• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Oprawa dokumentów nie tylko podnosi estetykę biurowych wydruków, ale także ułatwia ich przechowywanie, ochronę i prezentację. W tym kompletnym przewodniku dla przedsiębiorców dowiesz się, jak profesjonalnie oprawić dokumenty w Twoim biurze, korzystając z różnych technik. Podpowiemy Ci jakie akcesoria do oprawy wybrać, by oprawianie dokumentów było łatwe i przyjemne, a co najważniejsze, skuteczne.

Podstawowe metody oprawy prac i dokumentów. Kiedy i dlaczego wybrać konkretną metodę oprawy dokumentów?

Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo różnych technik oprawiania dokumentów. Warto się z nimi zapoznać, by móc wybrać rodzaj łączenia arkuszy dopasowany do Twoich potrzeb. Oto kilka najpopularniejszych z nich.

1. Bindowanie - technika, która polega na łączeniu kartek z grzbietem do bindowania i okładkami do bindowania za pomocą bindownicy lub termobindownicy. Jest to doskonała opcja dla druków o większej objętości, takich jak raporty czy projekty. Sam proces bindowania nie jest skomplikowany i nie wymaga umiejętności. Bindowanie dzieli się na:

· Bindowanie grzebieniowe- technika polegająca na dziurkowaniu arkuszy wzdłuż krawędzi, a następnie włożeniu w te otwory plastikowego grzebienia/grzbietu. Zaletą tej techniki jest jej przystępna cena, ponieważ wymaga jedynie minimalnej ilości materiałów. Zapewnia również elastyczność pod względem rozmiaru dokumentu, umożliwiając połączenie nawet kilkuset arkuszy.

· Bindowanie drutowe- metoda ta łączy kartki za pomocą grzebieni drutowych. Jest to rodzaj stałej  oprawy dokumentów, a więc nie ma możliwości jej otwarcia i ponownego zamknięcia. Ten sposób łączenia to najczęściej wykorzystywana metoda w kalendarzach i notesach. Cieszy się również ogromną popularnością w biurach, gdzie jest stosowana do scalania folderów reklamowych, katalogów oraz wszelkich innych dokumentów, które muszą prezentować się profesjonalnie. Oprawa drutowa jest bardzo estetyczna a po jej otwarciu dokumentacja pozostaje płaska, co zapewnia większą wygodę wertowania stron niż w przypadku kartek wpinanych do segregatora.

· Bindowanie zwojowe inaczej bindowanie spiralowe- technika, w której dziurkowane otwory są połączone plastikowym grzbietem spiralnym, tworząc ciągłą pętlę. Ten rodzaj bindowania umożliwia otwarcie dokumentu na płasko i zapewnia większą elastyczność niż bindowanie grzebieniowe. Same zwoje są dostępne w różnych grubościach i kolorach, dzięki czemu można wybrać te, które najlepiej pasują do danego dokumentu. Wadą jest to, że bindowanie zwojowe ma ograniczoną pojemność (zwykle do 330 stron).

· Bindowanie termiczne- technika ta polega na połączeniu kartek z termookładką (okładką do termobindownic) zawierającą klej. Pod wpływem temperatury wytwarzanej przez termobindownicę klej rozpuszcza się i scala kartki z okładką. Jest to idealny wybór do prezentacji, ponieważ nadaje dokumentom profesjonalny wygląd bez widocznych otworów czy szwów. Technika ta zapewnia również solidną i trwałą oprawę, która się nie rozpadnie.

· Bindowanie kanałowe- to proces łączenia luźnych arkuszy w jeden plik za pomocą specjalnej okładki kanałowej (miękkiej lub twardej). Ta metoda nie dziurkuje kartek ani ich nie skleja- arkusze są zaciskane w metalowym kanale okładki. Taki rodzaj oprawy zapewnia trwałość i ochronę dokumentów przed uszkodzeniem i zagubieniem. Najczęściej używa się jej do oprawiania dokumentów firmowych, ofert handlowych, raportów czy sprawozdań. Dzięki temu są one przechowywane w porządku i łatwiejsze do przenoszenia. W przypadku bindowania kanałowego, oprawę można w każdej chwili otworzyć i zamknąć ponownie (np. gdy chcesz wyjąć jakiś arkusz lub dołożyć kolejny). Bindowanie kanałowe stosuje się także do wykonywania opraw prac dyplomowych i prac magisterskich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bindowania, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu co to jest bindowanie.

2. Laminacja - metoda polegająca na pokryciu kartki przezroczystą folią za pomocą laminatora. Folia do laminacji chroni wydruki przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Zabezpiecza je przed kurzem, brudem oraz zalaniem i pogięciem. Laminacja jest szczególnie przydatna w przypadku dokumentów, które są narażone na dużą eksploatację, takich jak instrukcje obsługi czy mapy. Ponadto, laminacja zapewnia ochronę przed blaknięciem kolorów i utratą jakości zdjęć lub grafik. Laminowane arkusze wyglądają bardziej estetycznie i profesjonalnie, co może być istotne, zwłaszcza w przypadku dokumentacji używanych do prezentacji klientom lub pracownikom.

3. Listwy wsuwane - ręczna oprawa polegająca na wsuwaniu ich do plastikowych listew. Można wykorzystać plastikową lub kartonową przednią okładkę, ale nie jest to konieczność. Grzbiety wsuwane są przydatne w przypadku dokumentów, które muszą być uporządkowane i dostępne, takich jak instrukcje dla pracowników, materiały szkoleniowe lub prezentacje dla klientów. Mogą być również używane do ochrony papierów przed uszkodzeniem w wyniku wielokrotnego przenoszenia lub zginania. Grzbietów wsuwanych używaj do pism, które nie mogą mieć dziurek.

4. Listwy zatrzaskowe- szybki i łatwy sposób na łączenie kartek bez użycia sprzętu. Cechą charakterystyczną tych plastikowych listew są specjalne ząbki, na które nakłada się arkusze papieru przedziurkowane bindownicą. Wystarczy zamknąć listwę i oprawa jest gotowa. Co ważne, listwę zatrzaskową można wielokrotne otwierać i zamykać, w dowolnym momencie.

Każda z tych technik ma swoje zalety i zastosowanie, dlatego warto dobrze zastanowić się, jaką metodę wybrać w zależności od rodzaju dokumentu i oczekiwanych efektów.

Jakie materiały i urządzenia są niezbędne do oprawy dokumentów?

Oprawa dokumentów wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń oraz akcesoriów. Odpowiedni dobór materiałów to klucz do uzyskania nie tylko estetyki, ale także trwałości oprawionych prac. Jaki zatem sprzęt i materiały eksploatacyjne wybrać? Czym się kierować przy ich zakupie? Odpowiemy na te pytania, przedstawiając asortyment marki Argo, która w dziedzinie oprawy dokumentów jest jedną z wiodących na rynku. Marka ta od wielu lat specjalizuje się w sprzedaży urządzeń oraz artykułów biurowych, z których znaczną większość stanowią właśnie materiały do oprawy dokumentów. Produkty marki Argo to asortyment wysokiej jakości dlatego firma ta cieszy się uznaniem wśród klientów na całym świece. Argo to dostawca niezawodnych rozwiązań do biur, które wpływają na zwiększenie wydajności pracy i zapewniają komfort jej wykonywania.

Zacznijmy od bindowania grzebieniowego. Wybierając ten rodzaj scalania dokumentów konieczny jest zakup odpowiedniej bindownicy oraz plastikowych grzbietów do bindowania. Świetnie sprawdzi się tutaj bindownica grzebieniowa Argo Jazon Plus. Z jej pomocą połączysz ze sobą nawet 510 kartek A4. Będzie więc idealna do tworzenia profesjonalnych dokumentacji technicznych, grubych katalogów z ofertą handlową i innych obszernych plików. Posiada 2 dźwignie, z których jedna służy do dziurkowania arkuszy (jednorazowo max 25 kartek) a druga do otwierania grzbietu, którym zostaną połączone papiery. Marka Argo oferuje szereg plastikowych grzbietów do bindowania, które różnią się szerokością oraz kolorem. Kolor dobierz do swoich indywidualnych preferencji, z kolei szerokość grzbietu do ilości oprawianych kartek. Dlaczego dobór odpowiedniej szerokości grzbietu jest tak ważny? Dlatego, że szerokość grzbietu jest bezpośrednio związania z jego pojemnością-np. grzbiet Argo o średnicy 6mm zmieści do 25 kartek, grzbiet 8mm- 45 arkuszy, grzbiet 10mm- 65 kartek, grzbiet 12.5mm- 105 arkuszy, grzbiet 14mm- 125 kartek, grzbiet 16mm -145 arkuszy, grzbiet 19 mm - 165 kartek, grzbiet 22mm- 210 arkuszy, grzbiet 25mm-240 kartek a grzbiet o średnicy 32mm- 300 arkuszy. Tak więc szerszy grzbiet pomieści więcej kartek. Jeśli wybierzesz za wąski grzebień, Twoje kartki mogą się nie zmieścić w oprawie i będą z niej wypadać. Nie wiesz jaki grzbiet plastikowy wybrać do swojej oprawy? Nie martw się. Bindownica ręczna Argo Jazon Plus posiada specjalny wskaźnik do pomiaru zalecanej grubości grzbietu.

Jeśli chodzi o bindowanie drutowe, polecamy zaawansowaną bindownicę Argo X5. Jest to urządzenie 2 w 1- umożliwia zarówno oprawę grzbietami drutowymi (do 115 arkuszy papieru), jak i plastikowymi (do 450 arkuszy). Ten model również posiada 2 dźwignie i jest bardzo łatwy w obsłudze. Jest wyposażony w regulator szerokości dziurkowania (2-6 mm) i dziurkuje do 20 kartek naraz. Tak samo, jak w przypadku grzbietów plastikowych, wielkość grzbietów drucianych również należy dopasować do ilość kartek papieru do zbindowania. I tak np. grzbiety drutowe Argo o skoku 3:1 (z 3 oczkami na długości 1 cala czyli 2,54cm) posiadają następującą pojemność: grzbiet 4.8mm -pomieści do 15 kartek, 6.4mm - do 40 kartek, 8mm - do 55 kartek, 9.5mm - do 65 arkuszy, 11mm -do 80 stron, 12.7mm - do 100 arkuszy a grzbiet 14.3mm -do 115 kartek. Inaczej przedstawia się sytuacja w grzbietach drutowych ze skokiem 2:1 (z 2 oczkami na długości 1 cala). Tego typu modele mają większą pojemność, która wynosi: dla grzbietu o średnicy 19mm - do 138 kartek, dla grzbietu 22.2mm - do 164 kartek, dla szerokości 25.4mm - do 189 kartek oraz dla grzbietu 31.8mm - do 280 kartek.

Decydując się na bindowanie grzebieniowe bądź drutowe należy pamiętać nie tylko o odpowiednim urządzeniu i grzbietach, ale także o okładkach do bindowania. To właśnie dzięki nim Twoja oprawa zyska profesjonalnego wyglądu, a spięte kartki chronione będą przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Do wyboru masz 3 rodzaje okładek Argo. Pierwsze z nich to przezroczyste folie do bindowania Argo Prestige, w różnych kolorach. Występują w formacie A4 oraz A3 i dostępne są w dwóch grubościach: 150µm oraz 200µm. Ich zaletą jest możliwość wglądu do pierwszej strony spiętego pliku kartek, bez potrzeby jego otwierania, co znaczne przyspiesza i ułatwia jego identyfikację. Drugim rodzajem są okładki kartonowe Argo Chromo w rozmiarze A4. Zostały wykonane z błyszczącego kartonu o gramaturze 250g/m2 i są jednostronnie kolorowe. Gwarantują skuteczną ochronę kartek, dzięki wysokiej wytrzymałości i sztywności. Tutaj również istnieje kilka gam kolorystycznych do wyboru. Ostatnim wariantem są okładki Argo Delta. To idealny wybór, jeśli zależy Ci na wyjątkowej elegancji oprawy, gdyż są to kartonowe okładki (250g/m2) o skóropodobnej fakturze. Możesz je kupić w tradycyjnym formacie A4 lub większym A3, w zależności od potrzeb. Wymienione 3 rodzaje okładek do bindowania Argo można stosować w różnych kombinacjach.

W przypadku oprawy termicznej niezbędne okażą się specjalne okładki przeznaczone do użytku w termobindownicach. Również w tym wypadku Argo ma swoją propozycję. A są nią eleganckie termookładki Standing Lux Lami. Ich przód składa się z przezroczystej, krystalicznej folii o grubości 150µm a tylną część stanowi wytrzymały biały karton Chromo Lami o gramaturze 250g/m2. Okładki mają zróżnicowaną szerokość grzbietu, a więc różną pojemność, o czym trzeba pamiętać wybierając to akcesorium. Stosując termiczne okładki Argo Twoje pisma będą prezentować się nienagannie.

Polecane produkty

Okładki do bindowania Fellowes, A4, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty
Okładki do bindowania Fellowes, A4, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty
kod: OB142
jutro u Ciebie
-15%
72,64 zł brutto
61,76 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 72,64
Okładki do bindowania Office Products, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, czarny
Okładki do bindowania Office Products, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, czarny
kod: OB202
20 mar u Ciebie
-10%
50,31 zł brutto
45,39 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 50,31
Okładki do bindowania Office Products, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, ciemnoniebieski
Okładki do bindowania Office Products, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, ciemnoniebieski
kod: OB222
6 mar u Ciebie
-10%
50,31 zł brutto
45,39 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 50,31
Okładki do bindowania Fellowes, A4, 150 µm, 100 sztuk, przezroczysty
Okładki do bindowania Fellowes, A4, 150 µm, 100 sztuk, przezroczysty
kod: OB141
jutro u Ciebie
-13%
84,75 zł brutto
73,68 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 84,75
Okładki do bindowania Argo Delta, A3, skóropodobne, 100 sztuk, czarny
Okładki do bindowania Argo Delta, A3, skóropodobne, 100 sztuk, czarny
kod: OB217
jutro u Ciebie
125,83 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Prestige, A3, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty
Okładki do bindowania Argo Prestige, A3, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty
kod: OB154
jutro u Ciebie
144,48 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk zielony
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk zielony
kod: OB45
jutro u Ciebie
-5%
92,13 zł brutto
87,21 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 92,13
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, niebieski
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, niebieski
kod: OB12
jutro u Ciebie
47,12 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, biały
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, biały
kod: OB56
jutro u Ciebie
47,12 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, czarny
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, czarny
kod: OB41
jutro u Ciebie
47,12 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, czerwony
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, czerwony
kod: OB13
jutro u Ciebie
47,12 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, granatowy
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, granatowy
kod: OB48
jutro u Ciebie
47,12 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, zielony
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, zielony
kod: OB57
jutro u Ciebie
47,12 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, bordowy
Okładki do bindowania Argo Delta, A4, 250g/m2, skóropodobne, 100 sztuk, bordowy
kod: OB47
jutro u Ciebie
82,29 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk biały
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk biały
kod: OB46
jutro u Ciebie
-9%
92,13 zł brutto
83,52 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 92,13
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk czarny
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk czarny
kod: OB11
jutro u Ciebie
-5%
55,34 zł brutto
52,31 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 55,34
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk czerwony
Okładki do bindowania Argo Chromo, A4, 250g/m2, kartonowe, 100 sztuk czerwony
kod: OB10
jutro u Ciebie
-7%
41,89 zł brutto
38,83 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 41,89
Okładki do bindowania Argo Prestige, A4, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty niebieski
Okładki do bindowania Argo Prestige, A4, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty niebieski
kod: OB7
jutro u Ciebie
46,13 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Prestige, A4, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty
Okładki do bindowania Argo Prestige, A4, 200 µm, 100 sztuk, przezroczysty
kod: OB4
jutro u Ciebie
63,06 zł brutto
Okładki do bindowania Argo Prestige, A4, 150 µm, 100 sztuk, przezroczysty
Okładki do bindowania Argo Prestige, A4, 150 µm, 100 sztuk, przezroczysty
kod: OB5
jutro u Ciebie
49,31 zł brutto

Przejdźmy teraz do laminowania. Ten proces nie obędzie się bez użytku odpowiedniej folii do laminacji, która ma postać dwóch arkuszy zgrzanych brzegiem. Marka Argo oferuje folię do laminowania o różnych grubościach (od 60µm do 250µm) i formatach (A3, A4, A5, A6 i mniejsze). Im grubsza folia tym bardziej sztywny będzie zalaminowany papier. Jeśli więc zależy Ci na bardziej elastycznej laminacji, sięgnij go cieńsze wersje. Co do formatu, dopasuj go do wielkości oprawianego arkusza. Wszystkie folie laminacyjne Argo są antystatyczne, co znacznie ułatwia umieszczanie w niej kartek. W zależności od preferencji lub rodzaju laminowanego materiału możesz wybrać folię błyszczącą, matową (jednostronnie lub dwustronnie- z przodu i z tyłu) lub samoprzylepną. Folia do laminowania błyszcząca zapewni eleganckie i profesjonalne wykończenie. To uniwersalny wybór do oprawy wszystkich rodzajów dokumentów oraz fotografii. Folie matowe do laminowania z kolei maskują ślady palców, a do tego można po nich wielokrotnie pisać i wymazywać treść. Ich atutem jest również fakt, że zapobiegają powstawaniu odblasków podczas kopiowania. Co się tyczy folii samoprzylepnych, to najlepszy wybór do tworzenia naklejek- posiadają samoprzylepną warstwę, dzięki której możesz przykleić zalaminowany arkusz do każdej powierzchni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.

Polecane produkty

Folia do laminacji Office Products, A4, 2x125 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Office Products, A4, 2x125 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL98
4 mar u Ciebie
-6%
66,30 zł brutto
62,61 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 66,30
Folia do laminacji Office Products, 65x95mm, 2x125 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Office Products, 65x95mm, 2x125 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL94
jutro u Ciebie
-12%
13,89 zł brutto
12,29 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 13,89
Folia do laminacji Office Products, 303x426mm, A3, 2x80 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Office Products, 303x426mm, A3, 2x80 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL95
jutro u Ciebie
-19%
98,28 zł brutto
79,83 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 98,28
Folia do laminacji  HP Everyday, 216x303mm, A4, 2x80 µm, 100 sztuk
Folia do laminacji HP Everyday, 216x303mm, A4, 2x80 µm, 100 sztuk
kod: FL127
jutro u Ciebie
66,75 zł brutto
Folia do laminacji Argo, 154x216mm, A5, 2x80 µm, samoprzylepna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 154x216mm, A5, 2x80 µm, samoprzylepna, 100 sztuk
kod: FL75
jutro u Ciebie
100,74 zł brutto
Folia do laminacji Argo Cristal, 95x60mm, 100 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo Cristal, 95x60mm, 100 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FB40
jutro u Ciebie
15,73 zł brutto
Folia do laminacji Argo, 154x216mm, A5, 2x250µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 154x216mm, A5, 2x250µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL103
jutro u Ciebie
163,47 zł brutto
Folia do laminacji Argo, 303x426mm, A3, 2x80 µm, matowa, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 303x426mm, A3, 2x80 µm, matowa, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL134
jutro u Ciebie
218,82 zł brutto
Folia do laminacji Opus O.Pouch Super, 54x86mm, 250 µm, 100 sztuk
Folia do laminacji Opus O.Pouch Super, 54x86mm, 250 µm, 100 sztuk
kod: FL137
jutro u Ciebie
40,47 zł brutto
Folia do laminacji Argo, 303x426mm, A3, 2x80 µm, samoprzylepna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 303x426mm, A3, 2x80 µm, samoprzylepna, 100 sztuk
kod: FL113
jutro u Ciebie
380,07 zł brutto
Folia do laminacji Argo, 216x303mm, 2x100 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 216x303mm, 2x100 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL133
jutro u Ciebie
159,78 zł brutto
Folia do laminacji Argo, A3. 2x250µm, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, A3. 2x250µm, 100 sztuk
kod: FL138
jutro u Ciebie
453,87 zł brutto
Folia do laminacji Argo, 80x111mm, 2x100 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 80x111mm, 2x100 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL139
jutro u Ciebie
21,27 zł brutto
Hit cenowy
Folia do laminacji Argo, 60x95mm, 2x60µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 60x95mm, 2x60µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL145
jutro u Ciebie
5,24 zł brutto
Folia do laminacji Fellowes Super Quick, A4, 2x125 µm, 100 sztuk
Folia do laminacji Fellowes Super Quick, A4, 2x125 µm, 100 sztuk
kod: FL160
jutro u Ciebie
-15%
148,71 zł brutto
126,57 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 148,71
Folia do laminacji Argo, 111x154mm, A6, 2x250 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 111x154mm, A6, 2x250 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL175
jutro u Ciebie
71,22 zł brutto
Folia do laminacji Argo, 75x105mm, 2x125 µm, antystatyczna, 100 sztuk
Folia do laminacji Argo, 75x105mm, 2x125 µm, antystatyczna, 100 sztuk
kod: FL176
jutro u Ciebie
23,97 zł brutto
Folia do laminacji Opus O.Pouch Super, A4, 2x150µm, 100 sztuk
Folia do laminacji Opus O.Pouch Super, A4, 2x150µm, 100 sztuk
kod: FL69
jutro u Ciebie
181,92 zł brutto
Folia do laminacji Grand, 303x426mm, A3, 2x80 µm, 100 arkuszy
Folia do laminacji Grand, 303x426mm, A3, 2x80 µm, 100 arkuszy
kod: FL171
5 kwi u Ciebie
92,25 zł brutto
Folia do laminacji Grand, 216x303mm, A4, 2x80 µm, 100 arkuszy
Folia do laminacji Grand, 216x303mm, A4, 2x80 µm, 100 arkuszy
kod: FL172
jutro u Ciebie
40,97 zł brutto

Do ręcznej oprawy dokumentów biurowych, doskonałym rozwiązaniem będą listwy do bindowania- listwy wsuwane Standard oraz listwy zatrzaskowe Greenbinder. Grzbiety wsuwane Argo posiadają różną szerokość grzbietu (4-15mm) i przyjmą różne ilości kartek np. listwa wsuwana Argo Standard 15mm pomieści do 80 kartek papieru A4. Wystarczy, że wsuniesz arkusze w listwę (wraz z okładkami lub bez) i gotowe- otrzymujesz gotową oprawę, która nie tylko będzie dobrze się prezentować, ale także będzie chroniona przed zniszczeniem i przybrudzeniem. Grzbiety wsuwane Argo Standard występują w wielu opcjach kolorystycznych, co pozwala na tematyczne grupowanie pism. Jeśli chodzi o listwy zatrzaskowe Greenbindery, tutaj także do wyboru masz kilka kolorów i szerokości grzbietu (5-25mm). Największą popularnością w środowisku biurowym cieszą się listwy zatrzaskowe Argo Greenbinder 5mm. To szybki i prosty sposób na spięcie 40 papierowych arkuszy. Ta metoda oprawy wymaga jednak uprzedniego przedziurkowania kartek- otwory nakłada się na ząbki, w które zaopatrzona jest listwa, a następnie zamyka się listwę.

Polecane produkty

Listwa samoprzylepna Q-Connect, A4, 25mm, 50 sztuk, przezroczysty
Listwa samoprzylepna Q-Connect, A4, 25mm, 50 sztuk, przezroczysty
kod: BS3
jutro u Ciebie
49,91 zł brutto
Listwa samoprzylepna Q-Connect, A5, 125mm, 50 sztuk, przezroczysty
Listwa samoprzylepna Q-Connect, A5, 125mm, 50 sztuk, przezroczysty
kod: BS6
jutro u Ciebie
21,12 zł brutto
Listwa wsuwana Durable, A5, 3mm, do 30 kartek, 100 sztuk, przezroczysty
Listwa wsuwana Durable, A5, 3mm, do 30 kartek, 100 sztuk, przezroczysty
kod: GB451
jutro u Ciebie
-6%
119,31 zł brutto
112,18 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 119,31
Listwa wsuwana Durable, 5mm, do 50 kartek, A5, 100 sztuk, przezroczysty
Listwa wsuwana Durable, 5mm, do 50 kartek, A5, 100 sztuk, przezroczysty
kod: GB586
jutro u Ciebie
257,07 zł brutto
Listwa wsuwana Leitz, A4, 6mm, do 60 kartek, 50 sztuk, czarny
Listwa wsuwana Leitz, A4, 6mm, do 60 kartek, 50 sztuk, czarny
kod: GB604
jutro u Ciebie
95,42 zł brutto
Listwa samoprzylepna wpinana Argo, pasek kleju 10mm, 100 sztuk, przezroczysty
Listwa samoprzylepna wpinana Argo, pasek kleju 10mm, 100 sztuk, przezroczysty
kod: KO311
jutro u Ciebie
124,11 zł brutto
Hit cenowy
Listwa wsuwana Durable z perforacją do segregatora, 6mm, do 60 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
Listwa wsuwana Durable z perforacją do segregatora, 6mm, do 60 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
kod: GB466
jutro u Ciebie
77,28 zł brutto
Listwa wsuwana Fellowes Relido, 9-12mm, 50 sztuk, przezroczysty
Listwa wsuwana Fellowes Relido, 9-12mm, 50 sztuk, przezroczysty
kod: GB872
jutro u Ciebie
-13%
192,99 zł brutto
167,16 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 192,99
Listwy zatrzaskowe Argo Greenbinder, 5mm, 50 sztuk, czarny
Listwy zatrzaskowe Argo Greenbinder, 5mm, 50 sztuk, czarny
kod: GB727
jutro u Ciebie
66,72 zł brutto
Listwy zatrzaskowe Argo Greenbinder, 10mm, 50 sztuk, czarny
Listwy zatrzaskowe Argo Greenbinder, 10mm, 50 sztuk, czarny
kod: GB728
jutro u Ciebie
153,63 zł brutto
Hit cenowy
Listwa samoprzylepna Durable Filefix, wpinana, A4 (295x25mm), 250 sztuk, transparentny
Listwa samoprzylepna Durable Filefix, wpinana, A4 (295x25mm), 250 sztuk, transparentny
kod: SG923
jutro u Ciebie
114,98 zł brutto
Listwa wsuwana Leitz, A4, 6mm, do 60 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
Listwa wsuwana Leitz, A4, 6mm, do 60 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
kod: GB848
7 mar u Ciebie
94,05 zł brutto
Listwa wsuwana Leitz, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, niebieski
Listwa wsuwana Leitz, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, niebieski
kod: GB602
jutro u Ciebie
70,29 zł brutto
Listwa wsuwana Leitz, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
Listwa wsuwana Leitz, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
kod: GB849
7 mar u Ciebie
73,80 zł brutto
Listwa wsuwana Leitz, 15mm, do 150 kartek, 25 sztuk, czarny
Listwa wsuwana Leitz, 15mm, do 150 kartek, 25 sztuk, czarny
kod: GB399
jutro u Ciebie
100,63 zł brutto
Listwa wsuwana Leitz, 9mm, do 80 kartek, 25 sztuk, czarny
Listwa wsuwana Leitz, 9mm, do 80 kartek, 25 sztuk, czarny
kod: GB855
jutro u Ciebie
66,81 zł brutto
Wpinki do segregatorów Argo, dziurkowane, 100 sztuk, transparentny
Wpinki do segregatorów Argo, dziurkowane, 100 sztuk, transparentny
kod: KO199
jutro u Ciebie
79,86 zł brutto
Listwa samoprzylepna wpinana Argo, pasek kleju 8mm, 100 sztuk, przezroczysty
Listwa samoprzylepna wpinana Argo, pasek kleju 8mm, 100 sztuk, przezroczysty
kod: PA57
jutro u Ciebie
83,09 zł brutto
Listwa wsuwana Durable, A4, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, czarny
Listwa wsuwana Durable, A4, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, czarny
kod: GB873
jutro u Ciebie
55,60 zł brutto
Hit cenowy
Listwa wsuwana Durable z perforacją do segregatora, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
Listwa wsuwana Durable z perforacją do segregatora, 3mm, do 30 kartek, 50 sztuk, przezroczysty
kod: GB465
jutro u Ciebie
70,86 zł brutto

Konserwacja i ochrona oprawionych dokumentów. Jak dbać o oprawione dokumenty, by przetrwały lata?

Oprawione dokumenty mogą służyć przez wiele lat, jeśli o nie odpowiednio zadbasz. Po ich oprawieniu należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji i ochronie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać oprawione pliki w jak najlepszym stanie przez wiele lat:

1. Przechowuj dokumenty w suchym i czystym miejscu, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wilgocią, pleśnią czy kurzem.

2. Chroń je przed nadmiernym działaniem światła słonecznego, które może spowodować wyblaknięcie kolorów i degradację papieru.

3. Unikaj kontaktu oprawionej dokumentacji z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak substancje chemiczne czy ostre przedmioty, które mogą ją uszkodzić.

4. Możliwie regularnie sprawdzaj stan oprawionych plików i w razie potrzeby przeprowadzaj konserwację, naprawę lub wymianę oprawy.

Koszty i czasochłonność: jak oszacować budżet na oprawę dokumentów?

Koszty związane z oprawą dokumentów mogą być różne, w zależności od rodzaju oprawy, ilości arkuszy i wybranej techniki. Przed rozpoczęciem każdej oprawy warto przeprowadzić dokładną analizę i oszacować budżet, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów. Cena materiałów oprawnych może się różnić w zależności od ich jakości wykonania. Warto zwrócić uwagę na trwałość materiałów, aby oprawa spełniała swoje zadanie przez długi czas. Dodatkowo, warto uwzględnić koszty związane z czasochłonnością oprawy- większe projekty mogą wymagać więcej czasu na wykonanie, szczególnie jeśli chcesz oprawić wiele dokumentów naraz. Jeśli powierzasz zlecenie oprawy jakieś drukarni czy pracowni introligatorskiej, sprawdź ile będzie kosztować realizacja Twojego zamówienia, w zależności od wybranej metody.

Podsumowując, oprawa dokumentów to ważny element dbania o estetykę i trwałość pism. Wybór odpowiednich technik i materiałów ma kluczowe znaczenie dla uzyskania profesjonalnego rezultatu. Dzięki gamie rozwiązań możliwe jest stworzenie atrakcyjnych wizualnie i trwałych opraw, które pozwolą zachować ważne dokumenty w dobrym stanie przez wiele lat. Warto więc zastanowić się nad metodą oprawiania, tak aby wybrać najlepszą opcję dla swoich potrzeb i zapewnić sobie pełną satysfakcję z końcowego efektu. Dodatkowo, należy pamiętać o konserwacji i ochronie oprawionych materiałów oraz o sprawdzeniu budżetu na oprawę i uwzględnieniu kosztów związanych z czasochłonnością. Jeśli szukasz najlepszych akcesoriów do oprawiania dokumentów, warto zajrzeć do naszego sklepu internetowego Ofix.pl. Oferujemy szeroki wybór artykułów do oprawy, w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz niezawodne bindownice i termobindownce, laminatory, folie do laminacji, grzbiety i okładki do bindowania, (w tym grzbiety i okładki do oprawy kanałowej) oraz listwy do bindowania- wszystko, co niezbędne w procesie łączenia dokumentów. Zrób zakupy online bez wychodzenia z domu i zaopatrz swoje biuro w wysokiej jakości artykuły do oprawy marki Argo. Realizujemy zamówienia w 24h!

Sprawdź również

Laminator Esperanza A4 Eternity, A4, czarny
Laminator Esperanza A4 Eternity, A4, czarny
kod: LM67
jutro u Ciebie
87,24 zł brutto
Laminator Esperanza Infinity, A4, czarny
Laminator Esperanza Infinity, A4, czarny
kod: LM89
jutro u Ciebie
87,83 zł brutto
Laminator Leitz iLam Home Office, A4, niebieski
Laminator Leitz iLam Home Office, A4, niebieski
kod: LM53
jutro u Ciebie
331,36 zł brutto
Laminator Fellowes Neptune 3, A3, czarno-srebrny
Laminator Fellowes Neptune 3, A3, czarno-srebrny
kod: LM37
6 mar u Ciebie
-5%
1413,27 zł brutto
1339,47 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 1413,27
Laminator Fellowes Spectra, A4, czarno-srebrny
Laminator Fellowes Spectra, A4, czarno-srebrny
kod: LM27
jutro u Ciebie
328,80 zł brutto
Hit cenowy
Laminator Monolith OL289, A4, biało-czarny
Laminator Monolith OL289, A4, biało-czarny
kod: LM84
jutro u Ciebie
116 zł brutto
Laminator Fellowes Calibre, A3, czarny
Laminator Fellowes Calibre, A3, czarny
kod: LM47
6 mar u Ciebie
970,47 zł brutto
Laminator Fellowes Saturn 3i, A4, czarno-srebrny
Laminator Fellowes Saturn 3i, A4, czarno-srebrny
kod: LM23
6 mar u Ciebie
474,26 zł brutto
Laminator Opus UniLam, A3, biało-szary
Laminator Opus UniLam, A3, biało-szary
kod: LM24
jutro u Ciebie
662,11 zł brutto
Bindownica ręczna Argo Jazon Plus, do 510 kartek, szary
Bindownica ręczna Argo Jazon Plus, do 510 kartek, szary
kod: BD40
6 mar u Ciebie
1364,07 zł brutto
Termobindownica Fellowes Helios 30, do 300 kartek, czarno-srebrny
Termobindownica Fellowes Helios 30, do 300 kartek, czarno-srebrny
kod: BD19
6 mar u Ciebie
-11%
933,57 zł brutto
835,17 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni: 933,57
Bindownica ręczna Wallner iBind A8, do 145 kartek, czarny
Bindownica ręczna Wallner iBind A8, do 145 kartek, czarny
kod: BD21
jutro u Ciebie
441,57 zł brutto
Laminator Opus profiLAM A3, szary
Laminator Opus profiLAM A3, szary
kod: LM100
jutro u Ciebie
4784,70 zł brutto
Termobindownica elektryczna Opus TB 250, A4, do 220 kartek, srebrny
Termobindownica elektryczna Opus TB 250, A4, do 220 kartek, srebrny
kod: BD61
jutro u Ciebie
343,17 zł brutto
Laminator Opus ProfiLAM Junior, A3, czarny
Laminator Opus ProfiLAM Junior, A3, czarny
kod: LM102
jutro u Ciebie
2816,70 zł brutto
Bindownica ręczna Opus Junior Max, do 510 kartek, czarno-srebrny
Bindownica ręczna Opus Junior Max, do 510 kartek, czarno-srebrny
kod: BD62
jutro u Ciebie
527,67 zł brutto
Bindownica ręczna Opus Wire Bono, A4, srebrny
Bindownica ręczna Opus Wire Bono, A4, srebrny
kod: BD63
jutro u Ciebie
1130,37 zł brutto
Bindownica ręczna Opus Jumbo B, do 510 kartek, srebrny
Bindownica ręczna Opus Jumbo B, do 510 kartek, srebrny
kod: BD30
jutro u Ciebie
2261,97 zł brutto
Laminator Wallner DWL-4CF, A4+, srebrno-czarny
Laminator Wallner DWL-4CF, A4+, srebrno-czarny
kod: LM25
wydłużony czas dostawy
515,37 zł brutto
Laminator Leitz iLam Home Office, A4, różowy
Laminator Leitz iLam Home Office, A4, różowy
kod: LM52
7 mar u Ciebie
359,38 zł brutto