• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Jak i kiedy wymienić filtr w dzbanku filtrującym? Podpowiadamy!

2021 maj 27
Jak i kiedy wymienić filtr w dzbanku filtrującym? Podpowiadamy!

Dzbanki filtrujące służą do uzyskania czystej, bezpiecznej i smacznej wody do picia czy przygotowania ciepłych napojów. Najważniejszym elementem każdego dzbanka jest filtr. Dowiedz się, kiedy wymienić filtr w dzbanku i w jaki sposób to zrobić? 

Użytkowanie dzbanków filtrujących wodę jest bardziej ekologiczne niż kupowanie wody butelkowanej. Ponadto przefiltrowana woda jest smaczniejsza i zdrowsza od tej z kranu. Są doskonałym wyborem do każdej domowej i firmowej kuchni. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, należy dobrać do nich odpowiedni filtr i pamiętać o jego wymianie. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto wybrać dzbanek filtrujący, jak działa i co ile wymieniać filtr w dzbanku. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dzbanków popularnych marek znajdziesz właśnie tutaj. 

Dzbanek filtrujący – jak działa?

Woda w kranie może mieć różny skład, co wynika z rodzaju ujścia czy stanu rurociągów doprowadzających wodę do lokali użytkowych. Woda wypuszczana z oczyszczalni zawsze musi spełniać pewne normy i jest zdatna do picia, choć zaleca się jej przegotowanie. 

Wodę oczyszcza się za pomocą chloru, który jest wyczuwalny w smaku wody kranowej. Może to skutecznie zniechęcić do jej bezpośredniego picia. Ponadto chlor wpływa na smak zaparzonej herbaty czy kawy. W zależności od lokalizacji ujścia woda kranowa może powodować większe lub mniejsze osady z kamienia na ekspresie do kawy i czajniku, co skraca żywotność urządzeń. Istnieje także ryzyko jej zanieczyszczenia metalami ciężkimi podczas transportu starymi rurociągami. 

Czy zatem jedynym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo picia wody i wydłużenia sprawności sprzętu kuchennego jest kupowanie wody butelkowanej? Jej skład i smak z pewnością jest o wiele lepszy. Jednak każdorazowe kupowanie wody w butelce generuje ogromne ilości plastikowych śmieci, które zanieczyszczają środowisko. Ponadto kupowanie wody butelkowanej na potrzeby biura wiąże się ze sporym wydatkiem. 

Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest dzbanek filtrujący. Jak działa i czy warto w niego zainwestować? W rzeczywistości kupno dzbanka i koszty jego utrzymania – czyli wymiana filtra w dzbanku nie wiążą się z dużymi wydatkami. Dzięki dzbankowi możesz spokojnie pić wodę kranową bez obaw o zdrowie swoje i pracowników. Na jednym filtrze możesz przefiltrować od 150 do nawet 300 litrów wody, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze na zakup od 100 do 200 butelek wody. To także od 100 do 200 plastikowych butelek mniej na wysypisku śmieci. 

Dodatkowo uzupełniając czajnik lub ekspres do kawy przefiltrowaną wodą, zwiększasz żywotność swoich urządzeń. 

Każdy dzbanek filtrujący ma podobną budowę. Składa się z dwóch komór. Do jednej nalewa się wodę z kranu, a do drugiej przedostaje się już przefiltrowana woda. W zagłębieniu pierwszej komory znajduje się koszyczek z filtrem. To właśnie on jest najważniejszym elementem każdego dzbanka. Aby zachować wysoką skuteczność filtrowania wody, należy wiedzieć, kiedy wymienić filtr w dzbanku. Okres użytkowania jednego filtra zależy od jego rodzaju i producenta. Dokładny czas zaznaczony jest na opakowaniu, choć większość producentów zaleca, aby wymiana filtra w dzbanku następowała po upływie 30 dni.

Filtrowanie wody w dzbankach następuje za pomocą węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej. Węgiel aktywowany oczyszcza wodę z chloru i związków organicznych. Z kolei żywica jonowymienna zmiękcza wodę i zmniejsza ilość minerałów, co zapobiega osadzaniu się kamienia na dnie czajników czy w ekspresach. O tym, jak wymienić filtr w dzbanku, decyduje jego model i producent. Choć większość ma podobną budowę, to jednak mogą zachodzić drobne różnice wpływające na sposób wymiany filtra.

Kiedy wymienić filtr w dzbanku?

Filtr jest najważniejszym elementem dzbanka, jednak jego żywotność jest ograniczona. Z tego powodu należy wiedzieć, po jakim czasie wymieniać filtr w dzbanku. Producenci zazwyczaj podają miesięczny okres użytkowania. Może on jednak zależeć od ilości przefiltrowanej wody. Przykładowo standardowy wkład filtrujący Dafi Standard Classic należy wymienić po przefiltrowaniu 150 l. Z kolei wymienny wkład filtrujący Aquaphor A5 MG wystarcza na przefiltrowanie aż 350 litrów wody, co powoduje, że sprawdzi się w biurach o większej ilości pracowników lub wystarczy po prostu na dłużej. 

Ilość wody, którą można przefiltrować, zależy także od jej jakości. Im więcej zanieczyszczeń i minerałów w niej obecnych, tym filtr szybciej się zużyje.

Zatem skąd wiedzieć, kiedy filtr należy wymienić? Na każdym dzbanku znajduje się licznik, który przypomni Ci o nadchodzącym okresie wymiany. Na dzbankach najpopularniejszych firm na przykład Dafi, Brita czy Aquaphor znajdziesz liczniki mechaniczne lub elektroniczne. Jeśli jednak woda w kranie jest kiepskiej jakości, zużyty filtr możesz rozpoznać po zwiększonym osadzie w czajniku. Jeśli kamień zaczyna się odkładać, należy wówczas wymienić filtr w dzbanku.

Jak wymienić filtr w dzbanku?

O tym, jak wymienić filtr w dzbanku, decyduje głównie jego budowa. Poniżej przedstawiamy sposób wymiany filtra właściwy dla poszczególnych modeli najpopularniejszych marek. 

Dzbanek filtrujący Dafi Astra Unimax MI, 3.0l

Jednym z najbardziej znanych producentów dzbanków jest firma Dafi. Jak wymienić filtr w dzbanku Dafi? To bardzo proste. Na początku należy odpowiednio go przygotować. 

Wyjmij stary filtr z dzbanka, a nowy z opakowania. Nowym filtrem potrząśnij. W oryginalnych zamiennikach firmy Dafi znajdują się kulki węgla i żywicy, co usłyszysz po potrząśnięciu. Następnie zanurz filtr w zimnej wodzie na kwadrans. Po tym czasie ponownie potrząśnij filtrem, aby pozbyć się wszystkich pęcherzyków powietrza.

Jak wymienić filtr w dzbanku Dafi? Wystarczy, że włożysz go do specjalnego koszyczka w pierwszej komorze. Aby to zrobić, zdejmij najpierw pokrywę. Następnie przefiltruj wodę i wylej ją. Z kolejnej możesz już skorzystać. 

W dzbanku filtrującym Dafi Astra Unimax MI, 3.0l znajduje się licznik mechaniczny działający na zasadzie kalendarza. Po założeniu nowego filtra, ustaw datę kolejnej wymiany za miesiąc. W ten sposób będziesz pamiętać, kiedy musisz wymienić filtr.

dzbanku filtrującym Dafi Astra Unimax MI, 3.0l

Dzbanek filtrujący Brita Elemaris Meter XL MXPlus, 3.5l, czarny

Dzbanek filtrujący Brita Aluna XL, 3.5l, biały ma bardzo podobną budowę do modelu firmy Dafi. Wyposażony jest jednak w licznik elektroniczny. Zatem jak wymienić filtr w dzbanku Brita?

Najpierw należy przygotować filtr. Zalecany model do tego dzbanka również zawiera kulki węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej. Należy postępować tak, jak w przypadku filtrów Dafi. Potrząśnij nim, zanurz na 15 min w zimnej wodzie i ponownie potrząśnij. 

W dzbanku Brita podobnie jak w modelu wcześniejszym znajduje się specjalny koszyczek na filtr w pierwszej komorze. Zatem jak wymienić filtr w dzbanku Brita? Zdejmij pokrywę i umieść filtr w koszyczku. Następnie przefiltruj jedną porcję wody i wylej ją, ponieważ może zawierać drobiny węgla. Następna porcja wody jest już gotowa do użytku. 

Ostatnim etapem jest zresetowanie licznika elektronicznego. Aby tego dokonać, przytrzymaj przycisk start i poczekaj, aż symbol na wyświetlaczu zamiga 5 razy. 

Dzbanek filtrujący Brita Aluna XL, 3.5l, biały

Dzbanek filtrujący Aquaphor Provence, 4.2l, biały

Dzbanek filtrujący Aquaphor Provence ma inną budowę od poprzednich modeli. Przypomina tradycyjny dzbanek. Pasujące do niego filtry są podłużne i okrągłe. Jak wymienić filtr w dzbanku Aquaphor? Na początku przygotuj filtr w standardowy sposób. W oryginalnych filtrach Aquaphor zastosowano specjalne włókna Aqualen, które powodują, że wkład jest o wiele bardziej zbity. Pozwalają także wychwycić metale ciężkie. Kiedy potrząśniesz filtrem Aquaphor nie usłyszysz charakterystycznego grzechotania. 

Po namoczeniu filtra zdejmij pokrywę z dzbanka, wyjmij stary filtr i umieść w otworze nowy filtr. Następnie przefiltruj wodę i wylej ją. Kolejną porcję wody możesz już wlać do szklanki czy ekspresu do kawy.

W tym konkretnym modelu producent zastosował licznik mechaniczny. Nie zapomnij więc go zresetować i ustawić w pozycji startowej. 

Teraz już wiesz, jak wymienić filtr w dzbanku Aquaphore, Brita i Dafi. Użytkowanie Twojego dzbanka będzie o wiele prostsze i skuteczniejsze. A jaki dzbanek Ty masz w swoim biurze? Czy wymieniasz w nim filtry w ten sam sposób? Przeczytaj również jaki czajnik elektryczny wybrać i czym się kierować przy jego zakupie.

Szukasz dzbanku lub filtru do dzbanka? Sprawdź naszą ofertę!

Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 5 sztuk + 1 gratis
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 5 sztuk + 1 gratis
kod: AX257
pojutrze u Ciebie
142,86 zł brutto
opak
1 opak
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 1 sztuka
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 1 sztuka
kod: AX253
pojutrze u Ciebie
24,81 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 3 sztuki
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 3 sztuki
kod: AX260
pojutrze u Ciebie
76,53 zł brutto
opak
1 opak
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 2 sztuki
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 2 sztuki
kod: AX254
pojutrze u Ciebie
48,81 zł brutto
opak
1 opak
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 3 sztuki
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 3 sztuki
kod: AX255
pojutrze u Ciebie
72,59 zł brutto
opak
1 opak
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 3 sztuki + 1 gratis
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 3 sztuki + 1 gratis
kod: AX261
pojutrze u Ciebie
101 zł brutto
opak
1 opak
Nowość
Dzbanek filtrujący Brita Marella XL, 3.5l, biały + 1 wkład Maxtra Pro Pure Performance
Dzbanek filtrujący Brita Marella XL, 3.5l, biały + 1 wkład Maxtra Pro Pure Performance
kod: AX317
24 maj u Ciebie
117,94 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Butelka filtrująca Dafi, 0.5l, makowy
Butelka filtrująca Dafi, 0.5l, makowy
kod: AX127
pojutrze u Ciebie
23,95 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Butelka filtrująca Dafi 0.5l + 2 filtry, stalowy
Butelka filtrująca Dafi 0.5l + 2 filtry, stalowy
kod: AX203
pojutrze u Ciebie
27,65 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Butelka filtrująca Dafi, 0.5l, cytrynowy
Butelka filtrująca Dafi, 0.5l, cytrynowy
kod: AX124
pojutrze u Ciebie
40,18 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Butelka filtrująca Dafi, 0.5l, antracytowy
Butelka filtrująca Dafi, 0.5l, antracytowy
kod: AX206
pojutrze u Ciebie
23,83 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 3 sztuki + 1 gratis
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Pure Performance, 3 sztuki + 1 gratis
kod: AX256
pojutrze u Ciebie
96,89 zł brutto
opak
1 opak
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 2 sztuki
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 2 sztuki
kod: AX259
pojutrze u Ciebie
51,64 zł brutto
opak
1 opak
Nowość
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 1 sztuka
Wkład filtrujący Brita Maxtra Pro Hard Water Expert, 1 sztuka
kod: AX258
pojutrze u Ciebie
26,19 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Butelka filtrująca Brita Vital, 0.6l, pastelowa brzoskwinia
Butelka filtrująca Brita Vital, 0.6l, pastelowa brzoskwinia
kod: AX323
pojutrze u Ciebie
-12%
67,53 zł brutto
59,19 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 67,53
szt.
1 szt.
Nowość
Dzbanek filtrujący Brita Marella, 2.4l, biały + 1 wkład Maxtra Pro Pure Performance
Dzbanek filtrujący Brita Marella, 2.4l, biały + 1 wkład Maxtra Pro Pure Performance
kod: AX316
pojutrze u Ciebie
-11%
106,89 zł brutto
95,33 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 106,89
szt.
1 szt.
Nowość
Butelka filtrująca Brita Active, 0.6l, pastelowa zieleń
Butelka filtrująca Brita Active, 0.6l, pastelowa zieleń
kod: AX320
pojutrze u Ciebie
-13%
67,53 zł brutto
59,06 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 67,53
szt.
1 szt.
Nowość
Butelka filtrująca Brita Active, 0.6l, pastelowy błękit
Butelka filtrująca Brita Active, 0.6l, pastelowy błękit
kod: AX319
pojutrze u Ciebie
-13%
67,53 zł brutto
59,06 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 67,53
szt.
1 szt.
Nowość
Butelka filtrująca Brita Vital, 0.6l, pastelowa zieleń
Butelka filtrująca Brita Vital, 0.6l, pastelowa zieleń
kod: AX322
pojutrze u Ciebie
58,73 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Butelka filtrująca Brita Vital, 0.6l, pastelowy błękit
Butelka filtrująca Brita Vital, 0.6l, pastelowy błękit
kod: AX321
pojutrze u Ciebie
-13%
67,53 zł brutto
59,06 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 67,53
szt.
1 szt.