• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Jak i kiedy wymienić filtr w dzbanku filtrującym? Podpowiadamy!

2021 maj 27
Jak i kiedy wymienić filtr w dzbanku filtrującym? Podpowiadamy!

Dzbanki filtrujące służą do uzyskania czystej, bezpiecznej i smacznej wody do picia czy przygotowania ciepłych napojów. Najważniejszym elementem każdego dzbanka jest filtr. Dowiedz się, kiedy wymienić filtr w dzbanku i w jaki sposób to zrobić? 

Użytkowanie dzbanków filtrujących wodę jest bardziej ekologiczne niż kupowanie wody butelkowanej. Ponadto przefiltrowana woda jest smaczniejsza i zdrowsza od tej z kranu. Są doskonałym wyborem do każdej domowej i firmowej kuchni. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, należy dobrać do nich odpowiedni filtr i pamiętać o jego wymianie. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto wybrać dzbanek filtrujący, jak działa i co ile wymieniać filtr w dzbanku. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dzbanków popularnych marek znajdziesz właśnie tutaj. 

Dzbanek filtrujący – jak działa?

Woda w kranie może mieć różny skład, co wynika z rodzaju ujścia czy stanu rurociągów doprowadzających wodę do lokali użytkowych. Woda wypuszczana z oczyszczalni zawsze musi spełniać pewne normy i jest zdatna do picia, choć zaleca się jej przegotowanie. 

Wodę oczyszcza się za pomocą chloru, który jest wyczuwalny w smaku wody kranowej. Może to skutecznie zniechęcić do jej bezpośredniego picia. Ponadto chlor wpływa na smak zaparzonej herbaty czy kawy. W zależności od lokalizacji ujścia woda kranowa może powodować większe lub mniejsze osady z kamienia na ekspresie do kawy i czajniku, co skraca żywotność urządzeń. Istnieje także ryzyko jej zanieczyszczenia metalami ciężkimi podczas transportu starymi rurociągami. 

Czy zatem jedynym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo picia wody i wydłużenia sprawności sprzętu kuchennego jest kupowanie wody butelkowanej? Jej skład i smak z pewnością jest o wiele lepszy. Jednak każdorazowe kupowanie wody w butelce generuje ogromne ilości plastikowych śmieci, które zanieczyszczają środowisko. Ponadto kupowanie wody butelkowanej na potrzeby biura wiąże się ze sporym wydatkiem. 

Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest dzbanek filtrujący. Jak działa i czy warto w niego zainwestować? W rzeczywistości kupno dzbanka i koszty jego utrzymania – czyli wymiana filtra w dzbanku nie wiążą się z dużymi wydatkami. Dzięki dzbankowi możesz spokojnie pić wodę kranową bez obaw o zdrowie swoje i pracowników. Na jednym filtrze możesz przefiltrować od 150 do nawet 300 litrów wody, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze na zakup od 100 do 200 butelek wody. To także od 100 do 200 plastikowych butelek mniej na wysypisku śmieci. 

Dodatkowo uzupełniając czajnik lub ekspres do kawy przefiltrowaną wodą, zwiększasz żywotność swoich urządzeń. 

Każdy dzbanek filtrujący ma podobną budowę. Składa się z dwóch komór. Do jednej nalewa się wodę z kranu, a do drugiej przedostaje się już przefiltrowana woda. W zagłębieniu pierwszej komory znajduje się koszyczek z filtrem. To właśnie on jest najważniejszym elementem każdego dzbanka. Aby zachować wysoką skuteczność filtrowania wody, należy wiedzieć, kiedy wymienić filtr w dzbanku. Okres użytkowania jednego filtra zależy od jego rodzaju i producenta. Dokładny czas zaznaczony jest na opakowaniu, choć większość producentów zaleca, aby wymiana filtra w dzbanku następowała po upływie 30 dni.

Filtrowanie wody w dzbankach następuje za pomocą węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej. Węgiel aktywowany oczyszcza wodę z chloru i związków organicznych. Z kolei żywica jonowymienna zmiękcza wodę i zmniejsza ilość minerałów, co zapobiega osadzaniu się kamienia na dnie czajników czy w ekspresach. O tym, jak wymienić filtr w dzbanku, decyduje jego model i producent. Choć większość ma podobną budowę, to jednak mogą zachodzić drobne różnice wpływające na sposób wymiany filtra.

Kiedy wymienić filtr w dzbanku?

Filtr jest najważniejszym elementem dzbanka, jednak jego żywotność jest ograniczona. Z tego powodu należy wiedzieć, po jakim czasie wymieniać filtr w dzbanku. Producenci zazwyczaj podają miesięczny okres użytkowania. Może on jednak zależeć od ilości przefiltrowanej wody. Przykładowo standardowy wkład filtrujący Dafi Standard Classic należy wymienić po przefiltrowaniu 150 l. Z kolei wymienny wkład filtrujący Aquaphor A5 MG wystarcza na przefiltrowanie aż 350 litrów wody, co powoduje, że sprawdzi się w biurach o większej ilości pracowników lub wystarczy po prostu na dłużej. 

Ilość wody, którą można przefiltrować, zależy także od jej jakości. Im więcej zanieczyszczeń i minerałów w niej obecnych, tym filtr szybciej się zużyje.

Zatem skąd wiedzieć, kiedy filtr należy wymienić? Na każdym dzbanku znajduje się licznik, który przypomni Ci o nadchodzącym okresie wymiany. Na dzbankach najpopularniejszych firm na przykład Dafi, Brita czy Aquaphor znajdziesz liczniki mechaniczne lub elektroniczne. Jeśli jednak woda w kranie jest kiepskiej jakości, zużyty filtr możesz rozpoznać po zwiększonym osadzie w czajniku. Jeśli kamień zaczyna się odkładać, należy wówczas wymienić filtr w dzbanku.

Jak wymienić filtr w dzbanku?

O tym, jak wymienić filtr w dzbanku, decyduje głównie jego budowa. Poniżej przedstawiamy sposób wymiany filtra właściwy dla poszczególnych modeli najpopularniejszych marek. 

Dzbanek filtrujący Dafi Astra Unimax MI, 3.0l

Jednym z najbardziej znanych producentów dzbanków jest firma Dafi. Jak wymienić filtr w dzbanku Dafi? To bardzo proste. Na początku należy odpowiednio go przygotować. 

Wyjmij stary filtr z dzbanka, a nowy z opakowania. Nowym filtrem potrząśnij. W oryginalnych zamiennikach firmy Dafi znajdują się kulki węgla i żywicy, co usłyszysz po potrząśnięciu. Następnie zanurz filtr w zimnej wodzie na kwadrans. Po tym czasie ponownie potrząśnij filtrem, aby pozbyć się wszystkich pęcherzyków powietrza.

Jak wymienić filtr w dzbanku Dafi? Wystarczy, że włożysz go do specjalnego koszyczka w pierwszej komorze. Aby to zrobić, zdejmij najpierw pokrywę. Następnie przefiltruj wodę i wylej ją. Z kolejnej możesz już skorzystać. 

W dzbanku filtrującym Dafi Astra Unimax MI, 3.0l znajduje się licznik mechaniczny działający na zasadzie kalendarza. Po założeniu nowego filtra, ustaw datę kolejnej wymiany za miesiąc. W ten sposób będziesz pamiętać, kiedy musisz wymienić filtr.

dzbanku filtrującym Dafi Astra Unimax MI, 3.0l

Dzbanek filtrujący Brita Elemaris Meter XL MXPlus, 3.5l, czarny

Dzbanek filtrujący Brita Aluna XL, 3.5l, biały ma bardzo podobną budowę do modelu firmy Dafi. Wyposażony jest jednak w licznik elektroniczny. Zatem jak wymienić filtr w dzbanku Brita?

Najpierw należy przygotować filtr. Zalecany model do tego dzbanka również zawiera kulki węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej. Należy postępować tak, jak w przypadku filtrów Dafi. Potrząśnij nim, zanurz na 15 min w zimnej wodzie i ponownie potrząśnij. 

W dzbanku Brita podobnie jak w modelu wcześniejszym znajduje się specjalny koszyczek na filtr w pierwszej komorze. Zatem jak wymienić filtr w dzbanku Brita? Zdejmij pokrywę i umieść filtr w koszyczku. Następnie przefiltruj jedną porcję wody i wylej ją, ponieważ może zawierać drobiny węgla. Następna porcja wody jest już gotowa do użytku. 

Ostatnim etapem jest zresetowanie licznika elektronicznego. Aby tego dokonać, przytrzymaj przycisk start i poczekaj, aż symbol na wyświetlaczu zamiga 5 razy. 

Dzbanek filtrujący Brita Aluna XL, 3.5l, biały

Dzbanek filtrujący Aquaphor Provence, 4.2l, biały

Dzbanek filtrujący Aquaphor Provence ma inną budowę od poprzednich modeli. Przypomina tradycyjny dzbanek. Pasujące do niego filtry są podłużne i okrągłe. Jak wymienić filtr w dzbanku Aquaphor? Na początku przygotuj filtr w standardowy sposób. W oryginalnych filtrach Aquaphor zastosowano specjalne włókna Aqualen, które powodują, że wkład jest o wiele bardziej zbity. Pozwalają także wychwycić metale ciężkie. Kiedy potrząśniesz filtrem Aquaphor nie usłyszysz charakterystycznego grzechotania. 

Po namoczeniu filtra zdejmij pokrywę z dzbanka, wyjmij stary filtr i umieść w otworze nowy filtr. Następnie przefiltruj wodę i wylej ją. Kolejną porcję wody możesz już wlać do szklanki czy ekspresu do kawy.

W tym konkretnym modelu producent zastosował licznik mechaniczny. Nie zapomnij więc go zresetować i ustawić w pozycji startowej. 

Teraz już wiesz, jak wymienić filtr w dzbanku Aquaphore, Brita i Dafi. Użytkowanie Twojego dzbanka będzie o wiele prostsze i skuteczniejsze. A jaki dzbanek Ty masz w swoim biurze? Czy wymieniasz w nim filtry w ten sam sposób? Przeczytaj również jaki czajnik elektryczny wybrać i czym się kierować przy jego zakupie.

Szukasz dzbanku lub filtru do dzbanka? Sprawdź naszą ofertę!

Długopis wymazywalny Happy Color "Uszaki", 0.5mm, obudowa kolorowa, tusz niebieski

Długopis wymazywalny Happy Color "Uszaki", 0.5mm, obudowa kolorowa, tusz niebieski

kod: DP774
12 gru u Ciebie
7,52 zł brutto
Długopis Bic Round Stic Classic, 1mm, czarny

Długopis Bic Round Stic Classic, 1mm, czarny

kod: DP676
12 gru u Ciebie
2,69 zł brutto
Marker do płyt CD/DVD Pilot Begreen czarny

Marker do płyt CD/DVD Pilot Begreen czarny

kod: MK138
12 gru u Ciebie
13,76 zł brutto
Cukierki Roshen Milky Splash, toffi z nadzieniem mlecznym, 1kg

Cukierki Roshen Milky Splash, toffi z nadzieniem mlecznym, 1kg

kod: CK78
12 gru u Ciebie
35,55 zł brutto
Szklanki Altom Design Ibiza, 310ml, szkło, komplet 6 sztuk, przezroczysty

Szklanki Altom Design Ibiza, 310ml, szkło, komplet 6 sztuk, przezroczysty

kod: AF253
12 gru u Ciebie
23,97 zł brutto
Hit cenowy
Zmazywacz do atramentu 2w1 Herlitz My.Pen, dwustronny, 2 sztuki

Zmazywacz do atramentu 2w1 Herlitz My.Pen, dwustronny, 2 sztuki

kod: KD23
12 gru u Ciebie
7,98 zł brutto
Zszywacz elektryczny Leitz 5532, do 10 kartek, niebieski

Zszywacz elektryczny Leitz 5532, do 10 kartek, niebieski

kod: ZA224
12 gru u Ciebie
180,66 zł brutto
Notatnik w kratkę Leitz Style, A5, twarda oprawa, 80 kartek, satynowa czerń

Notatnik w kratkę Leitz Style, A5, twarda oprawa, 80 kartek, satynowa czerń

kod: ZS235
13 gru u Ciebie
73 zł brutto
Hit cenowy
Zakreślacz Grand, GR-225, ścięta, 4 mm, zielony

Zakreślacz Grand, GR-225, ścięta, 4 mm, zielony

kod: ZL280
12 gru u Ciebie
-19%
5,15 zł brutto
4,17 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 5,15
Mysz bezprzewodowa Natec Siskin NMY-1423, optyczna, czarno-szary

Mysz bezprzewodowa Natec Siskin NMY-1423, optyczna, czarno-szary

kod: MS246
12 gru u Ciebie
57,69 zł brutto
Hit cenowy
Kubek na długopisy MemoBe, 9.5x9x9cm, metalowy, srebrny

Kubek na długopisy MemoBe, 9.5x9x9cm, metalowy, srebrny

kod: PB555
12 gru u Ciebie
6,90 zł brutto
Segregator VauPe FCK, A4, szerokość grzbietu 50mm, pastelowy różowy

Segregator VauPe FCK, A4, szerokość grzbietu 50mm, pastelowy różowy

kod: SG880
12 gru u Ciebie
-21%
10,95 zł brutto
8,62 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 10,95
Hit cenowy
Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi biały

Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi biały

kod: SG127
12 gru u Ciebie
20,31 zł brutto
Hit cenowy
Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi niebieski

Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi niebieski

kod: SG129
12 gru u Ciebie
20,16 zł brutto
Hit cenowy
Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi fioletowy

Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi fioletowy

kod: SG420
12 gru u Ciebie
20,16 zł brutto
Hit cenowy
Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi, turkusowy

Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi, turkusowy

kod: SG421
12 gru u Ciebie
20,16 zł brutto
Hit cenowy
Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi, zielony metalik

Segregator Leitz Wow, A4, szerokość grzbietu 40mm, do 250 kartek, 4 ringi, zielony metalik

kod: SG825
12 gru u Ciebie
20,16 zł brutto
Herbata czarna w torebkach Irving, 100 sztuk x2g

Herbata czarna w torebkach Irving, 100 sztuk x2g

kod: HB747
wydłużony czas dostawy
21,76 zł brutto
Miotła 400 RG z gwintem, włosie naturalne, brązowo-beżowy

Miotła 400 RG z gwintem, włosie naturalne, brązowo-beżowy

kod: MP94
wydłużony czas dostawy
33,09 zł brutto
Rękawice powlekane Ogrifox Poliur, rozmiar 7, czarny

Rękawice powlekane Ogrifox Poliur, rozmiar 7, czarny

kod: RO827
12 gru u Ciebie
6,26 zł brutto
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Czytaj więcej