konsumentów do ich oddawania. 

W tym roku już weszło rozporządzenie narzucające na każde państwo podatek w wysokości 80 eurocentów za każdy kilogram nieprzetworzonego plastiku. Im więc szybciej państwa wprowadzą zakaz używania opakowań plastikowych, tym lepiej. 

biodegradowalne naczynia jednorazowe

Zakaz stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych – lista produktów

Wśród firm, które najczęściej stają przed pytaniem, czym zastąpić plastik, znajdują się te z branży gastronomicznej. Zakazem bowiem zostały objęte m.in. plastikowe sztućce, talerze i styropianowe opakowania na jedzenie. Choć nowa dyrektywa zmusi wiele przedsiębiorstw do zmian w swojej organizacji, to jednak gra jest warta świeczki. Dlaczego? Według Komisji Europejskiej aż 80% wszystkich odpadów morskich stanowią produkty plastikowe. Z kolei aż 70% wszystkich odpadów morskich są to produkty objęte zakazem produkcji od 2021 roku. Co wśród nich się znajduje?

W branży gastronomicznej, szczególnie serwującej jedzenie na wynos, korzysta się w dużej mierze z plastikowych łyżek, widelców, noży czy pałeczek. Potrawy serwuje się na plastikowych talerzach, a napoje w plastikowych kubkach. Nawet na wyposażeniu restauracji stacjonarnych znajduje się ogromna liczba styropianowych pudełek i kubków, w których goście zabierają niespożyte potrawy. Wszystko to już w 2021 roku zostanie zastąpione przez ekologiczne opakowania jednorazowe. Na szczęście istnieje alternatywa dla plastiku, która doskonale spełni funkcję jednorazowych naczyń i sztućców. 

Wiele firm musi jednak zastanowić się nie tylko co zamiast plastikowych sztućców podać swoim klientom. Zakaz bowiem obejmuje także plastikowe mieszadła do napojów i słomki. 

Wśród najczęściej znajdowanych w oceanach plastikowych śmieci znalazły się także patyczki do uszu i patyczki do balonów. Produkty te również zostają objęte zakazem produkcji w państwach członkowskich. Wszystko to spowoduje, że zmieni się całkowicie obraz polskich jarmarków i festynów. Po ich zakończeniu organizatorzy z pewnością będą mieli do wywiezienia mnóstwo śmieci, ale na szczęście tych biodegradowalnych. 

Dyrektywa plastikowa zakłada jeszcze dalej posunięte zmiany. Do 2025 roku mają zniknąć ze sklepowych półek plastikowe nakrętki i wieczka, chyba że będą na stałe przymocowane do opakowania. W ten sposób drobne elementy plastikowych butelek będą razem z nimi poddawane recyklingowi. 

Zatem co zamiast plastikowych sztućców podać gościom restauracji i czym zastąpić plastik w innych elementach wyposażenia kuchenne

papierowe naczynia jednorazowe

Czym zastąpić plastik? Poznaj naczynia jednorazowe ekologiczne!

Plastikowe naczynia i sztućce nie tylko trafiają do mórz i oceanów, zaburzając tamtejszy ekosystem. Tworzą także hałdy śmieci na wysypiskach. Rozkład plastikowego talerzyka może trwać nawet 500 lat. Jedynym sposobem na pozbycie się tych śmieci to recykling. Jednak im częściej będziemy sięgać po naczynia jednorazowe ekologiczne, tym szybciej zastąpią ich plastikowe odpowiedniki. 

Naczynia jednorazowe ekologiczne tworzone są z naturalnych materiałów. Ich rozkład jest o wiele szybszy, dzięki czemu nie zalegają na wysypiskach. Talerz czy słomka wykonana z papieru czy trzciny cukrowej rozkłada się maksymalnie 60 dni. Poddawane są kompostowaniu, czyli powracają do środowiska bez jego zanieczyszczania. 

Ekologiczne opakowania jednorazowe zazwyczaj wykonuje się z papieru, z kolei sztućce ekologiczne z bambusa lub drewna. W ich przypadku papier byłby zbyt elastyczny i nie spełniałyby dobrze swojej funkcji. Kubki i naczynia jednorazowe ekologiczne można wytworzyć z baggasy – czyli trzciny cukrowej, a dokładnie tego, co zostało po wyciśnięciu soku, z którego tworzy się cukier. Jest to dodatkowa zaleta tego typu produktów, ponieważ wykorzystuje się materiał uznany za odpad. 

Jeśli używałeś do tej pory plastikowych sztućce w swoim punkcie gastronomicznym lub biurze, czas zamienić je na sztućce ekologiczne. W naszym sklepie znajdziesz sztućce jednorazowe a wśród nich widelce jednorazowe, noże i łyżeczki jednorazowe z drewna. Są w pełni bezpieczne dla środowiska. Ich kształt jest wygodny, co pozwala na komfortowe zjedzenie ciepłego posiłku czy wymieszanie kawy. Cechuje je odporność na wysoką temperaturę i tłuszcz. Do tego prezentują się o wiele estetyczniej niż białe plastikowe sztućce. Świetnie spełnią swoją funkcję na biznesowych spotkaniach i firmowych piknikach. 

Ciepły posiłek możesz podać na talerzach jednorazowych z trzciny cukrowej, a ciepły lub zimny napój w kubkach jednorazowych z trzciny cukrowej o pojemności 250 ml. Razem stanowią estetyczny komplet w pełni bezpieczny dla środowiska. Trzcina cukrowa jest materiałem, który doskonale zatrzymuje ciepło i wilgoć. Po skończonej imprezie firmowej wszystkie naczynia można zebrać i wrzucić do pojemnika na odpady bio. 

Na imprezach firmowych do zimnych napojów często podawane się słomki. Jednak te wykonane z plastiku również zostały objęte zakazem. Czy istnieje jakaś alternatywa? W naszym sklepie znajdziesz słomki Jan Niezbędny wykonane z pastelowego papieru. Nie obawiaj się, że papier zacznie przeciekać. Oczywiście po kilkunastu godzinach może, ale wówczas po imprezie firmowej nie będzie już śladu. Słomki wykonane są z wytrzymałego papieru do pewnego stopnia wytrzymałego na ciecze. 

Wyeliminowanie plastikowych naczyń i sztućców przestało być wyborem, a stało się koniecznością. Do lipca tego roku wszelkie zapasy magazynowe tych produktów powinny zniknąć. Czas najwyższy zaopatrzyć się w ekologiczne produkty wykonane z biodegradowalnych materiałów. Zarówno naczynia, sztućce, jak i słomki eko znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdź jakie ekologiczne produkty możesz wprowadzić do swojej firmy.

Bądź eko w pracy!

Worki na śmieci Eco Natural by York, zawiązywane, 35l, 15 sztuk, zielony

Worki na śmieci Eco Natural by York, zawiązywane, 35l, 15 sztuk, zielony

kod: WS174
pojutrze u Ciebie
8,27 zł brutto
szt.
1 szt.
Ściereczka uniwersalna Eco Natural by York Oceaniczna, mikrofibra, 30x30cm, 1 sztuka, niebieska

Ściereczka uniwersalna Eco Natural by York Oceaniczna, mikrofibra, 30x30cm, 1 sztuka, niebieska

kod: SR94
pojutrze u Ciebie
7,10 zł brutto
szt.
1 szt.
Słomki Jan Niezbędny Zielony Dom, papier, 40 sztuk, mix kolorów pastelowych

Słomki Jan Niezbędny Zielony Dom, papier, 40 sztuk, mix kolorów pastelowych

kod: EL1
pojutrze u Ciebie
-8%
8,84 zł brutto
8,11 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 8,84
opak
1 opak
Szczotka do naczyń  Eco Natural by York Bambus, 22cm, biało-brązowy

Szczotka do naczyń Eco Natural by York Bambus, 22cm, biało-brązowy

kod: VZ3
pojutrze u Ciebie
12,93 zł brutto
szt.
1 szt.
Słomki Jan Niezbędny Zielony Dom, łodyga pszenicy, 50 sztuk, brązowy jasny

Słomki Jan Niezbędny Zielony Dom, łodyga pszenicy, 50 sztuk, brązowy jasny

kod: EL6
pojutrze u Ciebie
6,96 zł brutto
opak
1 opak
Widelce jednorazowe Jan Niezbędny Zielony Dom, drewno, 12 sztuk, brązowy jasny

Widelce jednorazowe Jan Niezbędny Zielony Dom, drewno, 12 sztuk, brązowy jasny

kod: AI51
pojutrze u Ciebie
7,37 zł brutto
opak
1 opak
Woreczki bawełniane Eco Natural by York, do owoców i warzyw, 3 sztuki, kremowy

Woreczki bawełniane Eco Natural by York, do owoców i warzyw, 3 sztuki, kremowy

kod: TS174
pojutrze u Ciebie
-10%
19,05 zł brutto
17,21 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 19,05
opak
1 opak
Łyżeczki jednorazowe Packman, 11cm, drewno, 100 sztuk, brązowy

Łyżeczki jednorazowe Packman, 11cm, drewno, 100 sztuk, brązowy

kod: AG84
pojutrze u Ciebie
-9%
10,93 zł brutto
9,95 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 10,93
opak
1 opak