• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Zastanawiasz się, jaka powinna być impedancja słuchawek? Co to jest i jak działa? Dzisiaj dowiesz się, jak wpływa ona na odbierany dźwięk i na co jeszcze zwrócić uwagę, przed zakupem tego rodzaju sprzętu.

Czy wiesz jakie słuchawki będą odpowiednie do odtwarzania muzyki ze smartfona? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy też kiedy warto zdecydować się na model o wyższej impedancji i z czym jest to związane. W dalszej części artykułu poznasz trzy interesujące modele słuchawek, które zapewniają bardzo dobry dźwięk.

Impedancja słuchawek – co to jest?

Impedancja w słuchawkach oznacza wartość rezystancji, czyli oporu dla prądu przemiennego i określa się ją w omach (?). Parametr ten jest istotny, ponieważ ma bezpośredni wpływ na głośność i czystość dźwięku. Im niższa jest impedancja, tym większe prawdopodobieństwo zniekształcenia go.

W słuchawkach impedancja może wynosić od 8 ?, w najsłabszych modelach, aż do 2000 ?. Tak wysokimi parametrami charakteryzują się słuchawki używane w profesjonalnych studiach nagraniowych. Jaka więc powinna być optymalna impedancja słuchawek? Co to oznacza w praktyce, gdy chcesz wybrać odpowiedni dla Ciebie sprzęt?

Impedancja w słuchawkach – jak wpływa na odbierany dźwięk?

Upraszczając, można stwierdzić, że urządzenia o wyższej impedancji, zapewniają lepszą jakość dźwięku, który jest ponadto czystszy i pozbawiony szumów oraz zakłóceń. Co ciekawe wcale nie oznacza to, że dźwięk ten jest głośniejszy. Może być to dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli wcześniej nie dowiedziałeś się, co to jest impedancja w słuchawkach. Wpływ mają tu także inne czynniki, takie jak moc. W związku z tym może się okazać, że dźwięk wydobywający się ze słuchawek o wysokiej impedancji, jest zbyt cichy. Aby uzyskać wówczas odpowiednią głośność, należy zastosować wzmacniacz. 

Kiedy sprawdzi się niższa impedancja

Jeśli szukasz słuchawek do przenośnych odtwarzaczy MP3, MP4, smartfona lub tabletu wybierz model o niższej impedancji. Najlepiej by wartość ta mieściła się w przedziale od 16, do 32 omów. Jeśli zdecydujesz się na słuchawki o wyższej impedancji, może się okazać, że trudniej będzie uzyskać odpowiednią głośność dźwięku. Z kolei niższe wartości mogą przekładać się na duże zniekształcenia.

Standardowe parametry impedancji, dla słuchawek to:

  1. 16-32 om – w przypadku modeli dousznych i dokanałowych,
  2. 32-64 om – dla modeli nausznych i wokółusznych.

Kiedy sprawdzi się wyższa impedancja

Jeśli jesteś audiofilem lub profesjonalistą na co dzień pracującym z dźwiękiem, zdecyduj się na słuchawki o wyższej impedancji. Nawet jeśli oznacza to konieczność użycia wzmacniaczy słuchawkowych. Słuchawki o wyższej impedancji, np. 50 om nadają się do stacjonarnych źródeł dźwięku. Modele tego rodzaju są nieco cichsze, ale zapewniają doskonały dźwięk bez zniekształceń harmonicznych. Po tego rodzaju słuchawki powinny także sięgnąć osoby, które dużo pracują przy wideorozmowach czy w call center – wysoka jakość dźwięku to podstawa przy rozmowach zwłaszcza z kilkoma osobami naraz. 

Jeżeli pracujesz ze stołem mikserskim, zdecyduj się na słuchawki wysokoimpedancyjne. Mogą one mieć nawet kilkaset omów. Aby jednak pracowało się z nimi komfortowo, potrzebny będzie Ci także wzmacniacz słuchawkowy. Bez takiego urządzenia, dźwięk w słuchawkach będzie zbyt cichy.

Jaki sprzęt wybrać – przydatne wskazówki

Wiesz już co to impedancja w słuchawkach. Czas dowiedzieć się, jakie jeszcze parametry mają wpływ na jakość dźwięku. Oto, na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed wyborem słuchawek: 

  1. Poziom SPL – oznacza to poziom maksymalnego ciśnienia akustycznego, jakie zostało przewidziane dla danego modelu słuchawek. Optymalna wartość SPl to powyżej 105-110 db. 
  2. Pasmo przenoszenia – im jest ono wyższe, tym słuchawki są lepszej jakości. Nasz słuch wychwytuje dźwięki pasma 20-20000 Hz. Słuchawki powinny zapewniać podobny zakres. Jeżeli jest on szerszy to dobrze, dźwięki niesłyszalne też mają wpływ na odbiór muzyki.
  3. Moc wyjściowa urządzenia – wyrażana jest ona w mW. Moc słuchawek powinna być dopasowana do mocy urządzenia, do którego są one podłączone.

Impedancja słuchawek – wybierz model dla siebie

Wiesz już, jaki wpływ na dźwięk ma impedancja słuchawek, nadszedł więc czas by poznać kilka interesujących modeli. Wszystkie przedstawione poniżej urządzenia odznaczają się optymalną impedancją, która zapewnia wysokiej jakości brzmienie, bez zniekształceń. Opisaliśmy 2 modele przewodowe i jeden bezprzewodowy, z różnych półek cenowych. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich słuchawki, odpowiadające Twoim potrzebom.

Nauszne słuchawki przewodowe z mikrofonem Fury Warhawk

Te słuchawki przewodowe stworzone zostały z myślą o graczach, którzy cenią wysokiej jakości dźwięk. Model ten odznacza się nowoczesnym stylem, a dzięki oświetleniu LED prezentuje się bardzo nowocześnie. Słuchawki te wyposażone są w miękkie nauszniki ze skóry ekologicznej, a także dwumetrowy kabel. Choć słuchawki te zostały stworzone z myślą o graczach, doskonale sprawdzą się również w innych sytuacjach, na przykład podczas wirtualnych spotkań i wideokonferencjach. W takich przypadkach wysokiej jakości dźwięk, pozwalający dokładnie usłyszeć drugą lub więcej osób jest bardzo istotny. Od dobrej jakości połączenia może zależeć sukces spotkania. Te słuchawki będą doskonałym wyborem, jeśli zależy Ci, aby podczas rozmowy nie zbierały dźwięków z otoczenia – zwróć na nie szczególnie uwagę, jeśli poszukujesz modelu do pracy w biurze. 

Dynamiczne głośniki stereo doskonale przekazują dźwięk bez zniekształceń, szumów, czy przekłamań. Impedancja słuchawek kształtuje się na poziomie 32 ohm, czyli jak najbardziej wystarczającym w modelach do codziennego użytkowania. Słuchawki te zapewniają regulację głośności i mają wbudowany czuły mikrofon, który wychwytuje nawet ciche dźwięki. Jest on elastyczny i można go z łatwością ustawić w odpowiedniej pozycji. Model ten ma jeszcze jedną zaletę – jest nim bardzo atrakcyjna cena.

Słuchawki przewodowe Hama z pałąkiem i mikrofonem PC-Office-Headset HS-P300

Są to praktyczne słuchawki przewodowe o impedancji 32 Omów, które można podłączyć do komputera PC. Doskonale sprawdzą się w biurze, do prowadzenia rozmów telefonicznych lub korzystania z komunikatorów. Wyposażone są one w regulowany pałąk, a także wyściełane nauszniki i 2-metrowy kabel, umieszczony z jednej strony. Wszystko to sprawia, że nawet długie godziny spędzone w tych słuchawkach, nie powodują uczucia zmęczenia. 

Duże ułatwienie zapewnia umieszczony na elastycznym pałąku mikrofon. Można go z łatwością ustawić w wygodnej pozycji. Do zestawu dołączony jest przewodowy pilot, dzięki któremu można regulować głośność, lub wyciszać dźwięk, za pomocą funkcji mute. Słuchawki można podłączyć do komputera za pomocą złącza mini jack (2 × 3,5 mm).

Słuchawki bezprzewodowe Jabra Evolve 75 UC, bluetooth, czarny

Jeśli od słuchawek wymagasz naprawdę dużo, być może zainteresuje Cię ten profesjonalny bezprzewodowy model. Zapewnia on swobodę przemieszczania się i łączność Bluetooth do 30 m, a jednocześnie możesz połączyć się z dwoma urządzeniami. Słuchawki te są wyściełane miękką, syntetyczną skórą, dzięki czemu nie uciskają i zapewniają najwyższy komfort noszenia, nawet podczas wielogodzinnego użytkowania.

Urządzenie to jest wyposażone w jednokierunkowy mikrofon ECM, z aktywną redukcją szumu. Zapewnia ono doskonały dźwięk, a dochodzące z zewnątrz hałasy są skutecznie filtrowane. Pomocna jest w tym także odpowiednia konstrukcja nauszników, które ściśle przylegają do uszu. Impedancja w słuchawkach kształtuje się na poziomie 35 om.

Słuchawki Jabra Evolve 75 UC wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, takich jak np. diody zajętości, które informują o tym, że użytkownik prowadzi rozmowę. Możesz w nich także słyszeć dźwięki płynące z otoczenia, bez zdejmowania słuchawek. W tym celu wystarczy, że naciśniesz na lewy nausznik. Inną ułatwiająca użytkowanie funkcją jest możliwość regulowania głośności. Urządzenie to umożliwia 15 godzin pracy, bez konieczności ładowania, a w trybie czuwania słuchawki działają nawet do 15 dni. 

W słuchawkach bezprzewodowych Jabra Evolve 75 UC możesz wygodnie pracować, prowadzić rozmowy telefoniczne, słuchać muzyki lub komunikować się za pomocą takich aplikacji jak Skype. Możesz korzystać z nich na siłowni, w drodze do pracy lub na uczelnię. Cokolwiek robisz, będzie to znacznie przyjemniejsze, przy dźwiękach ulubionych utworów, których możesz słuchać w doskonałej jakości. 

Szukasz słuchawek dla siebie?

Tusz Canon CL541 (5227B005), 8 ml, CMY cyan (błękitny), magenta (purpurowy), yellow (żółty)

Tusz Canon CL541 (5227B005), 8 ml, CMY cyan (błękitny), magenta (purpurowy), yellow (żółty)

kod: BF1860
pojutrze u Ciebie
-7%
205,29 zł brutto
190,53 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 205,29
Tusz Tiom Ti-H351XL (CB338EE), 580 stron, CMY cyan(błękitny), magenta(purpurowy), yellow(żółty)

Tusz Tiom Ti-H351XL (CB338EE), 580 stron, CMY cyan(błękitny), magenta(purpurowy), yellow(żółty)

kod: BF2172
pojutrze u Ciebie
78,60 zł brutto
Nowość
Wafelki Grześki Mega, w czekoladzie, kakaowy, 48g

Wafelki Grześki Mega, w czekoladzie, kakaowy, 48g

kod: HT327
pojutrze u Ciebie
2,19 zł brutto
Nowość
Wafle ryżowe Sonko, z pestkami dyni i algami, 130g

Wafle ryżowe Sonko, z pestkami dyni i algami, 130g

kod: DQ32
pojutrze u Ciebie
6,49 zł brutto
Nowość
Worki ma śmieci z taśmą Jan Nezbędny, HDPE, 60l,  60x72cm, 12 sztuk, czarny

Worki ma śmieci z taśmą Jan Nezbędny, HDPE, 60l, 60x72cm, 12 sztuk, czarny

kod: WS287
pojutrze u Ciebie
12,41 zł brutto
Zestaw do tablic Durable, płyn 250ml, ściereczka z mikrofibry 25x25cm

Zestaw do tablic Durable, płyn 250ml, ściereczka z mikrofibry 25x25cm

kod: TA270
pojutrze u Ciebie
56,46 zł brutto
Ściereczki do mopa Swiffer Sweeper, suche, 18 sztuk

Ściereczki do mopa Swiffer Sweeper, suche, 18 sztuk

kod: MY124
pojutrze u Ciebie
-9%
39,24 zł brutto
35,55 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 39,24
Bombonierka Goplana Pistachio Czekoladki z klasą, pistacjowy z nadzieniem alkoholowym, 200g

Bombonierka Goplana Pistachio Czekoladki z klasą, pistacjowy z nadzieniem alkoholowym, 200g

kod: CK158
pojutrze u Ciebie
26,94 zł brutto
Cukierki Mieszko Michaszki, orzechowy w czekoladzie, 2.5kg

Cukierki Mieszko Michaszki, orzechowy w czekoladzie, 2.5kg

kod: CK55
pojutrze u Ciebie
-8%
94,59 zł brutto
87,21 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 94,59
Dozownik do ręczników Merida Top,  w roli, mechaniczny, front kolor biały, okienko kolor szary

Dozownik do ręczników Merida Top, w roli, mechaniczny, front kolor biały, okienko kolor szary

kod: DR66
pojutrze u Ciebie
539,97 zł brutto
Nowość
Granola Sante, biała czekolada i truskawka, 350g

Granola Sante, biała czekolada i truskawka, 350g

kod: DJ41
pojutrze u Ciebie
15,79 zł brutto
Herbata owocowa w torebkach Richmont Mexican Dream, 50 sztuk x 6g

Herbata owocowa w torebkach Richmont Mexican Dream, 50 sztuk x 6g

kod: HB745
pojutrze u Ciebie
184,57 zł brutto
Holder do identyfikatorów Argo, bez taśmy, 92x59mm, 50 sztuk, przezroczysty

Holder do identyfikatorów Argo, bez taśmy, 92x59mm, 50 sztuk, przezroczysty

kod: IT169
pojutrze u Ciebie
-12%
83,52 zł brutto
73,68 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 83,52
Identyfikator stołowy Durable, 61/122x210mm, 25 sztuk, przezroczysty

Identyfikator stołowy Durable, 61/122x210mm, 25 sztuk, przezroczysty

kod: IT260
pojutrze u Ciebie
453,87 zł brutto
Kubek Altom Roma, 270ml, szkło, 6 sztuk, przezoczysty

Kubek Altom Roma, 270ml, szkło, 6 sztuk, przezoczysty

kod: AF259
pojutrze u Ciebie
33,09 zł brutto
Marker z farbą plakatową Uni Posca PC-5M, okrągła, czarny

Marker z farbą plakatową Uni Posca PC-5M, okrągła, czarny

kod: MK1749
pojutrze u Ciebie
24,46 zł brutto
Marker z farbą Uni Posca PC-1M, okrągła, 0.7mm, czarny

Marker z farbą Uni Posca PC-1M, okrągła, 0.7mm, czarny

kod: MK1754
pojutrze u Ciebie
26,94 zł brutto
Masa mocująca Faber Castell Tack-it, 90 kostek, 50g, biały

Masa mocująca Faber Castell Tack-it, 90 kostek, 50g, biały

kod: BA101
pojutrze u Ciebie
-23%
21,27 zł brutto
16,35 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 21,27
Nowość
Mini wafle ryżowe Sonko Rice Mini Milk, w czekoladzie mlecznej, 6 sztuk, 27g

Mini wafle ryżowe Sonko Rice Mini Milk, w czekoladzie mlecznej, 6 sztuk, 27g

kod: DQ25
pojutrze u Ciebie
5,28 zł brutto
Nowość
Pieczywo lekkie Sonko, z orkiszem i dynią, 170g

Pieczywo lekkie Sonko, z orkiszem i dynią, 170g

kod: DQ26
pojutrze u Ciebie
7,29 zł brutto

Co to jest impedancja w słuchawkach – podsumowanie 

Wiesz już co to impedancja w słuchawkach i jaki ma ona wpływ na jakość dźwięku. Dowiedziałeś się, także jak wysoka powinna ona być w przypadku różnych modeli urządzeń. Podsumowując, można stwierdzić, że jeśli szukasz słuchawek do smartfona, lub przenośnego odtwarzacza, wystarczające okażą się modele o impedancji w zakresie 16-32 om. Jeśli natomiast planujesz słuchać muzyki na komputerze lub potrzebujesz słuchawek do rozmów i zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku, zdecyduj się na model o wyższej impedancji.

A jaka jest impedancja Twoich słuchawek? Jeśli masz jakieś związane z tą kwestią doświadczenia, podziel się nimi z nami w komentarzu. 


A może uważasz, że nadszedł już czas na wymianę starych słuchawek, na nowe? W takim razie odwiedź koniecznie sklep ofix.pl. Znajdziesz tam wiele interesujących modeli w bardzo przystępnych cenach. Przeczytaj również jak sparować słuchawki bezprzewodowe z urządzeniem.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Czytaj więcej