• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Osoby zatrudnione na umowę o pracę mają prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar dni wolnych zależy od staży pracy oraz wykształcenia pracownika. Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? Sprawdź najważniejsze informacje!

Nawiązanie stosunku pracy wiąże się z określonymi prawami oraz obowiązkami należącymi do pracodawcy i pracownika. Wśród nich pojawia się również urlop wypoczynkowy. Nie każdy może jednak skorzystać z takiej samej liczby dni wolnych. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące: podstawy prawnej, sposobu wyliczenia wymiaru, a także wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynku.

Urlop wypoczynkowy – ile dni Ci przysługuje?

Każdy pracownik powinien znać swoje prawa i obowiązki. Dzięki temu może uniknąć ewentualnych nadużyć, a także egzekwować przywileje u pracodawcy. Brak wiedzy w tym zakresie przyczynia się często do nieporozumień. Mogą one dotyczyć między innymi tego, ile wynosi wymiar urlop wypoczynkowego czy też wysokości wynagrodzenia za dni wolne. Najważniejsze informacje na ten temat możesz znaleźć w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141).

Na początku zwróć uwagę na to, czym jest urlop wypoczynkowy, ile dni wolnych Ci przysługuje. Zgodnie z art. 152, jest to prawo do corocznego, płatnego oraz nieprzerwanego wypoczynku. Pracodawca ma obowiązek wypłacić odpowiednie wynagrodzenie za dni wolne od pracy. Co ważne, jako pracownik nie możesz zrzec się prawa do wypoczynku i powinien skorzystać z niego w naturze. Pojawiają się jednak wyjątkowe sytuacje, które uprawniają pracodawcę do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

Wiesz już, czym jest urlop wypoczynkowy. Ile dni wolnych możesz wykorzystać w ciągu roku? Zgodnie z art. 153 Kodeksu pracy, wyróżnia się trzy przypadki:

 1. Jeżeli podejmujesz pracę po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od liczby przepracowanych miesięcy. Za każdy z nich przysługują Ci dni wolne w wymiarze 1/12 pełnego urlopu.
 2. Gdy zdecydujesz się na zmianę pracy w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje Ci prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u następnego pracodawcy.
 3. W kolejnym roku kalendarzowym masz prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Zwróć uwagę, że wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Co więcej, wlicza się do niego również wykształcenie. Poniżej znajdziesz informacje o wpływie edukacji na obliczanie urlopu wypoczynkowego oraz stażu pracy:

 1. średnia szkoła ogólnokształcąca – można zaliczyć do okresu zatrudnienia maksymalnie 4 lata,
 2. szkoła zawodowa – 3 lata,
 3. średnia szkoła zawodowa – do 5 lat,
 4. średnia szkoła zawodowa dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych – do 5 lat,
 5. szkoła policealna – 6 lat,
 6. szkoła wyższa – 8 lat. 

Pamiętaj! Nie można zsumować lat, które wliczają się do okresu zatrudnienia za poszczególne etapy edukacji.

jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy?

Powyżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące obliczania urlopu wypoczynkowego. Dla niektórych wydaje się to skomplikowane. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że w sieci można znaleźć bez problemu wirtualny kalkulator urlopu wypoczynkowego. Takie rozwiązanie nie zwalnia nikogo z obowiązku znajomości przysługujących mu praw. Kalkulator urlopu wypoczynkowego wymaga zazwyczaj podania informacji o łącznym stażu pracy.

Jeżeli wiesz, ile wynosi Twój staż pracy, to obliczanie urlopu wypoczynkowego nie powinno sprawić Ci problemu. Na początku zwróć uwagę na wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w zależności od liczby przepracowanych lat oraz wykształcenia. Poniżej znajdziesz dwie możliwości:

 1. 20 dni roboczych w przypadku okresu zatrudnienia poniżej 10 lat,
 2. 26 dni roboczych, gdy staż pracy wynosi więcej niż 10 lat.

Pamiętaj! Nie musisz korzystać z całego dnia urlopu. Masz prawo do skorzystania z wolnego w wymiarze godzinowym. Jeden dzień urlopu wypoczynkowego odpowiada 8 godzinom. Jeżeli pracujesz na niepełny etat, przysługuje Ci taki sam wymiar dni oraz godzin wolnych od pracy.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? Powyższe informacje wystarczą, by samodzielnie obliczyć liczbę przysługujących dni wolnych od pracy. Jeżeli posiadasz tradycyjny 8-cyfrowy kalkulator biurowy, bez trudu wykonasz niezbędne obliczenia. Spójrz na przykład.

Osoba zatrudniona na pełny etat, która przepracowała mniej niż 10 lat, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni. Aby obliczyć liczbę godzin wolnych od pracy, wystarczy wykonać następujące działanie: 20 x 8h = 160h. 

Jeżeli Twój staż pracy wynosi więcej niż 10 lat, musisz wykonać następujące obliczenie: 26 x 8h = 208h.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy dla osoby zatrudnionej na niepełny etat? W takim przypadku należy obliczyć liczbę dni wolnych proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jeżeli jesteś zatrudniony na 1/3 etatu, przysługuje Ci urlop wypoczynkowy w liczbie: 

 1. 26 / 3 = 8,67 dni urlopu – zgodnie z art. 155 (3), należy zaokrąglić tę liczbę do pełnego dnia. Oznacza to, że przysługuje Ci 9 dni urlopu.
 2. 20 / 3 = 6,67 dni urlopu – zgodnie z powyższą informacją, będzie to w rzeczywistości 7 dni wolnych od pracy.

Kiedy zależy Ci na wymiarze godzinowym, każdy z tych dni należy pomnożyć przez 8 godzin. Jak widać, każde z tych obliczeń wykonasz bez problemu za pomocą prostego kalkulatora. 

Jeżeli w Twoim biurze nie ma takiego urządzenia, pomyśl o takim rozwiązaniu jak: kalkulator biurowy Citizen 12-cyfrowy lub kalkulator  Citizen 10-cyfowy.

jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

Ile wynosi wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?

Każdy pracownik ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 172, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej pracownik mógłby je otrzymać podczas obecności w pracy. Jeżeli chodzi o zmienne składniki wynagrodzenia, oblicza się je na podstawie pensji otrzymywanej w ostatnich 3 miesiącach. W przypadku dużych wahań można wziąć pod uwagę całe 12 miesięcy. 

Wśród zmiennych składników wynagrodzenia pojawiają się między innymi: wypłaty za nadgodziny, dodatki do wynagrodzenia, nocne zmiany czy też premie.

Aby wiedzieć, ile wynosi wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, należy wykonać kilka prostych kroków. 

 1. Na początku należy obliczyć pensję podstawową, do czego służą dane z ostatnich 3 lub 12 miesięcy przed miesiącem urlopu. 
 2. Drugi krok polega na wyliczeniu liczby godzin przepracowanych podczas okresu, którego dotyczy pensja podstawowa. 
 3. Trzeci krok to obliczenie stawki za godzinę, jaka przysługuje w trakcie wypoczynku. 
 4. Na końcu należy pomnożyć tę kwotę przez czas spędzony na urlopie w wymiarze godzinowym

Powyższa instrukcja dotyczy wynagrodzenia ze zmiennymi składnikami. Dotyczy to osób pracujących „na zmiany”, realizujących nadgodziny, uzyskujących dodatki czy też premię. Jeżeli nie dotyczy Cię taka sytuacja, pensję należy obliczyć proporcjonalnie do dni spędzonych na urlopie wypoczynkowym.

Pamiętaj! W wyjątkowych sytuacjach przysługuje Ci również prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Dotyczy to niemożności wykorzystania dni wolnych z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Przeczytaj również o tym, jak skutecznie radzić sobie ze stresem w pracy.

Urlop wypoczynkowy – najważniejsze informacje

Podsumowanie: Urlop wypoczynkowy – najważniejsze informacje

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji dotyczących urlopu wypoczynkowego:

 1. Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Liczba dni wolnych od pracy zależy od stażu pracy i wykształcenia.
 2. Jeżeli pracujesz krócej niż 10 lat, przysługuje Ci 20 dni urlopu wypoczynkowego. Pozostali pracownicy mogą skorzystać w ciągu roku z 26 dni wolnych od pracy.
 3. Urlop wypoczynkowy może mieć wymiar godzinowy. Każdy dzień wolny od pracy odpowiada 8 godzinom.
 4. Jeżeli jesteś zatrudniony na niepełny etat, musisz pamiętać, że przysługuje Ci liczba dni wolnych proporcjonalna do wymiaru czasu pracy. Jednocześnie wymiar godzinowy pozostaje bez zmian.
 5. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługuje dokładnie w takiej wysokości, jaką otrzymałby pracownik podczas obecności w pracy. Pracodawca ma obowiązek wypłacić pensję za każdy dzień urlopu.

Polecane produkty

Kalkulator biurowy Eleven CMB801-BK, 8 cyfr, czarny
Kalkulator biurowy Eleven CMB801-BK, 8 cyfr, czarny
kod: KR192
pojutrze u Ciebie
26,96 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Eleven SDC-805NRPKE, 8 cyfr, różowy
Kalkulator biurowy Eleven SDC-805NRPKE, 8 cyfr, różowy
kod: KR211
pojutrze u Ciebie
-11%
57,69 zł brutto
51,54 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 57,69
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Eleven SDC-805NRWHE, 8 cyfr, biały
Kalkulator biurowy Eleven SDC-805NRWHE, 8 cyfr, biały
kod: KR212
pojutrze u Ciebie
50,31 zł brutto
szt.
1 szt.
Ofix Days
Kalkulator biurowy Eleven CMB1201-BK, 12 cyfr, czarny
Kalkulator biurowy Eleven CMB1201-BK, 12 cyfr, czarny
kod: KR197
pojutrze u Ciebie
24,39 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Eleven SDC-810NRGNE, 10 cyfr, zielony
Kalkulator biurowy Eleven SDC-810NRGNE, 10 cyfr, zielony
kod: KR214
pojutrze u Ciebie
55,23 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator kieszonkowy Eleven SLD-100NR, 8 cyfr, czarny
Kalkulator kieszonkowy Eleven SLD-100NR, 8 cyfr, czarny
kod: KR189
pojutrze u Ciebie
18,71 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Citizen SDC-810NR, 10 cyfr, biały
Kalkulator biurowy Citizen SDC-810NR, 10 cyfr, biały
kod: KR155
pojutrze u Ciebie
34,03 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Vector CD1181, 10 cyfr, czarny
Kalkulator biurowy Vector CD1181, 10 cyfr, czarny
kod: KR55
pojutrze u Ciebie
-23%
52,24 zł brutto
40,25 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 52,24
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Casio GR-12, 12 cyfr, czarny
Kalkulator biurowy Casio GR-12, 12 cyfr, czarny
kod: KR111
pojutrze u Ciebie
114,27 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Eleven SDC-444XRPKE, 12 cyfr, różowy
Kalkulator biurowy Eleven SDC-444XRPKE, 12 cyfr, różowy
kod: KR205
pojutrze u Ciebie
76,14 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Eleven SDC-805NRGNE, 8 cyfr, zielony
Kalkulator biurowy Eleven SDC-805NRGNE, 8 cyfr, zielony
kod: KR209
pojutrze u Ciebie
-11%
57,69 zł brutto
51,54 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 57,69
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Wałek barwiący do kalkulatora KMP, wymienny z IR40, 1 sztuka, czarny
Wałek barwiący do kalkulatora KMP, wymienny z IR40, 1 sztuka, czarny
kod: BB183
pojutrze u Ciebie
8,70 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kalkulator naukowy Eleven SR270N, 12 cyfr, 240 funkcji, czarny
Kalkulator naukowy Eleven SR270N, 12 cyfr, 240 funkcji, czarny
kod: KR236
pojutrze u Ciebie
52,99 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kalkulator biurowy Eleven SDC-444XRGR, 12 cyfr, szary perłowy
Kalkulator biurowy Eleven SDC-444XRGR, 12 cyfr, szary perłowy
kod: KR234
pojutrze u Ciebie
49,99 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kalkulator biurowy Eleven SDC-444XRBK, 12 cyfr, czarny perłowy
Kalkulator biurowy Eleven SDC-444XRBK, 12 cyfr, czarny perłowy
kod: KR233
pojutrze u Ciebie
49,99 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kalkulator naukowy Eleven SR135N, 12 cyfr, 240 funkcji, czarny
Kalkulator naukowy Eleven SR135N, 12 cyfr, 240 funkcji, czarny
kod: KR235
pojutrze u Ciebie
41,49 zł brutto
szt.
1 szt.
Nowość
Kalkulator naukowy Eleven SR270X, wyświetlacz dotmatrix, 417 funkcji, czarny
Kalkulator naukowy Eleven SR270X, wyświetlacz dotmatrix, 417 funkcji, czarny
kod: KR237
pojutrze u Ciebie
105,21 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator drukujący Casio HR-150RCE, 12 cyfr, czarny
Kalkulator drukujący Casio HR-150RCE, 12 cyfr, czarny
kod: KR124
pojutrze u Ciebie
416,97 zł brutto
szt.
1 szt.
Wyprzedaż
Kalkulator biurowy Citzizen WR-3000, 12 cyfr, wodoszczelny, czarny
Kalkulator biurowy Citzizen WR-3000, 12 cyfr, wodoszczelny, czarny
kod: KR99
pojutrze u Ciebie
118,71 zł brutto
szt.
1 szt.
Kalkulator biurowy Citizen CMB-1001BK, 10 cyfr, czarny
Kalkulator biurowy Citizen CMB-1001BK, 10 cyfr, czarny
kod: KR184
pojutrze u Ciebie
-8%
60,15 zł brutto
55,23 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 60,15
szt.
1 szt.