• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Jak dbać o środowisko? Prezentujemy ekologiczne rozwiązania w biurze

Zespół Ofix.pl
2023 lipiec 18
Jak dbać o środowisko? Prezentujemy ekologiczne rozwiązania w biurze

Jak dbać o środowisko? Prezentujemy ekologiczne rozwiązania w biurze.

Środowisko naturalne jest integralną częścią naszego codziennego życia, więc dbanie o nie powinno być czymś zrozumiałym i naturalnym. Musimy dążyć do zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach naszego życia, także w pracy. Świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie i "bycie eko" stało się dobrze widziane. Warto więc promować i wdrażać ekologiczne rozwiązania w trosce o nasze środowisko naturalne. Aby to zrobić, wystarczą drobne zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu - zarówno w domu, jak i w biurze. Poznaj ekologiczne rozwiązania, które możesz zastosować w swojej firmie. Pomogą one nie tylko dbać o planetę, ale przyniosą Twojej firmie korzyści wizerunkowe i oszczędność pieniędzy.

Ekologiczne biuro - czy to w ogóle możliwe? 

Zmiana klimatu to problem, z którym obecnie boryka się cały świat. Ekologia i dbanie o środowisko stało się jednym z głównych tematów, wokół którego toczą się debaty i podejmowane są działania w zakresie tworzenia nowoczesnych technologii, mających przyczynić się do oszczędzania energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla czy innych szkodliwych substancji. Ekologiczne praktyki biurowe są możliwe i osiągalne, niezależnie od wielkości i zakresu działalności firmy. Wdrażając ekologiczne rozwiązania w biurze, możesz zmniejszyć swój wpływ na środowisko i stworzyć zdrowszą przestrzeń zarówno dla pracowników, jak i gości. Stworzenie przyjaznego środowisku miejsca pracy nie musi być skomplikowane ani kosztowne, nie wymaga też wprowadzania radykalnych zmian  - wystarczą małe zmiany, ale konsekwentnie realizowane. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci pracować efektywnie ale w zgodzie z naturą.

Zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów papierowych - elektroniczny obieg dokumentów i ich konsolidacja

W jaki sposób zredukować zużycie papieru?  Po pierwsze korzystaj z recyklingowego papieru, czyli takiego, który został wyprodukowany głównie z materiałów wtórnych, uzyskanych z wykorzystanych już wcześniej dokumentów. Wybieraj papier ekologiczny do drukarki, posiadający certyfikat FSC, który informuje o pochodzeniu użytego surowca z lasów zarządzanych odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami ekologii. Po drugie drukuj dwustronnie, co znacznie pomoże zaoszczędzić papier. Po trzecie w miarę możliwości wykorzystuj dokumenty elektroniczne zamiast tych drukowanych. W obrębie firmy nie ma potrzeby rozsyłania różnego typu materiałów w formie papierowej - może się to dobywać drogą elektroniczną, co daje mniej odpadów papierowych. Szereg firmowych dokumentów jest zapisywana na dyskach twardych. Jednak nawet wtedy warto zadbać o ich konsolidację, czyli łączenie ich w jednym miejscu. Dzięki temu unikniemy dublowania dokumentów i zaoszczędzimy miejsce na dyskach. Ponadto, wykorzystanie chmur obliczeniowych oraz ich szyfrowanie pozwala na zachowanie prywatności, a jednocześnie przyczynia się do oszczędności energii.

Świadoma selekcja odpadów

Jednym z podstawowych sposobów na stworzenie ekologicznego biura jest segregowanie śmieci. Selekcja odpadów takich jak papier, szkło, metale oraz plastik przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów, które trafiają na składowiska. Dlatego tak ważne jest, by wyposażyć miejsce pracy w kosze do segregacji z wyraźnym oznaczeniem odpadów, które mogą być do nich wrzucane.

Biodegradowalne produkty

Trzeba tu podkreślić, że jednorazowe produkty, choć mają swoje zalety, nie są przyjazne dla środowiska. W pracy często korzystamy z kubków do kawy lub plastikowych widelczyków, które są wyrzucane po jednym użyciu. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana tych naczyń na biodegradowalne, na przykład takie wykonane z bambusa. Pod wpływem mikroorganizmów ulegną one rozkładowi. Sprawdź całą ofertę ekologicznych produktów

Oszczędność energii i wody

Głównym obszarem, w którym można oszczędzać energię, jest oświetlenie. Wybierając żarówki LED, które zużywają mniej energii oraz instalując czujniki ruchu w pomieszczeniach, w których nie ma stałej obecności ludzi, można zaoszczędzić dużo energii i wydawać mniej na rachunki za nią. Wykorzystywana w biurze energia to duże obciążenie dla środowiska. Światło, klimatyzacja, wentylacja i komputery to jedne z największych źródeł zużycia energii. A wystarczą niewielkie zmiany, by zadbać o środowisko, oszczędzając pieniądze poprzez zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Zmiana tradycyjnych żarówek czy świetlówek na energooszczędne oraz wyłączanie urządzeń, gdy nie są używane to mniej zużytej energii, ponieważ pozostawianie ich w trybie stand-by marnuje ją. Zmniejszenie zużycia energii przekłada się z kolei na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Warto też zacząć wykorzystywać odnawialne źródła energii - słońca, wiatru, montując na przykład baterie słoneczne. Jeśli chodzi o sposoby na oszczędzanie wody w firmie, polecamy zamontować perlatory na krany łazienkowe a kuchnię wyposażyć w zmywarkę, która pobiera znacznie mniej wody (a przy tym tez energii) niż potrzebne jest do ręcznego mycia naczyń. Pamiętaj też by rośliny doniczkowe, które posiadasz w biurze podlewać tylko wtedy, kiedy tego naprawdę potrzebują- tak, by zapewnić im odpowiednie nawodnienie. 

żarówka energooszczędna

Świadomy dobór produktów 

Wybierając meble, sprzęty i akcesoria do biura warto zwrócić uwagę na ich ekologiczność. Produkty z ekologicznymi certyfikatami zostały stworzone w taki sposób, by minimalnie wpływać na środowisko. Ponadto wybierając ekologiczne materiały biurowe, czyli takie wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu wspieramy zrównoważony rozwój i zmniejszamy ilość produkowanych odpadów.

Promowanie ekologicznych postaw 

Wszyscy pracownicy biura powinni mieć świadomość, jak ważna jest dbałość o środowisko oraz jakie korzyści niesie ze sobą ekologia (w tym ekologia w pracy). Warto regularnie organizować spotkania oraz szkolenia, aby edukować i promować proekologiczne postawy wśród pracowników. Zwiększenie świadomości ekologicznej pozwoli uchronić nas przed poważnymi zmianami klimatu oraz przyczyni się do stworzenia lepszego, bardziej zrównoważonego świata.

ekologiczne biuro

Jak dbać o środowisko? Przykłady ekologicznych działań w miejscu pracy

Zmiana podejścia do prowadzenia biznesu staje się coraz bardziej widoczna. W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa małe i duże zaczynają zdawać sobie sprawę, że muszą działać w sposób odpowiedzialny dla środowiska naturalnego, aby przetrwać w dłuższej perspektywie czasu. Ekologiczne biuro to dobry sposób na wprowadzenie zmian w korzystny sposób dla naszej planety i naszych pracowników. 

Jednym z pierwszych kroków do stworzenia ekologicznego biura jest wybór ekologicznych przyborów. W ofercie sklepu Ofix znajdziesz długopisy, notesy, organizery, ekologiczne teczki  oraz wiele innych artykułów, wykonanych przy użyciu drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Takie produkty nie tylko przyczyniają się do zahamowania wycinki drzew, ale również są bardziej trwałe i estetycznie prezentują się na biurku. Warto też sięgać po ekologiczny papier ksero czy też zaopatrywać się w tusze i tonery do drukarek, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne biuro to również odpowiednie sposoby przechowywania dokumentów. Zamiast tradycyjnych segregatorów, zastosuj ekologiczne segregatory wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. To proste rozwiązanie, które pozwala zachować porządek na biurku, a jednocześnie nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Kolejnym krokiem jest wybór ekologicznych naczyń. Plastikowe kubki jednorazowe to już przeszłość. W sklepie Ofix znajdziesz kubki papierowe, talerze papierowe a także ekologiczne sztućce drewniane bądź z otrębów pszennych. To proste rozwiązanie, które pozwoli na ograniczenie produkcji odpadów i zmniejszy negatywny wpływ biura na środowisko.

W celu ograniczenia wpływu tych produktów na środowisko, warto sięgnąć po ekologiczne środki do sprzątania. W sklepie Ofix dostępne są produkty takie jak np. ekologiczne uniwersalne płyny do czyszczenia różnych powierzchni, ekologiczne żele do wc oraz płyny do mycia naczyń. A wśród nich marki takie jak Ludwik Ekologiczny, BioStar czy Gold Drop. Są to produkty, które powstały na bazie naturalnych składników, bez zawartości substancji szkodliwych, posiadające certyfikat Ecolabel oznaczający produkty przyjazne dla środowiska. Co więcej opakowania tych ekologicznych środków czystości w 100% nadają się do recyklingu.

Oczywiście kwestią, o której nie należy zapominać chcąc dbać o środowisko w miejscu pracy i ograniczać zmiany klimatyczne, jest zmniejszanie zużycia energii, o czym pisaliśmy wyżej. A zatem wybieraj oświetlenie LED, które pobiera mniej prądu i które pozwala zaoszczędzić nawet do 90% energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem - tyczy się to zarówno wymiennych żarówek do oświetlenia sufitowego, jak i lampek na biurko. Pamiętaj też by nie pozostawiać urządzeń włączonych, jeśli akurat z nich nie korzystasz. A najlepiej wybieraj do biura takie sprzęty, które posiadają funkcję automatycznego wyłączania po kilku minutach bezczynności.

Ekologiczne biuro w praktyce - jak dbać o ekologię w biurze?

Przyjazne środowisku rozwiązania warto stosować w biurze i nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. Warto podkreślić, że działania na rzecz ochrony środowiska i zgodnie z zasadą "less waste" przynoszą wymierne korzyści. Przede wszystkim pomagają zmniejszyć ślad węglowy firmy, ograniczyć emisję zanieczyszczeń,  ale także zaoszczędzić pieniądze oraz stworzyć zdrowszą przestrzeń dla pracowników, zwiększającą wydajność pracy. A to wszystko z kolei pomaga budować pozytywny wizerunek firmy, podkreślając jej profesjonalizm i realny wpływ na ochronę natury. Ofix Ci w tym pomoże. Postaw na rozwiązania proekologiczne i rób odpowiedzialne zakupy. Oto kilka wybranych produktów przyjaznych dla środowiska, które przydadzą się w Twoim eko biurze.

Długopis ekologiczny

Papierowy długopis ekologiczny został wykonany z papieru z recyklingu a zatem zaprojektowany w celu zmniejszenia ilości odpadów papierowych poprzez ponowne wykorzystanie materiałów. Dzięki niebieskiemu atramentowi pigmentowemu zapewnia wyraźne i czyste linie podczas pisania. Dodatkowo ten długopis jest lekki, przez co można go wygodnie trzymać podczas pisania bez nadwyrężania mięśni dłoni. Kluczową cechą tego długopisu jest zatyczka umieszczona na końcu korpusu, która zapobiega wysychaniu atramentu, gdy nie będzie używany przez dłuższy czas. Prosty design i beżowy kolor obudowy to ponadczasowy wybór dla każdego biura - wpasuje się doskonale w każdy wystrój. 

papierowy długopis ekologiczny

Ekologiczne karteczki samoprzylepne Post-it

Karteczki samoprzylepne Post-it, kolekcja NATURE, pastelowe posiadają certyfikat PEFC Recycled. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ są w całości wykonane z materiałów odnawialnych i po ich użyciu mogą zostać poddane ponownemu recyklingowi. Wykorzystany w nich akrylowy klej 3M (z technologią mikrosferyczną) jest w 60% wykonany z roślin, a jego podstawą jest woda. Karteczki te mają rozmiar 38 x 51 mm i są idealne do zostawiania krótkich notatek, a do tego są ekologiczne.

Karteczki samoprzylepne Post-it, kolekcja NATURE, pastelowe

Papier ksero Xerox Recycled, A4

Papier ksero Xerox Recycled, A4 jest produkowany poprzez recykling i w pełni wykonany z odpadów konsumenckich. Nie zawiera żadnych wybielaczy ani rozjaśniaczy, stąd jego charakterystyczny lekko szary kolor. Papier Xerox Recycled jest korzystny dla środowiska pod każdym względem, włącznie z opakowaniem wykonanym z materiałów z odzysku. Potwierdzają to różne certyfikaty ekologiczne, takie jak ISO 9001, 9706, 14001EMAS Environmental Friendly, Blue Angel i Nordic Swan. Papier ten będzie doskonałym wyborem zarówno do tworzenia ręcznych notatek, jak i do zadrukowania w drukarkach atramentowych i laserowych.

Papier ksero Xerox Recycled, A4

Papier ksero ekologiczny IQ Premium, A3

Papier ksero ekologiczny IQ Premium, A3  jest pozyskiwany z lasów zarządzanych zgodnie z normą FSC, co oznacza, że firma jest zaangażowana w działania ekologiczne. Jest to papier ksero, który doskonale działa z każdym urządzeniem biurowym. Gwarantuje bezproblemowe drukowanie bez zacięć w różnych drukarkach oraz przedłuża żywotność urządzeń. Idealny do eleganckiej korespondencji firmowej, zaproszeń, pism przewodnich i innych ważnych dokumentów, zapewnia im profesjonalne i estetyczne wykończenie.

Papier ksero ekologiczny IQ Premium, A3

Kolekcja Leitz Recycle

Kolekcja Leitz Recycle oferuje różnego rodzaju materiały biurowe, wykonane z recyklingu i całkowicie przyjazne dla środowiska. W skład kolekcji wchodzą m.in. segregatory, teczki oraz koszulki, półki, dziurkacze, zszywacze. Wszystkie produkty są stylowe, praktyczne i można je ponownie przetworzyć. Kolekcja ta jest produkowana w Europie i neutralna pod względem emisji CO2. Korzystając z tych produktów, pomagasz chronić naszą planetę. Te przyjazne dla środowiska produkty to świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego w biurze.

Kolekcja Leitz Recycle

Tonery Ofix

Oferujemy również tonery marki Ofix w 3 klasach cenowych (Economy, Standard, Premium), z dożywotnią gwarancją do wyczerpania ładunku barwiącego oraz gwarancję na urządzenie w przypadku awarii spowodowanej tonerem - wówczas producent pokryje koszty naprawy. Tonery Ofix są gotowe do użycia i nie wymagają resetowania urządzenia. Ich jakość jest porównywalna do oryginalnych tonerów. Co ważne, nasze tonery zostały wyprodukowane z użyciem jedynie nowych części i składają się z nowych komponentów, z wyjątkiem plastikowej obudowy, która została ponownie wykorzystana. Ponadto, przechodzą podwójną kontrolę jakości - są testowane w trakcie produkcji oraz po jej zakończeniu. Są gotowe do długotrwałej i niezawodnej pracy i dostarczane w wygodnym opakowaniu, chroniącym zawartość przed uszkodzeniem podczas transportu. Są również zgodne z normami ISO9001 i ISO14001, a w procesie produkcji Ofix podejmuje szereg działań na rzecz ochrony środowiska. Dążymy do racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów oraz stosujemy program ponownego wykorzystania produktów lub ich bezpiecznej utylizacji. Ponadto, zapewniamy możliwość odbioru zużytych, pustych pojemników. 

tonery ofix

Tabletki do zmywarek BioStar

Tabletki BioStar do zmywarek zostały wykonane z ekologicznej formuły (na bazie aktywnego tlenu i sody pochodzenia naturalnego), która jest bezpieczna dla środowiska i dla użytkownika, ale też skutecznie usuwa pozostałości po kawie, herbacie, tłuszczu, skrobi i białku. Tabletki te mają certyfikat EU Ecolabel. Nie zawierają konserwantów, szkodliwych substancji chemicznych ani kompozycji zapachowej.

Tabletki do zmywarek BioStar

Płyn uniwersalny Ludwik Ekologiczny

Płyn uniwersalny Ludwik nie zawiera szkodliwych substancji, które można znaleźć w innych środkach czyszczących. Nie ma formaldehydu, reaktywnych związków chloru, boranów, EDTA ani mikroplastiku. Nie ma też barwników i łatwo się biodegraduje. A butelka w 100% nadaje się do recyklingu. Płyn jest ekologiczny i skutecznie usuwa kurz, trudne do usunięcia plamy i tłuste zanieczyszczenia. Dodatkowo wzbogacony jest o substancje zapachowe, które sprawią, że Twoje pomieszczenia będą pachnieć świeżą zieloną herbatą i jaśminem.

Tabletki do zmywarek BioStar

Worki na śmieci Stella, ekologiczne, LDPE

Worki na śmieci Stella, ekologiczne są wykonane z regranulatu, czyli materiału foliowego pochodzącego z recyklingu. Wybierając je przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych w środowisku. Co ważne, można je ponownie przetworzyć. Dzięki pojemności 35 litrów i rozmiarze 59x50cm nadają się idealnie do użycia w okrągłych koszach na śmieci w biurach, łazienkach i innych pomieszczeniach w Twojej firmie. Mają klasyczny czarny kolor, który nie tylko prezentuje się estetycznie, ale także zapewnia prywatność - zawartość worka pozostanie niewidoczna.

Worki na śmieci Stella, ekologiczne, LDPE

Podsumowując, dbanie o środowisko w biurze to całkiem proste zadanie. Sprawdź sam - w ofercie sklepu Ofix znajdziesz wiele ekologicznych produktów, które pomogą Ci w stworzeniu ekologicznego biura i prowadzeniu działalności w zgodzie z naturą. Dzięki drobnym zmianom, wprowadzanym na co dzień, przyczynisz się do ochrony naszej planety, a jednocześnie zyskasz estetyczne i praktyczne rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie Twojego biura. Pieniądze wydawane na produkty ekologiczne są dobrą inwestycją w przyszłość nie tylko planety, ale też Twojego biznesu, która będzie skutecznie budować pozytywny wizerunek Twojej marki, pozwalając jednocześnie zmniejszyć koszty. Ofix.pl- dostawca ekologicznych rozwiązań do Twojego biura, wyróżniony medalem EcoVadis, zaprasza na zakupy.