• Menu
Darmowa dostawa od: 100 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Nikt nie lubi stresu w pracy. Utrudnia wykonywanie zadań zawodowych, a nawet rzutuje na życie prywatne. Możesz go uniknąć. Chcesz wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem w pracy? W naszym poradniku znajdziesz cenne wskazówki.

Życie zawodowe nierzadko nie jest usłane różami. W pracy nawet tej uwielbianej możesz być narażony na wiele stresujących sytuacji. To jednak stany przejściowe. Rozwiązanie problemu przeważnie oznacza odzyskanie spokoju. Nie zawsze jednak stres w pracy wiąże się z określonym zdarzeniem. Co jeśli jest to stan permanentny?

Stresująca praca może rzutować na Twoje życie. Utrudniać Ci zasypianie, uniemożliwiać odpoczynek, nawet wpływać na relacje z bliskimi. To dobre powody, by poznać sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Odkryj zatem przyczyny stresu w pracy i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Wbrew pozorom, nie musi to być wcale trudne.

Najczęstsze przyczyny stresu w pracy

Każda walka o lepsze samopoczucie powinna zacząć się od poznania przyczyn jego pogorszenia. Chcesz się dowiedzieć, jak pokonać stres w pracy? Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem będzie poznanie jego przyczyn.

Źródła chronicznego stresu w pracy mogą być różne. Dotykają przeważnie osoby nowoprzyjęte, młode lub w podeszłym wieku, wrażliwe. Również pracownicy, których umiejętności są niewystarczające do wykonywania określonych zadań, mogą borykać się z problemami emocjonalnymi w miejscu pracy. Szczególnie narażona na stres w pracy są także osoby nastawione na rywalizację oraz obarczone innymi problemami, np. finansowymi, w trakcie rozwodu lub zmagające się z chorobą w rodzinie.

Pewne osobiste predyspozycje uwrażliwiają na stres w miejscu pracy. Jednak co naprawdę jest jego przyczyną?

Przeważnie za chroniczny stres w pracy odpowiadają psychospołeczne warunki. Przeciążenie pracą to jeden z najczęstszych powodów. Może wynikać albo ze zbyt trudnych zadań, które musisz wykonać, albo nadmiernej ilości obowiązków, które skutkują ciągłymi nadgodzinami. Z drugiej strony, przyczyny stresu w pracy mogą wynikać z zupełnie odwrotnej sytuacji, czyli niedociążeniem obowiązkami zawodowymi. Zbyt proste zadania, które nie angażują pracownika i nie wykorzystują jego możliwości, prowadzą do frustracji.

Hierarchia w miejscu pracy ma duże znaczenie pod względem zdrowia psychicznego pracowników. Niejednoznaczna rola, czyli nieokreślone obowiązki oraz brak informacji, jak wykonać dane zadanie, prowadzą do niepewności. Podobne odczucia wynikają z konfliktu roli. Sprzeczne wymagania przełożonego i klienta są bardzo częstym zjawiskiem, którym charakteryzuje się stresująca praca.

Pozostawienie pracownika samemu sobie również nie jest dobrym rozwiązaniem. Brak wsparcia i pomocy ze strony przełożonego skutkuje stresem. Równocześnie nadmierna kontrola i pozbawienie podwładnego prawa do decydowania o jego pracy (np. czasie przerw, ich częstotliwości) tworzy wrażenie bycia „trybikiem w maszynie”. Z podobną sytuacją wiele osób nie radzi sobie najlepiej.

Ostatnie, ale z pewnością nie mniej istotne przyczyny stresu w pracy, to złe warunki jej wykonywania. Niedostateczne oświetlenie, zbyt niska lub wysoka temperatura, hałas, zanieczyszczenia lub brak przestrzeni – wszystko to wpływa źle na samopoczucie fizyczne, a tym samym i psychiczne.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Poznaj sprawdzone sposoby

Stres w pracy jest dużym problemem. Aby skuteczne z nim walczyć, pierwszym krokiem powinno być określenie jego przyczyny. Wtedy dużo łatwiej przyjdzie Ci dopasować odpowiednie sposoby na stres w pracy. Możesz także skorzystać z uniwersalnych rad, które poprawią Twoje samopoczucie podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Przygotuj się do pracy

Odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu podczas wykonywania zadań w miejscu pracy. Jeśli jesteś na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w branży lub w firmie, czujesz się pewniej. Dlatego zdobywaj nowe umiejętności i dbaj o swój rozwój.

Utrzymuj dobre relacje ze współpracownikami

Zdecydowana większość zawodów wymaga kontaktu z ludźmi. Przy czym mowa nie tylko o klientach, ale przede wszystkim o współpracownikach. Złe relacje z nimi mogą być przyczyną pogorszenia samopoczucia, a nawet mogą powodować niechęć do przychodzenia do pracy. Dlatego staraj się dbać o dobre relacje. Nie oznacza to, że musisz być przyjacielem wszystkich. Unikaj jednak konfliktów, uśmiechaj się, bierz udział w biurowych rozmowach, a także w spotkaniach poza godzinami pracy, jeśli są takie organizowane. Przyjazne otoczenie z pewnością pomoże Ci w odzyskaniu spokoju ducha.

Utrzymuj porządek na stanowisku pracy

Mało która osoba dobrze funkcjonuje dobrze w bałaganie. Dlatego staraj się, by na blacie Twojego biurka panował zawsze porządek. Łatwiej odszukasz potrzebne dokumenty, co również pomoże Ci uniknąć stresu w wielu codziennych sytuacjach.

Miej w swoim otoczeniu rzeczy osobiste

O ile polityka firmy nie mówi inaczej, staraj się mieć przy sobie rzeczy osobiste. Zdjęcie bliskich na blacie biurka, ulubiony kubek, pamiątka z wakacji to przedmioty, które przywołują dobry nastrój.

Uprawiaj sport

Sport przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. To również dobry sposób na stres w miejscu pracy. Wysiłek fizyczny pomaga dotlenić mózg. Dzięki temu staniesz się mniej podatny na skutki stresu. Nawet w czasie pracy możesz udać się na krotki spacer dla zdrowia.

Nadmierny stres w pracy – jakie mogą być jego skutki?

Chwilowa stresująca sytuacja może nie jest komfortowa, ale nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z długotrwałym stresem.

Stajesz się bardziej nerwowy, niż byłeś do tej pory? To pierwszy objaw tego, że przestajesz sobie radzić ze stresem. Negatywne emocje możesz wyładowywać na rodzinie, współpracownikach, czy też przyjaciołach. Szybko się irytujesz, a każdy błąd, nawet ten najmniejszy, wywołuje poczucie frustracji. Pora działać i poznać sposoby na stres w pracy.

Ciągłe napięcie może mieć poważne skutki zdrowotne. Należą do nich nerwobóle, bóle mięśni, a nawet serca. Dodatkowo długotrwałe przemęczenie wiąże się z nerwowością i bezsennością. Z kolei monotonia może stać się przyczyną nerwicy lub depresji. Mniej znaną przyczyną długotrwałego stresu mogą być również problemy z zajściem w ciążę.

Innym problemem może stać się wypalenie zawodowe. Wyczerpanie i zniechęcenie do zadań, które masz wykonać, znacznie utrudni Ci odzyskanie równowagi psychicznej.

Jak pokonać stres w pracy? Produkty, które mogą Ci się przydać

W radzeniu sobie ze stresem  mogą Ci pomóc przedmioty, które pozytywnie wpłyną na Twoje stanowisko pracy. Zacznij od komfortu fizycznego. Siedzenie przez osiem godzin przed komputerem może wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Możesz ich uniknąć dzięki odpowiedniej podpórce pod plecy. Jest w stanie uczynić nawet z mało wygodnego krzesła obrotowego iście królewski fotel. Nie zapominaj także o dolnych partiach ciała. Podnóżek zapewnia oparcie stopom, a tym samym ułatwia uzyskanie odpowiedniej pozycji przed monitorem komputera. To bardzo skuteczne i wyjątkowo szybkie do realizacji sposoby na stres w pracy.

Jedną z metod na to, jak radzić sobie ze stresem w pracy, jest uporządkowanie biurka i przygotowanie się do wykonania obowiązków służbowych. W lepszym zaplanowaniu zadań, które masz wykonać, pomoże Ci kołonotatnik. Zanotujesz w nim informacje, których potrzebujesz do wykonania danego zadania. Przygotujesz także notatki ze spotkania. Do notowania bardziej stałych rzeczy, które przydadzą Ci się niejednokrotnie podczas pracy, sprawdzi się natomiast dobry notatnik w oprawie.

Chcesz pamiętać o wszystkich czekających Cię spotkaniach lub deadlinach? W takim razie podkład na biurko z kalendarzem i notatnikiem to obowiązkowe wyposażenie Twojego biura. Zanotujesz w nim wszystkie najważniejsze informacje. Użyj do tego kolorowych kredek, by nieco odmienić najbardziej szarą biurową rzeczywistość. Dobrym wyborem będą także oryginalne karteczki samoprzylepne. Może Ty również nie wyobrażasz sobie bez nich życia zawodowego?

Słodkie przekąski powodują wydzielanie się endorfiny. Ten hormon szczęścia natomiast jest w stanie zupełnie odmienić Twoje samopoczucie. Chcesz wiedzieć, jak pokonać stres w pracy? Sięgnij po zdrową przekąskę na słodko, dobrym wyborem mogą być suszone owoce. Z kolei nagły głód, który również powoduje zły nastrój, zaspokoisz zdrową i sycącą mieszanką orzechów.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, które jest podstawą dla Twojego zdrowia w każdej sytuacji. Butelka filtrująca nada się do biura, a także podczas aktywności sportowych. Natomiast w szybszym odzyskaniu równowagi pomoże Ci melisa i inne ziołowe herbaty, które zaparzysz w biurze. Sprawdź także jak wyliczyć urlop wypoczynkowy.

Stres w pracy początkowo możesz zignorować. Uznasz to za stan przejściowy, coś, co samo przejdzie. Uważaj jednak, by uczucie to nie zamieniło się w stres permanentny. Jego negatywne skutki odczujesz na własnym ciele. Nie trać zdrowia i już teraz uporaj się z wszystkimi przyczynami, które odpowiadają za Twój stres w miejscu pracy.

Polecane produkty

Hit cenowy
Podkład na biurko Durable, antypoślizgowy, 530x400mm, czarny

Podkład na biurko Durable, antypoślizgowy, 530x400mm, czarny

kod: PU32
pojutrze u Ciebie
30,92 zł brutto
Hit cenowy
Kołonotatnik Leitz Cosy, B5, w kratkę, 80 kartek, niebieski

Kołonotatnik Leitz Cosy, B5, w kratkę, 80 kartek, niebieski

kod: ZS537
14 gru u Ciebie
80,63 zł brutto
Herbata ziołowa w torebkach Vitax Zioła, melisa, 20 sztuk x 1.5g

Herbata ziołowa w torebkach Vitax Zioła, melisa, 20 sztuk x 1.5g

kod: HB99
pojutrze u Ciebie
-10%
4,21 zł brutto
3,79 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 4,21
Notatnik w kratkę Leitz Style, A5, twarda oprawa, 80 kartek, satynowa czerń

Notatnik w kratkę Leitz Style, A5, twarda oprawa, 80 kartek, satynowa czerń

kod: ZS235
14 gru u Ciebie
73 zł brutto
Mieszanka orzechów Bakalland, 100g

Mieszanka orzechów Bakalland, 100g

kod: PK365
pojutrze u Ciebie
10,39 zł brutto
Podnóżek Kensington SoleSaver, 450x350x100-145mm, czarny

Podnóżek Kensington SoleSaver, 450x350x100-145mm, czarny

kod: FR6
pojutrze u Ciebie
-9%
150,10 zł brutto
136,87 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 150,10
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Czytaj więcej