• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Duża wilgotność w pomieszczeniu to spory kłopot. Prowadzi m.in. do problemów z oddychaniem – trudniej jest złapać oddech, a każdy wysiłek szybciej męczy. Przez wilgotne powietrze odklejają się tapety, na ścianie robi się grzyb, powstaje pleśń, a pranie nie chce schnąć. Pojawia się też specyficzny zapach stęchlizny. Jest przyczyną namnażania się bakterii i wirusów groźnych dla ludzkiego organizmu. Jeśli w pomieszczeniach, w których przebywamy zauważamy gołym okiem oznaki nadmiernej wilgotności lub nasze samopoczucie wskazuje na jej obecność, konieczne jest zastosowanie osuszacza powietrza. Pomoże uzyskać optymalną wilgotność względną w pomieszczeniu, która powinna wynosić od 40% do 60%. Znajdzie zastosowanie w pomieszczeniach biurowych oraz domowych a także podczas prac budowlanych i remontowych. Pozwoli pozbyć się wilgoci w możliwie najkrótszym czasie.

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

Osuszacze pomieszczeń dzielą się na 3 główne kategorie. Różnią się parametrami w zależności od miejsca przeznaczenia. I tak wyróżniamy osuszacze domowe/biurowe, profesjonalne/budowlane oraz basenowe. Przyjrzyjmy się po krótce każdej z tych kategorii. Osuszacze domowe/biurowe mają za zadanie zmniejszyć poziom wilgotności w pomieszczeniach domowych lub biurowych i poprawić jakość powietrza. Urządzenia te są zazwyczaj energooszczędne i ciche. Ich praca nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, nie zakłóca również snu. Są kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu nie zajmą dużo miejsca a ich obudowa, wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych, posiada designerski wygląd. Dzięki temu doskonale wpasują się w każde wnętrze, nawet to najbardziej nowoczesne. Takie osuszacze sprawdzą się również w niewielkich piwnicach i pralniach oraz małych domkach letniskowych. Pamiętać należy by dobrać osuszacz powietrza o wydajności dopasowanej do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował.

Osuszacze profesjonalne to urządzenia o bardzo wysokiej wydajności, które posiadają zaawansowane układy sterujące. Przeznaczone są do miejsc takich jak magazyny, hale produkcyjne, duże piwnice i garaże. Dzięki bardzo wytrzymałej obudowie i dużym kołom doskonale poradzą sobie w ciężkich warunkach na placach budowy. Wilgoć, która pojawia się w tych miejscach znacznie opóźnia proces wysychania zaprawy i betonu co bezpośrednio przekłada się na wydłużenie czasu budowy. Osuszacze budowlane doskonale poradzą sobie z usunięciem wilgoci technologicznej i osuszeniem konstrukcji. Będą też idealnym rozwiązaniem do osuszenia ścian po tynkowaniu lub do osuszenia wylewki. Zaopatrzone są w duży zbiornik na wodę lub mają możliwość jej odprowadzania na zewnątrz przez specjalny wężyk. Zwrócić należy uwagę by przemysłowy osuszacz powietrza posiadał odpowiednie filtry chroniące przed zanieczyszczeniem. Będą one gwarantem efektywnej i prawidłowej pracy urządzenia nawet w warunkach dużego zapylenia.

Jeśli chodzi o osuszacze basenowe dedykowane są do pomieszczeń, w których podwyższona jest zawartość pary wodnej w powietrzu, takich jak prywatne baseny, jacuzzi, obiekty rekreacyjne z halami basenowymi oraz ośrodki spa i ośrodki odnowy biologicznej. Mają one za zadanie odprowadzić wilgoć przy jednoczesnym utrzymaniu temperatury. Zapewniają stałą cyrkulację powietrza i skutecznie chronią przed powstawaniem pleśni. Ich obudowy są odporne na korozję. W zależności od ilości miejsca można wybrać osuszacz basenowy wolnostojący lub do zawieszenia na ścianie.

Jak działa osuszacz pomieszczeń?

Dostępne na rynku osuszacze powietrza dzielą się na dwa rodzaje: kondensacyjne i adsorpcyjne. Różnią się między sobą zasadą działania oraz wydajnością. Osuszacze kondensacyjne są najbardziej popularnymi urządzeniami usuwającymi wilgoć z pomieszczeń. Mogą one być wykorzystywane zarówno do użytku domowego jak i do profesjonalnych zastosowań. Cechują się długą żywotnością oraz wysoką odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Ich działanie polega na zbieraniu wilgoci z powietrza i wywoływaniu efektu kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Proces ten opiera się na sprężarkowym układzie chłodniczym- konstrukcja składa się ze sprężarki, wentylatora, elementu rozprężnego oraz dwóch wymienników ciepła. Wentylator pobiera wilgotne powietrze i wymusza jego przepływ przez wymienniki ciepła (skraplacz i parownik) - następuje jego schłodzenie poniżej punktu rosy co skutkuje skraplaniem pary wodnej (inaczej kondensacją), która trafia do specjalnego zbiornika lub odprowadzana jest za pomocą wężyka. Następnie schłodzone osuszone powietrze zostaje ogrzane i wraca z powrotem na zewnątrz. Bardzo ważne jest, aby osuszane pomieszczenie było ogrzewane, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury wzrasta wydajność osuszaczy kondensacyjnych. Szacuje się, że największą wydajność osiągają w warunkach, w których panuje temperatura około 30 °C oraz wilgotność powyżej 80 %. W momencie spadku temperatury wydajność tych urządzeń maleje.

Specyficzną odmianą osuszaczy kondensacyjnych są osuszacze termoelektryczne z ogniwem Peltiera.

Dedykowane są do bardzo małych pomieszczeń zamkniętych, o ograniczonej przewiewności. Są to urządzenia kondensacyjne, które zamiast sprężarki wykorzystują zintegrowany efekt Peltiera. Podczas przepływu prądu pomiędzy elementami (złączami) Peltiera wytwarzana jest różnica temperatur sięgająca nawet do 70 °C. Jedna z płytek się nagrzewa a druga chłodzi. Pobrane przez wentylator wilgotne powietrze trafia w pierwszej kolejności na zimne złącze, gdzie zostaje schłodzone do temperatury poniżej punktu rosy. Para wodna skrapla się i odprowadzana jest do zbiornika. Osuszone w ten sposób powietrze kierowane jest następnie na nagrzany element skąd odbiera ciepło i wypuszczane jest z powrotem na zewnątrz. Ze względu na mały zasięg i niską wydajność ten rodzaj osuszacza sprawdzi się tylko w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze. Doskonale poradzi sobie również w miejscach takich łazienki bez okna, domowe spiżarnie czy szafy z ubraniami. Niewątpliwą jego zaletą jest cicha praca, która jest efektem braku zastosowania hałaśliwego kompresora.

Drugi rodzaj osuszaczy- adsorpcyjny wykorzystuje zjawisko gromadzenia się wilgoci na powierzchni ciała stałego. Dedykowany jest do pomieszczeń, w których panuje niska temperatura, np. ze względu na brak ogrzewania. Urządzenia te cechują się stałą wydajnością osuszania niezależnie od temperatury i wilgotności. Pracują efektywnie nawet w bardzo niskich temperaturach (-30 °C).  Idealnie sprawdzą się do usuwania wilgoci z zalanych piwnic oraz z chłodni. W tym modelu wilgotne powietrze trafia do rotora (obrotowego bębna), który pokryty jest substancją pochłaniającą wilgoć. Jest nią najczęściej żel krzemionkowy. Zgromadzona ciecz wędruje do specjalnego pojemnika a osuszone powietrze wydostaje się na zewnątrz. Atutem tych osuszaczy jest spore ocieplenie pomieszczenia, ponieważ wydmuchiwane powietrze posiada temperaturę zwiększoną nawet o 10°C. Osuszacze adsorpcyjne dedykowane są zwłaszcza do miejsc, w których wymagany jest bardzo niski poziom wilgotności. Niestety ze względu na pracę w niskich temperaturach ten rodzaj osuszaczy pobiera więcej energii, a zatem jego utrzymanie jest droższe niż osuszaczy kondensacyjnych.

Czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu?

Przeglądając oferty osuszaczy natkniemy się na ich różne modele. Aby wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy, warto sprawdzić ich dokładną specyfikację. Najważniejszymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę będą wydajność, przepływ powietrza, pojemność zbiornika na wodę, poziom hałasu a także pobór energii.

- Wydajność- parametr określany w l/dobę (dzień). Im większa przestrzeń do osuszenia tym większej wydajności potrzebujemy. By wyregulować poziom wilgotności względnej, w przypadku osuszaczy do domu lub biura, wystarczy wydajność 5 do 40l/dobę. Do użytku profesjonalnego (np. osuszanie pomieszczeń zalanych lub tych w trakcie budowy) zaleca się urządzenia o wydajności do kilkuset l/dobę. Warto pamiętać, iż podawana przez producentów osuszaczy wydajność odnosi się do konkretnych warunków otoczenia- zazwyczaj tyczy się temperatury 30°C oraz wilgotności względnej na poziomie 80%. Przy wyborze należy się więc kierować wydajnością urządzenia w warunkach, w których będzie ono pracować.

- Przepływ powietrza- czyli jaka ilość powietrza (m3) zostaje osuszona w określonym czasie (1h). Aby mieć pewność, że wybraliśmy osuszacz o wystarczającym przepływie powietrza wystarczy pomnożyć kubaturę pomieszczenia razy 3. Otrzymany wynik oznaczać będzie optymalną wartość przepływu powietrza do naszego pomieszczenia. Wysoki przepływ powietrza jest niezbędny w pomieszczeniach o skomplikowanym układzie, w którym powietrze potrzebuje większego ruchu by dotrzeć do wszystkich zakamarków.

-  Pojemność zbiornika na wodę- im większa tym rzadziej wymaga opróżniania, co będzie mniej uciążliwe.

Głośność- do biura i pomieszczeń domowych wybierajmy urządzenia ciche, które nie będą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności a także nie zakłócą snu. Na budowie czynnik ten nie będzie miał znaczenia.

- Zużycie prądu- sprawdźmy pobór mocy urządzenia, ponieważ przełoży się on bezpośrednio na nasze rachunki. Im bardziej wydajne urządzenie, tym więcej energii będzie pobierać. Osuszacze adsorpcyjne, ze względu na specyfikę pracy pobierają więcej prądu niż osuszacze kondensacyjne!

Jakie dodatkowe funkcje osuszaczy okażą się przydatne?

Poza podstawowymi parametrami niezbędnymi do efektywnej i wydajnej pracy, osuszacze mogą być zaopatrzone w dodatkowe funkcje wpływające na komfort i wygodę ich użytkowania.

- Higrometr wskazuje wilgotność, jaka panuje w danym pomieszczeniu.

- Higrostat umożliwia regulację wilgotności, dzięki czemu urządzenie pracuje tylko wtedy, kiedy trzeba- do osiągnięcia ustawionej wilgotności. Ma to ogromny wpływ na zmniejszenie zużycia prądu.

- Filtry węglowe i filtry powietrza (HEPA/EPA)- te pierwsze pochłaniają z pomieszczenia nieprzyjemne zapachy pojawiające się w zawilgoconych pomieszczeniach. Aby spełniały swoją rolę należy je często wymieniać. Drugie zaś odpowiedzialne są za usuwanie z powietrza wszelkich zanieczyszczeń i są szczególnie istotne w miejscach o dużym zapyleniu. Poza kurzem i pyłem ich zadaniem jest eliminacja mikrocząsteczek wirusów, zarodników oraz alergenów. Nie trzeba ich wymieniać- wystarczy umyć pod bieżącą wodą.

- Wyłącznik przepełnieniowy- zapobiega on przelaniu zbiornika, poprzez wyłączenie urządzenia w momencie jego zapełnienia.

- Pompa wody- osuszacze z tą funkcją odprowadzają wodę na zewnątrz do innego zbiornika lub do kanalizy (powyżej poziomu osuszacza, np. do zlewu) za pomocą wężyka. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę stałego monitorowania poziomu zapełnienia zbiornika.

- Regulacja mocy wentylatora- istotna funkcja wpływająca na zmniejszenie głośności osuszacza (przy jednoczesnym niewielkim zmniejszeniu wydajności). Niezwykle przydatna w osuszaczach domowych.

- Automatyczne odszranianie- umożliwia ogrzewanie wymiennika, na którym zgromadził się lód, dzięki czemu następuje jego rozmrożenie. Taka sytuacja ma często miejsce w urządzeniach kondensacyjnych pracujących w temperaturach poniżej 10°C.

- Grzałka- dzięki niej odwilżacz może pełnić funkcję domowego grzejnika, poprzez ogrzewanie osuszanego powietrza.

- Lampa UV- sterylizuje powietrze niszcząc bakterie i drobnoustroje.

- Licznik zużycia prądu- wskazuje dokładną wartość zużytej energii.

- Licznik godzin- wskazuje czas pracy osuszacza, dzięki czemu umożliwia wyliczenie orientacyjnej wartości zużycia prądu.

- Auto-restart- osuszacz włącza się automatycznie po przywróceniu zasilania.

Jak prawidłowo ustawić osuszacz powietrza by spełniał swoja rolę?

To bardzo łatwe- wystarczy trzymać się kilku zasad. Po pierwsze należy go umieścić w pomieszczeniu zamkniętym, w odpowiedniej odległości od ściany (0,2-0,5m). Najefektywniej pracuje jednak, gdy ustawiony jest na środku pomieszczenia. Po drugie- nie można go umieszczać w pobliżu źródeł ciepła. Po trzecie- wlot i wylot nie mogą być zasłonięte, gdyż mogłoby to utrudnić przepływ powietrza. Po czwarte- nie wolno kłaść żadnych przedmiotów na osuszaczu.

Czy osuszacze powietrza są szkodliwe dla zdrowia?

Oczywiście, że nie. Są w 100% bezpieczne. Wysuszają zbyt wilgotne powietrze, a dzięki specjalnym filtrom usuwają wszelki zanieczyszczenia i szkodliwe dla zdrowia substancje i mikroorganizmy. Należy jednak pamiętać, że filtry te wymagają regularnego czyszczenia lub wymiany. Tylko wtedy dają gwarancję bezpiecznej i bezawaryjnej pracy. Jeśli będą zapchane wydajność urządzenia się zmniejszy Warto też wybierać urządzenia sprawdzonych, renomowanych marek i stosować je zgodnie z przeznaczeniem, opierając się na wytycznych producentów. Nie warto kierować się niską ceną, ponieważ najczęściej idzie ona w parze z niską skutecznością.  Wbrew niektórym opiniom, nie należy obawiać się osuszaczy z funkcją jonizacji, ponieważ według zapewnień producentów, poziom wytwarzanego przez nie ozonu mieści się w bezpiecznych normach.

Podsumowanie

Jeśli pomieszczenia, w których na co dzień przebywamy wypełnione są wilgocią to znak, że potrzebujemy odpowiedniego osuszacza. W zależności od miejsca przeznaczenia mamy do wyboru jeden z 3 rodzajów: osuszacz domowy/biurowy, profesjonalny lub basenowy. Do użytku w ogrzewanych pomieszczeniach sprawdzą się osuszacze kondensacyjne. Z kolei do miejsc, w których panuje niska temperatura najlepszą opcją będą osuszacze adsorpcyjne. Jeśli zależy nam na utrzymaniu w stanie suchości pomieszczenia, które trudno jest przewietrzyć, odpowiednim wyborem będzie osuszacz z ogniwem Peltiera. Przed zakupem zwrócić należy uwagę na parametry, którymi cechuje się dane urządzenie. Dobierajmy je do naszych potrzeb a będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy najlepszego wyboru. Przeczytaj również o nawilżaczach powietrza - jak działają i czy warto je kupić.

Wszystkie wymienione osuszacze znaleźć można w naszym sklepie pod adresem https://www.ofix.pl/kategoria/osuszacze-powietrza-5512025. Zapraszamy do zakupów. W razie potrzeby udzielimy niezbędnej pomocy.