• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Często w okresie jesienno-zimowym, kiedy korzystamy z ogrzewania, zaczyna się problem z nadmierną suchością powietrza. Może się ono objawiać bólem głowy, drapaniem w gardle, niespokojnym snem, suchością śluzówki nosa, częstym kichaniem, podrażnieniem dróg oddechowych, gorszym stanem skóry czy nadmiernym łzawieniem oczu. Suche powietrze może przyczyniać się do problemów ze snem, gorszym samopoczuciem, ale też wpływa niekorzystnie na stan naszych mebli i drewnianej podłogi. Na skutek złej wilgotności, meble i przedmioty posiadające zdolność do absorbowania i oddawania wilgoci, mogą ulec pękaniu, kurczeniu się lub wykrzywianiu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wilgotność w mieszkaniu, w pracy i wszędzie tam, gdzie spędzamy długie godziny.

Nawilżacz powietrza Blaupunkt

Jak działa nawilżacz powietrza?

Problem suchości powietrza znany jest od dawna. W przeszłości próbowano zaradzić temu na różne sposoby. Kiedy nie było możliwości regulacji ogrzewania oraz wilgotności, ratowano się częstym wietrzeniem i zawieszaniem na piecach i kaloryferach wilgotnych ubrań oraz ręczników. Jednak domowe sposoby nawilżania pomieszczeń nie przynosiły oczekiwanych efektów. Obecnie najlepszym sposobem, by uzyskać optymalne nawilżenie, jest zastosowanie dobrego nawilżacza powietrza. Sposób działania urządzenia zależy od jego rodzaju i technologii z której korzysta. Tradycyjny (parowy) nawilżacz powietrza jest bardzo prosty i działa w oparciu o zasadę parowania wody – woda w zbiorniku podgrzewana jest do temperatury wrzenia i odparowuje nawilżając powietrze. Nawilżacz ultradźwiękowy tworzy mgiełkę poprzez rozbicie wody na cząsteczki za pomocą wysokich częstotliwości ultradźwięków - w ten sposób nawilża powietrze. Nawilżacz ewaporacyjny jest nieco bardziej skomplikowany – wentylator zasysa suche powietrze do urządzenia, które przechodząc przez matę ewaporacyjną zostaje nawilżone i oczyszczone z kurzu, bakterii czy grzybów.

Jak używać nawilżacz powietrza i ile powinien chodzić nawilżacz powietrza? Odpowiedź na te pytania jest zależna od rodzaju urządzenia oraz od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dlatego przed rozpoczęciem użytkowania, warto szczegółowo zapoznać się z instrukcją i wskazówkami producenta, by poprawnie i skutecznie wykorzystać działanie nawilżacza.

Kobieta próboująca nawilżyć powietrze domowymi sposobami

Co daje nawilżanie powietrza?

Optymalna wilgotność powietrza zależna jest też od temperatury pomieszczenia i waha się w granicach 40% - 60%. Taka wilgotność powietrza zapewnia komfortowe samopoczucia, zdrowy i głęboki sen, dobrą koncentrację i pozytywnie wpływa na zwierzęta domowe, meble, a także rośliny. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża wilgotność niekorzystnie wpłynie na nas i otoczenie. Łatwo zauważyć nadmierną wilgotność po skraplającej się parze wodnej na oknach, a także po charakterystycznym zapachu wilgoci i problemach z wysuszeniem prania. Wilgotność wewnątrz nie powinna przekraczać 70%, gdyż taki stan sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i może powodować odczucie chłodu, braku energii, senność i bóle głowy.

Zatem jak sprawdzić wilgotność w pokoju i monitorować prawidłowe nawilżenie powietrza? Służą ku temu higrometry: domowe lub profesjonalne. Są to małe urządzenia, które często mierzą również inne parametry w pomieszczeniu jak ciśnienie i temperaturę. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza, którzy posiada już wbudowany wilgotnościomierz i sam reguluje odpowiedni poziom nawilżenia w danym pomieszczeniu.

Co daje nawilżacz powietrza? Z pewnością daje poprawę komfortu oddychania, samopoczucia, lepszą kondycję skóry i głęboki sen. Ale odpowiednie nawilżenie powietrza w domu to przede wszystkim dbałość o zdrowie, zapobieganie chorobom i duża ulga dla alergików.

Spokojny sen kobiety z dobrze nawilżonym powietrzem

W jakich okresach warto stosować nawilżacz?

Czy nawilżacz powietrza jest potrzebny tylko jesienią i zimą? - Z pewnością nie. Faktycznie w czasie, kiedy temperatura na zewnątrz spada i zaczyna się okres grzewczy, nawilżacz powietrza skutecznie podniesie stopień wilgotności i poprawi komfort oddychania. Jednak w czasie wiosenno-letnim też będzie on bardzo przydatny, szczególnie latem, kiedy temperatura powietrza wzrasta - jest upalnie oraz sucho. W domu bądź w pracy ratujemy się klimatyzacją lub przenośnymi klimatyzatorami, ale one potęgują suchość w pomieszczeniu. Dobry nawilżacz powietrza rozwiąże ten problem i zadba o prawidłowe nawilżenie.

Wiosną, kiedy rośliny zaczynają intensywnie kwitnąć, pojawia się problem pyłków i nasilających się objawów alergii. Suchość powietrza znacznie przyczynia do problemów alergicznych, zwłaszcza górnych dróg oddechowych i alergii skórnych. Zbyt suche powietrze sprawia, że unoszą się w nim duże ilości roztoczy, pyłków i innych alergenów. Dla alergików zmagających się z astmą, egzemą, atopowym zapaleniem skóry czy z innymi alergiami wziewnymi jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. Nawilżacz powietrza co daje nam wtedy? Konieczność nawilżenia powietrza jest tu oczywista, bo prowadzi do złagodzenia uciążliwych objawów i poprawy stanu zdrowia.

Nawilżacz podczas pracy w sypialni

Czym się kierować przy wyborze nawilżacza powietrza?

Dzięki bogatej ofercie nawilżaczy mamy dostęp do urządzeń o różnej wielkości, stylistyce, kolorystyce, przeznaczeniu i cenie. Oferta producentów daje nam duży wybór – są nawilżacze dedykowane dzieciom (o wesołym designie), nawilżacze do sypialni, do biura czy nawet przemysłowe z możliwością pracy ciągłej.

Parametry pomocne przy zakupie dobrego urządzenia:

przeznaczenie nawilżacza powietrza – rodzaj pomieszczenia i jego wielkość to podstawowe kryterium doboru odpowiedniego nawilżacza

poziom hałasu – jest to istotna cecha, kiedy chcemy by urządzenie stało w pokoju dziecięcym lub sypialni

wydajność urządzenia – mierzona w mililitrach na godzinę (ml/h) informuje nas ile pary wodnej w ciągu 1 godziny jest w stanie wytworzyć urządzenie, przekłada się to na skuteczność

koszty eksploatacji – uzależnione są od rodzaju nawilżacza i pobór prądu przez niego; trzeba też brać pod uwagę regularną wymianę filtrów (nawilżacz ewaporacyjny) czy wkładów z jonami srebra (nawilżacz z funkcją sterylizacji) oraz koszty korzystania z wody destylowanej (nawilżacz ultradźwiękowy)

dodatkowe funkcje nawilżacza – ułatwiają użytkowanie, jak wbudowany higrostat mierzący poziom wilgotności, funkcja jonizacji, która przywraca równowagę jonów w powietrzu, a także timer, funkcja aromaterapii czy pilot zdalnego sterowania, który może przesądzić o wyborze urządzenia dla dużego pomieszczenia

marka producenta – warto wybrać urządzenie znanej i renomowanej marki, by mieć gwarancję dobrej jakości i niezawodności

Nowoczesny nawilżacz pasujący do salonu

Dodatkowe funkcje - na co warto zwrócić uwagę?

jonizacja, wspomniana już wyżej, przywraca równowagę jonów w powietrzu, która jest zaburzona przez sprzęt elektroniczny ( TV, komputery, telefony, tablety); jonizacja dotlenia, poprawia koncentrację i ogólne samopoczucie, likwiduje też przykre zapachy i neutralizuje dodatnie ładunki elektryczne powodujące tzw.”kopanie prądem”

aromaterapia umożliwia stosowanie olejków eterycznych, które dbają o piękny zapach w pokoju i mają właściwości prozdrowotne - pomagają też w walce z przeziębieniem lub grypą, a także wpływają na bezsenność, zmęczenie i stres

timer umożliwia zaprogramowanie pracy nawilżacza

funkcja termometru – informuje o aktualnej temperaturze pomieszczenia

tryb pracy nocnej – redukuje głośność pracy urządzenia i wyłącza podświetlenie w panelu sterowania, dzięki czemu mamy pewność niezakłóconego snu

podświetlenie led lub funkcja lampki nocnej pomaga stworzyć w sypialni odpowiednią atmosferę i relaksujący klimat; szczególnie polecana dzieciom i nastolatkom

funkcja oczyszczania powietrza – polecana szczególnie dla alergików i osób mających problem z układem oddechowym - nawilżacz za pomocą specjalnych filtrów, skutecznie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia i toksyczne pyły; a wbudowana lampa UV eliminuje zarodniki grzybów, pleśni i wirusów

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza by był najefektywniejszy?

Jest kilka ważnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę stawiając nawilżacz w danym miejscu. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo – dlatego należy ustawić go w miejscu stabilnym i w bezpiecznej odległości od źródeł ciepła (kominki, kaloryfery, piece). Nawilżacza parowego i ultradźwiękowego nie powinno się stawiać na powierzchniach drewnianych (meble, podłoga) i w bliskim sąsiedztwie tkanin, gdyż mogą one ulec zniszczeniu. Nawilżacze ewaporacyjne natomiast nie mają takich ograniczeń i mogą stać na drewnianych powierzchniach, w odległości ok.20cm od ściany. Z pewnością nie powinno się stawiać nawilżacza w łazience i w kuchni, czyli w miejscach o dużym zawilgoceniu.

Nawilżacz podczas pracy w domu

Jak dbać o nawilżacz?

Należy zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ każde urządzenie będzie potrzebować odmiennej pielęgnacji. Jednak zazwyczaj powinniśmy wyczyścić je raz w tygodniu. A jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza? Najlepiej zapoznać się z instrukcją. Jeśli jednak nie ma w niej wytycznych, to możemy ostrożnie opłukać go pod bieżącą wodą - bez wyciskania i wyżymania( by go nie uszkodzić).

Ile powinien chodzić nawilżacz powietrza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – w zależności od modelu będą to różne wartości. Jednak ważne jest to, by urządzenie nawilżyło powietrze do pożądanego poziomu wilgotności, czyli do 40-60%.

Włączony nawilżacz powietrza przed snem

Podsumowanie

A zatem czy warto kupić nawilżacz powietrza i co daje nawilżacz powietrza? Zdecydowanie warto, dla poprawienia jakości snu, oddychania i w celach prozdrowotnych. Nie tylko zimą, lecz również latem. Nasza oferta nawilżaczy spełni różne wymagania, w zależności od potrzeb. 

Polecane produkty

Hit cenowy
Nawilżacz powietrza Winix L500, z funkcją aromaterapii, 7.5l, biały

Nawilżacz powietrza Winix L500, z funkcją aromaterapii, 7.5l, biały

kod: ZU252
27 maj u Ciebie
579,56 zł brutto
szt.
1 szt.
Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHE601, 4l, biało-szary

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHE601, 4l, biało-szary

kod: ZU162
27 maj u Ciebie
-29%
699,87 zł brutto
498,97 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 699,87
szt.
1 szt.
Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS901, z funkcją sterylizacji, 6l, biało-szary

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS901, z funkcją sterylizacji, 6l, biało-szary

kod: ZU158
27 maj u Ciebie
-29%
749,07 zł brutto
528,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 749,07
szt.
1 szt.
Hit cenowy
Nawilżacze ewaporacyjny Stylies Mira, 5.2l, z funkcją oczyszczania i aromaterapii, biały

Nawilżacze ewaporacyjny Stylies Mira, 5.2l, z funkcją oczyszczania i aromaterapii, biały

kod: ZU238
4 cze u Ciebie
802,61 zł brutto
szt.
1 szt.
Nawilżacz ewaporacyjny Stylies Aquarius, z funkcją oczyszczania i aromaterapii, 4.2l, biały

Nawilżacz ewaporacyjny Stylies Aquarius, z funkcją oczyszczania i aromaterapii, 4.2l, biały

kod: ZU251
4 cze u Ciebie
1328,57 zł brutto
szt.
1 szt.
Nawilżacz powietrza Eldom NU5, biało-fioletowy

Nawilżacz powietrza Eldom NU5, biało-fioletowy

kod: ZU7
wydłużony czas dostawy
266,04 zł brutto
szt.
1 szt.
Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS601, z funkcją jonizacji i aromaterapii, 4.5l, biało-niebieski

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS601, z funkcją jonizacji i aromaterapii, 4.5l, biało-niebieski

kod: ZU228
4 cze u Ciebie
349,09 zł brutto
szt.
1 szt.