• Menu
Darmowa dostawa od: 45 zł brutto
Ceny netto
Pomoc
Biuro obsługi klienta
801 800 801
opłata 0,29zł netto/min
pon. - pt. 8:00 - 17:00
Napisz wiadomość
info@ofix.pl

Jeśli dokumenty, które drukujesz, stają się coraz bladsze, to znak, że nadszedł czas na wymianę tuszu. Dzisiaj dowiesz się, czy warto kupić zamiennik, czy lepiej zdecydować się na oryginał. Wytłumaczymy też krok po kroku jak wymienić tusz w drukarce, a także jak sprawdzić, czy zrobiłeś to prawidłowo.

W biurach i domach spotkać można dwa rodzaje drukarek. Pierwszy z nich to tak zwane urządzenia laserowe, które do drukowania używają tonerów. Drugi rodzaj to drukarki atramentowe, gdzie stosowany jest tusz w specjalnych pojemnikach. Wymiana pojemników z tuszem lub tonerem, w obu przypadkach jest prosta. Jednak przeprowadzona nieumiejętne, może spowodować uszkodzenie drukarki. Dlatego warto wiedzieć, jak to zrobić.

Wymiana tuszu w drukarce – to warto wiedzieć!

Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów drukarek atramentowych. Każdy producent oferuje własne materiały eksploatacyjne do swoich produktów. Istnieją również zamienniki oryginalnych tuszów. Dlatego czasem wystarczy, że kupisz dowolny, kompatybilny z Twoją drukarką pojemnik z tuszem i włożysz go do Twojej drukarki. Oto na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, zanim dokonasz wymiany.

Jaki tusz do danej drukarki?

Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniego rodzaju kasety z tuszem. Każdy producent na swoich urządzeniach umieszcza specjalne oznaczenia, dzięki którym łatwiej zidentyfikować rodzaj potrzebnego tuszu. Pojemniki takie mogą się różnić między poszczególnymi modelami nawet tego samego producenta, dlatego warto dokładnie sprawdzić oznaczenia na używanych materiałach eksploatacyjnych. Jeśli jednak chcesz uniknąć uszkodzenia swojego urządzenia lub nie jesteś pewny, jaki tusz wybrać, koniecznie sprawdź instrukcję obsługi drukarki. Są w niej wskazane kompatybilne z modelem tusze. Dzięki temu masz pewność, jaki dokładnie tusz należy zakupić. 

A co w przypadku gdy dane oznaczenie niewiele Ci mówi? Najlepiej wtedy skorzystać z pomocy wyszukiwarki tuszy i tonerów. Pomoże Ci ona szybko ustalić jaki tusz potrzebny jest do Twojej drukarki.

wymiana tuszu w drukarce

Jak często wymieniać tusz w drukarce?

Częstotliwość wymiany uzależniona jest od wielu kwestii, takich jak np. model drukarki. W przypadku gdy dużo drukujesz i często korzystasz z urządzenia, tusz bardzo szybko się zużywa. Czasem może zdarzyć się odwrotna sytuacja. Gdy sporadycznie korzystasz z drukarki i drukujesz małe ilości dokumentów, to znajdujący się wewnątrz tusz może wyschnąć lub ulec przeterminowaniu. By tego uniknąć warto co kilka dni, wydrukować jedną stronę lub dwie.

Dobrze jest obserwować komunikaty, jakie pojawiają się na wyświetlaczu drukarki. Nowoczesne urządzenia posiadają elektroniczne czujniki, które wykrywają niski poziom tuszu i informują o tym użytkownika. Jest to praktyczne rozwiązanie, które ochroni Cię przed sytuacją, gdy w pojemnikach na tusz nie pozostanie już nic, a w kolejce do drukowania czekać będzie długa lista dokumentów.

Koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi Twojej drukarki. Niestety wiele osób nawet nie zagląda do książeczki, która dostarczona została razem z urządzeniem. A w instrukcji znajduje się wiele przydatnych i praktycznych informacji dotyczących eksploatacji i wymiany pojemników z tuszem. Dowiesz się z niej między innymi, jak często powinieneś wymieniać tusz i jak dbać o Twoje urządzenie by służyło Ci jak najdłużej.

jak wymienić tusz w drukarce

Jaki tusz wybrać – zamiennik czy oryginał

Zastanawiasz się, czy warto kupować oryginalne pojemniki z tuszem? Ich wysoka jakość nie ulega wątpliwości, jednak są one stosunkowo drogie. Zakup zamienników wydaje się więc być całkiem atrakcyjną alternatywą. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Oryginalne materiały eksploatacyjne dedykowane do danych modeli, takie jak tusze HP, lub Brother spełniają wysokie normy jakości oraz wykonane są tylko z najlepszych surowców. 

Natomiast tańsze zamienniki często pochodzą z niewiadomych źródeł. Zdarza się, że są one małowydajne i wykonane ze słabej jakości plastiku. W skrajnych wypadkach mogą one spowodować uszkodzenia drukarki. Dlatego też zamienniki kupuj jedynie w sklepach o dobrej opinii, takich jak Ofix.pl. Wówczas masz pewność, że są to produkty wysokiej jakości. W wielu przypadkach są to te same tusze, jakie oferuje producent drukarek, tylko bez jego logo na opakowaniu. Pochodzą one z tej samej fabryki, co produkty oryginalne i mają identyczny skład. Ponadto podobnie jak tusze oryginalne są one często objęte gwarancją producenta.

Jak wymienić tusz w drukarce krok po kroku? 

Jak szybko i prawidłowo wymienić tusz w drukarce? Najlepiej pokazać to na przykładzie. Poniżej bardzo dokładnie opisaliśmy proces wymiany tuszu w drukarce HP oraz Brother. Są one najpopularniejsze w naszym kraju, dlatego też niewykluczone, że właśnie taki model posiadasz.

Oto jak wymienić tusz w drukarce HP i Brother:

 1. Sprawdź, czy masz właściwy wkład – na każdym opakowaniu umieszczony jest numer lub nazwa danego koloru. Porównaj czy na starym pojemniku, który zamierzasz wymienić i na nowym zakupionym przez Ciebie, znajduje się ten sam numer.
 2. Otwórz obudowę drukarki –  każde urządzenie otwiera się trochę inaczej. Zapoznaj się z instrukcją do Twojej drukarki, by wiedzieć, jak tego dokonać.
 3. Przygotuj nowy wkład – wyciągnij go delikatnie z opakowania. Wkład z tuszem trzymaj tylko za elementy plastikowe. Czynności te wykonuj ostrożnie, gdyż możesz ubrudzić się tuszem. Trzymaj pojemnik między kciukiem i palcem wskazującym, nie dotykaj elementów metalowych.
 4. Usuń taśmę zabezpieczającą – miejsce, w którym tusz wydostaje się na papier, zabezpieczone jest za pomocą małego kawałka folii. Jego zadaniem jest zapobieganie wyschnięciu oraz wylaniu się tuszu podczas transportu.  Zanim umieścisz wkład w drukarce, dokładnie usuń folię, w innym przypadku drukarka nie będzie prawidłowo pracować.
 5. Usuń stary wkład z tuszem – drukarka musi pozostać włączona. By uniknąć pomyłki, zwróć uwagę na to, jaki wkład planujesz wymienić: kolorowy, czy czarny. Następnie otwórz obudowę i delikatnie naciśnij stary pojemnik z tuszem. Powinien on się wysunąć. Wyciągnij go delikatnie. 
 6. Postępuj zgodnie z komunikatami – Na wyświetlaczu drukarki pojawiają się komunikaty, które ułatwiają proces wymiany danego pojemnika z tuszem. Dokładna ich treść, różni się w zależności od modelu. Są one jednak proste w zrozumieniu i ograniczają się do wykonania prostych czynnoci jak: sprawdź oznaczenie, włóż pojemnik z tuszem, zamknij pokrywę.
 7. Włóż nowy pojemnik z tuszem – umieść go na odpowiednim miejscu i lekko dociśnij, by zablokował się w prawidłowej pozycji. 
 8. Zamknij obudowę drukarki – jeżeli tego nie zrobisz, drukarka nie będzie pracować. Jest to element zabezpieczający  Twoje urządzenie przed uszkodzeniem.

Wiesz już, jak wymienić tusz w drukarce Brother oraz HP, w przypadku innych marek cały proces jest bardzo podobny. Jeśli wszystko wykonałeś prawidłowo, drukarka powinna drukować, tak jak należy. Sprawdź także jaki papier do drukarki wybrać.

jak wymienić tusz w drukarce HP

Jak sprawdzić, czy wymiana tuszu w drukarce przebiegła prawidłowo? 

Wiesz już jak wymienić tusz w drukarce HP i Brother. Teraz nadszedł czas, by przekonać się, czy zrobiłeś to dobrze. Można tego dokonać na dwa sposoby:

 1. Nie jesteś pewien jak włożyć tusz do drukarki. Wymieniłeś puste kasety, na nowe, ale dręczy Cię uczucie niepewności. W takim razie możesz łatwo przekonać się, czy wszytko działa jak należy, korzystając z komputera. Wystarczy, że sprawdzisz ustawienia drukarki w systemie Windows.

  Wejdź w Panel sterowania i wyszukaj zakładkę Urządzenia i drukarki. Znajdź tam urządzenie, do którego przed chwilą wkładałeś pojemnik z tuszem. Następnie wybierz z rozwijanego menu: Właściwości drukarki. W tym miejscu możesz sprawdzić poziom tuszu w poszczególnych kasetach. Jeżeli prawidłowo przeprowadziłeś wymianę, komputer będzie wskazywał napełnienie 100%.
 1. By sprawdzić, czy wymiana kastety przebiegła prawidłowo, możesz wydrukować stronę testową. Jak tego dokonać? Prawie tak samo łatwo, jak włożyć tusz do drukarki. Po uruchomieniu urządzenia przejdź do oprogramowania, które pozwala Ci drukować.

  Znajdź tam zakładkę: Właściwości lub opcje drukowania. Nazwa może się różnić w zależności od producenta danego urządzenia. Następnie wyszukaj polecenie: Drukuj stronę testową. Jest to jednostronicowy wydruk, na którym umieszczone są zadania testowe dla urządzenia. Możesz na nim ocenić, czy drukarka używa wszystkich kolorów, czy też może któryś tusz jest pusty, lub źle zamontowany. Dzięki temu masz pewność, że wymiana tuszu w drukarce HP, Brother lub innej firmy przebiegła prawidłowo.
jak wymienić tusz w drukarce brother

Jak wymienić tusz w drukarce Brother lub HP – teraz już wiesz!

Wymiana tuszu we współczesnych drukarkach, nie jest trudna, ani skomplikowana. Dzisiaj dowiedziałeś się, jak zrobić to w modelach HP i Brother. Dokładny sposób postępowania może się różnić w zależności od modelu. Przeważnie jednak wszystko przebiega bez większych problemów. Dlatego też zachęcamy: spróbuj sam wymienić tusz w Twojej drukarce! Z pewnością Ci się uda.\